Nová zelená úsporám: jak ušetřit doma na energiích a ještě získat dotaci

Nová zelená úsporám: jak ušetřit doma na energiích a ještě získat dotaci

2. 8. 2022
6 min. čtení
Názorně

Pokud plánujete zateplení svého domu, instalaci solárních panelů nebo podobné opatření na zvýšení úspor energie v domácnosti, sníží vám dotace náklady až o 50 %. Přečtěte si, komu se vyplatí program Nová zelená úsporám, jak postupovat, abyste dotaci získali, kolik peněz dostanete a kdy.

Nejprve stručné vysvětlení: Nová zelená úsporám je dotační program, který spravuje Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP). Dotace podporují různé typy úspor energií v rodinných domech a bytovkách, peníze pochází z EU.

 

Detailní podmínky najdete na oficiálním webu dotačního programu. V článku vám chceme nastínit základní principy a odpovědět na nejdůležitější otázky – často je totiž slýchají naši poradci, kteří pro stavebníky zajišťují financování rekonstrukcí Rychloúvěrem nebo Hypoúvěrem.

 

Kdo může o dotaci požádat?

Majitelé rodinných a bytových domů v Česku, kteří vylepšují svou nemovitost, aby byla energeticky úspornější. To znamená, aby člověk protopil méně, zamezil zbytečným ztrátám a choval se ekologičtěji. V praxi se jedná o investice jako:

 

 • zateplení stěn, střechy nebo podlah,
 • výstavba či pořízení domu s nízkou energetickou náročností,
 • výměna kotle (dotace se ale nevztahuje na nákup plynového kotle),
 • pořízení tepelného čerpadla,
 • instalace fotovoltaického systému pro výrobu elektřiny nebo ohřev vody,
 • zavedení systému na sběr a využití dešťové nebo odpadní vody,
 • pořízení venkovních žaluzií nebo rolet,
 • doplnění nemovitosti o větrání s rekuperací,
 • pořízení zelené střechy,
 • instalace nabíječky pro osobní elektroauto.

Podporu mohou získat i lidé, kteří renovují chatu nebo chalupu – za podmínky, že v rekreačním objektu trvale žijí (mají tam trvalé bydliště).

 

Kolik peněz získám a kdy?

Výše dotace záleží na konkrétním projektu. Laicky řečeno: čím větších energetických úspor dosáhnete, tím víc vám stát přispěje. Majitelé rodinných domů dostávají desítky až stovky tisíc korun.

 

Tady je ukázka několika projektů i s maximální výší podpory:

 

 • Na zateplení nemovitosti dostanete až 650 tis. korun.
 • Dotace za kotel na biomasu s akumulační nádrží dosahuje až 80 tis. korun.
 • Při zřízení tepelného čerpadla vzduch–vzduch získáte až 60 tis. korun.
 • Využití dešťové vody pro zálivku zahrady znamená dotaci až 55 tis. korun.
 • Na fotovoltaický ohřev teplé vody získáte příspěvek až 45 tis. korun.

Při kombinaci různých vylepšení máte nárok na víc peněz. Počítejte však s tím, že získáte nanejvýš 50 % z celkových způsobilých výdajů projektu, tzn. státní podpora nepokryje veškeré faktury, které jsou s investicí spojené, ale maximálně polovinu.

 

Příklad: Pokud to zjednodušíme, tak na tepelné čerpadlo vzduch-vzduch v hodnotě 80 tis. získáte dotaci 40 tis. korun.

 

Žadatelé z Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje mohou získat dotaci až 60 %, protože se jedná o strukturálně znevýhodněné regiony.

 

Peníze vám úředníci proplatí vždy až zpětně. Proto si nejprve zajistěte financování – buď z vlastních zdrojů, nebo využijte třeba rychlou půjčku na bydlení.

Podmínkou dotace je splnění požadavků na úsporu energií. Většinou nestačí jen vyměnit stará okna za nová.

Jak a kde se podává žádost o dotaci?

Vše probíhá elektronicky přes Agendový informační systém SFŽP ČR, který vás podáním žádosti provede krok za krokem.

 

Abyste žádost mohli odeslat, potřebujete elektronickou identifikaci, odborně identitu občana. Zařídíte ji na pobočce Czech POINT nebo využijte svou bankovní identitu – detailní návod najdete tady.

 

Co k podání žádosti o dotaci potřebuju?

Opět záleží na typu investice. Pokud chcete zateplit stěny a střechu, musíte připravit projektovou dokumentaci a zajistit energetický posudek nemovitosti. U výměny kotle musí odborník posoudit jeho technický stav a vy k žádosti přidáte fotodokumentaci. Při zřízení zelené střechy je potřeba technická zpráva s výkresem.

 

Množství a typ dokumentů se liší podle konkrétního opatření. Naštěstí jsou požadavky do detailu popsané na webu Nová zelená úsporám. Najdete tam i seznam odborníků, kteří vám s přípravou dokumentů pomohou.

 

Vždy musíte prokázat: 

 

 • vlastnictví bankovního účtu, na který vám přijdou peníze, 
 • vlastnictví nemovitosti (případně souhlas všech spoluvlastníků),
 • u rekreačních staveb i svůj trvalý pobyt v nemovitosti nejméně 2 roky před podáním žádosti.

Dotace se vztahuje na materiál i práci specialistů.

Kdy musím žádost podat?

Žádosti přijímá SFŽP od října 2021 a lhůta běží až do 30. června 2025. Jedná se však o termín, ke kterému musíte úředníkům prokázat, že je projekt už dokončený – pokud se tedy rozhodnete pro rekonstrukci až v červnu 2025, dotaci pravděpodobně nedostanete.

 

Jak dlouho se dotace schvaluje?

Průměrně schválení trvá 1,5 měsíce. Nemusíte však čekat na schválení žádosti a do rekonstrukce se klidně pusťte rovnou. Peníze stejně dostanete až zpětně.

 

Dostanu peníze zpětně, pokud jsem rekonstrukci už dokončil?

Ano. Žádost o dotaci můžete podat ve chvíli, kdy máte hotovo. Klíčovým datem je 1. leden 2021 – co jste realizovali předtím, to vám stát neproplatí.

 

Může se stát, že dotaci nedostanu?

Ano, ale dochází k tomu výjimečně. Na dotaci máte nárok, pokud si o ni požádáte – a splníte požadavky programu. Ty naštěstí nejsou přísné a není v nich schovaný háček. Vztahují se např. na minimální energetickou úsporu (ke splnění požadované úspory obvykle nestačí jen vyměnit okna) nebo prokázání toho, že jste rekonstrukci opravdu provedli.

 

Úředníci navíc avizují, že pokud v nějakém dokumentu uděláte chybu, budete mít dost času na doplnění nebo nápravu.

 

Jaký je ideální postup rekonstrukce?

 jak danit svoje příjmy:

 1. Seznamte se s podmínkami dotačního programu a proberte se specialistou na energetické úspory, jak pojmout rekonstrukci, aby splnila požadavky.
 2. Vyberte odborníka, který pro vás připraví všechny nezbytné dokumenty – např. projektovou dokumentaci, technickou zprávu atd.
 3. Podejte žádost o dotaci. Úředníci ji zkontrolují a tzv. akceptují (případně požádají o doplnění nebo opravu).
 4. Pusťte se do rekonstrukce. Od akceptace máte 2 roky na realizaci. Najměte si odborníky, udělejte část práce svépomocí, vyberte vhodné tepelné čerpadlo, FVE zařízení nebo jinou techniku podle typu projektu.
 5. Doložte dokumenty o rekonstrukci (fotografie, faktury za práci a materiál atd.) a stát vám na účet pošle peníze.

 

Jak mi s rekonstrukcí pomůže Modrá pyramida?

Projektanty, energetické specialisty, řemeslníky, firmu nebo materiál musíte nejprve platit ze svého. Pokud nemáte dost vlastních prostředků, rádi vám je půjčíme. Díky Rychloúvěru máte k dispozici až 1 mil. korun bez zajištění. Na rozsáhlejší projekty využijte Hypoúvěr

 

Jestli potřebujete čas a myšlenka na rekonstrukci musí ještě chvilku zrát, přečtěte si některý z článků, ve kterých s vylepšením domácnosti radí odborníci z praxe:

jako: