Vyplatí se architekt? Zjistili jsme, v čem vám nejvíc pomůže

Vyplatí se architekt? Zjistili jsme, v čem vám nejvíc pomůže

20. 7. 2020
5 min. čtení
Inspirace

Podpisem kupní smlouvy na pozemek nebo nový byt začíná cesta za pohodovým bydlením. Kdy jindy si splníte sen o zimní zahradě, o rohové vaně v koupelně, krbových kamnech nebo… Pokud už teď nevíte, co řešit jako první a kde vlastně s novostavbou nebo rekonstrukcí začít, pozvěte si na pomoc architekta. Zjistili jsme, v čem vám nejvíc pomůže.

Když stojíte na prázdné louce nebo na prahu starého bytu, ocitáte se na startovní čáře v cestě za vysněným bydlením. A na výběr máte několik možností, kudy se vydáte:

  • Sáhnete po katalogovém řešení a postavíte domek podle předlohy, nebo oslovíte projektanta, který navrhne technickou stránky stavby podle vaší představy.
  • Nebo využijete služeb architekta či architektonického studia.

Ačkoliv volba první varianty se jeví jednodušeji, budoucí majitelé novostaveb stále častěji touží po originálním řešení na míru. Zájem o služby architektů proto v posledních letech roste. A právě na výhody a nevýhody spolupráce s architektem se podíváme detailněji.

 

5 důvodů, proč spolupracovat s architektem

 

Zkušený architekt se po dobu stavby nebo rekonstrukce stane vaším partnerem a průvodcem v prostředí, ve kterém se nejspíš běžně nepohybujete.

Na zkušenosti se službami architekta jsme se zeptali majitele novostavby i majitelky bytu, která má za sebou rozsáhlou rekonstrukci, a jejich názory porovnali s pohledem architekta. Přečtěte si, na čem se shodují.

 

1. Architekt nastaví a udrží koncept vašeho bydlení

 

Vila Tugendhatareál Dolní Vítkovice nebo třeba Staroměstská radnice. Každá stavba je jiná, jedno ale mají společné – silnou vizi. Zkušený architekt ji vymyslí a udrží v průběhu stavebních prací. Vezme také v potaz postavení domu na pozemku i v rámci vybrané zástavby.

„Koupili jsme atypický pozemek, na kterém budeme stavět. O podobě domu máme představu, kterou jsme sdělili našemu architektovi, a ukázali mu, co se nám líbí a co ne. Architekt si prohlédl pozemek a vše propojil do myšlenky, která má hlavu a patu. Našemu budoucímu bydlení dal vizi, do které jsme se zamilovali,“ popisuje svoji první zkušenost s architektem Roman Bortlíček, který s manželkou staví dům v Příboře.

Stejně jako každý jiný profesionál vidí architekt to, co laik ne, a propojí vaše představy s realitou – pozemkem, stavebními omezení a finančním rozpočtem.

„Když za mnou přijde klient, nejprve si ujasníme jeho představu a finanční rozpočet. Často se setkávám s tím, že lidé touží po nejdražších materiálech, i přesto, že by stavbu mnohonásobně prodražily. Mojí prací je vymyslet koncept tak, aby naplnil jejich představu, byl vhodný pro vybraný pozemek a zároveň nepřekročil stanovený rozpočet. Ne vše totiž musí být ze zlata a nejdražších materiálů, aby to bylo moderní a zajímavé,“ vysvětluje Karel Hašek, architekt a majitel studia KAHAA„Jako architekti vneseme do nového bydlení ducha originality. Bydlení by totiž nemělo být jen místo na přespání, ale zážitek,“ dodává architekt.

Architekt vizi vytvoří, udrží napříč všemi dodavateli staveb a ochrání ji před nepromyšlenými změnami, která vás náhle osloví v časopise o bydlení.

„Architekti svoje domy milují a doklepnou je k dokonalosti. Někdy je to boj s dodavateli, kteří chtějí vydělat na tom, že neznalému klientovi prodají něco, co nepotřebuje. A někdy je to i boj s klientem, který se nadchne pro trend z obrázku, který ale vůbec neodpovídá ostatním částem domu,“ dodává Hašek.

Architekt vybalancuje představy klienta s místem, kde se staví. Myslí i na to, aby dům zapadl do prostředí, respektoval daný stavební pozemek a nenarušoval vzhled zástavby nebo ráz vesnice. Foto: KAHAA.cz

 

2. Za služby architekta sice zaplatíte, investice se vám ale vrátí mnohonásobně

 

Stavba domu nebo rekonstrukce od podlahy není levná záležitost a náklad na služby architekta se často do rozpočtu nevejde. Pokud se ale v technických záležitostech nevyznáte, platí jednoduchá poučka: lepší se jednou poradit, než se několikrát spálit.

Po konzultaci s odborníkem mnohdy zjistíte, že vaše představy uskutečníte i jinak a levněji„Architekt nás uzemnil v našich představách, společně jsme zvážili, co opravdu potřebujeme a co je zbytečná investice. Za jeho rady jsme sice zaplatili pár desítek tisíc, ušetřil nám ale mnohonásobně víc,“ vzpomíná Petra Dvořáčková, která s manželem rekonstruovala byt kousek za Brnem. Architekt jim například rozmluvil instalaci posuvných dveří, o nichž si mysleli, že ušetří prostor. Místo toho navrhl drobnou změnu dispozice, která byla levnější.

„Dobrý architekt přemýšlí nad inteligentní dispozicí i volbou materiálů. Zvažuje každý centimetr a pracuje úsporně – často využíváme třeba staré materiály. Zrenovujeme je a vytvoříme krásný kousek s historií za zlomek ceny,“ vysvětluje Hašek.

Dům nemusí mít dvě stě metrů čtverečních, aby vzbuzoval dojem luxusu. Zkušený architekt pracuje s inteligentní dispozicí a hledá neotřelá řešení. Foto: KAHAA.cz

 

Cena za práci architekta se pohybuje od desítek po stovky tisíc podle velikosti stavby i služeb, které využijete. Na začátku spolupráce s odborníkem sdílejte reálný rozpočet, který na celou novostavbu nebo rekonstrukci máte – buďte upřímní a narovinu si nastavte strop, nad který nepůjdete.

„Za návrh domu jsme zaplatili asi 100 tisíc,” vypočítává Roman Bortlíček, „a byly to nejlépe utracené peníze. Máme originální stavbu na atypickém pozemku. Nejenže bychom sami něco takového nikdy nevymysleli, ale máme také jistotu, že nás neznalost nedožene v dalších fázích stavby.“

 

3. Architekt vám pomůže s orientací ve vyhláškách a s vytvořením dokumentace

 

Práce architekta nekončí u stavebních plánů. Odborník vás provází po celou dobu stavby, zajistí dokumentaci i komunikaci s úřady.

V případě dokumentace se architekt postará:

  • o návrh domu, tedy zpracování koncepční studie, a o vytvoření podrobnější architektonické studie,
  • a v dalších fázích stavby také o přípravu projektové dokumentace k provádění stavby.

Správně zpracovaná dokumentace je klíčová pro získání všech úředních dokumentů a hladký průběh stavby. Budete ji potřebovat také tehdy, když se po letech rozhodnete pro rekonstrukci.

V průběhu zpracování podkladů se architekt postará i o komunikaci s úřady. Pomůže vám s orientací v požadavcích úřadů a ušetří vám čas i nervy při prokousáváním se byrokatickými požadavky. Díky jeho zkušenostem získáte klid, že máte všechna povolení od prvního výkopu až po kolaudaci.

Architekt vám pomůže také s vyřízením všech povolení. A co je důležitější – zajistí, aby vaše stavba měla kompletní dokumentaci.

 

4. Jeden dům nepostaví aneb využijte architektovy kontakty

 

Architekt obvykle nepracuje sám. Stavbu často řeší společně s kolegy ve studiu a má kolem sebe také síť ověřených dodavatelů a řemeslníků. Pokud se vám tato možnost naskytne, využijte kontaktů na známé firmy – architekt ví, co od nich může očekávat a naopak.

„Najít dobré řemeslníky je celkem oříšek, proto jsme při rekonstrukci využili dodavatele navázané na architekta. Díky známosti a odzkoušené spolupráci nám truhláři vyrobili kuchyň na míru s atypickými skříňkami. Měli jsme hodně požadavků, které firma lépe zvládla, protože již znala práci našeho architekta. Všechno pak probíhalo podle plánu a doteď si myslím, že nebýt známosti, takové detaily by s námi nikdo neřešil,“ vzpomíná majitelka bytu Petra.

Spolupráce architekta a řemeslníků je výhodná i pro vás – obvykle ušetříte čas, peníze i nervy v zadávání zakázky. O komunikace se totiž postará architektonická kancelář.

 

5. Zkušenosti a podpora architekta vás ušetří zbytečných nervů

 

Stavíte nebo rekonstruujete obvykle jen párkrát za život. A pokud nejste od řemesla, každá ověřená informace od profesionála přijde vhod – zvlášť ve chvíli, kdy jsou ve hře stovky tisíc či miliony.

Vedle toho, že si ušetříte hledání informací, vám také zkušený architekt pomůže rozptýlit zbytečné obavy nebo vás upozorní na možná rizika.

„Architekt je také trochu psycholog. Vyslechne si vaše přání i obavy, řeší s vámi něco tak intimního, jako je budování domova, a má přímý vliv na kvalitu vašeho bydlení a života,“ vypočítává Karel Hašek.

Petře s manželem pomohl architekt v době, kdy se připravovali na založení rodiny. „Začali jsme s rekonstrukcí kvůli zvětšení dispozice bytu, abychom měli dostatek místa pro příchod dětí. Architekt, se kterým jsme spolupracovali, se na práci díval i touto optikou – doporučil nám například, abychom se vzdali vysněného krbu, který je pro život s malými dětmi nepraktický. Ačkoliv jsme ho tenkrát neposlechli a krb si pořídili, zpětně mu dávám za pravdu,“ vzpomíná Petra.

 

Jak vybrat architekta, který vás dovede k pohodovému bydlení

 

S architekty je to jako s právníky – často jejich služby nepotřebujete, když ale spolupracujete, musíte mít stoprocentní spoleh a hodnotovou souhrnu. Stavba domu nebo rozsáhlá rekonstrukce je práce na několik měsíců až let. Při výběru architekta proto nezapomínejte, že po celou tuto dobu s ním budete v úzkém kontaktu.

Zaměřte se na:

  • Osobní doporučení nebo alespoň kladné reference na internetu – z nich se dozvíte nejvíc o tom, jak konkrétní architekt pracuje a zda je na něj spoleh.
  • Ukázky prací, podle kterých se ujistíte, že s architektem sdílíte podobný smysl pro estetično a vyhnete se návrhům ozdobných štuků, když vy preferujete skandinávský minimalismus.
  • Sympatie a intuici – dbejte na to, abyste si s architektem prostě sedli.

Než vybranému architektovi svěříte zakázku, trvejte na osobní schůzce, při které se poznáte. „Koncept domu jsme s architektem ladili asi čtvrt roku a někdy jsme byli v kontaktu i několikrát týdně. Nedokážu si představit, jak bychom spolupracovali, kdybychom si neseděli lidsky,“ popisuje vztah s architektem Bortlíček.

Pokud zvažujete nákup pozemku, s oslovením architekta nečekejte. Nejlepší čas pro zapojení odborníka je totiž chvíle, kdy vybíráte mezi několika pozemky pro stavbu domu. „Dobrý architekt s vámi objede zvažované pozemky, zhodnotí lokalitu, prohlédne územní plán a zváží jeho vliv na budoucí stavbu – zjistíte tak třeba, jaké uzemí můžete skutečně zastavět či zda si necháte postavit dům s šikmou či plochou střechou. Celkově vám odborník pomůže s představou, jaká stavba je vhodná pro který pozemek,“ shrnuje Hašek.

Čím dříve začnete s architektem spolupracovat, tím lépe. Společně už od začátku půjdete za stejným cílem.

Na začátku si také s odborníkem vyjasněte, jaké podklady máte dodat. Většina architektů ocení spíš obecnou představu a popis emoce, kterou má nový domov vzbuzovat. Ukažte několik konkrétních příkladů, které se vám líbí i které ne, a popište, na čem trváte. Ostatní nechte na architektovi, který návrh připraví v kontextu místa stavby a finančních možností.

A stejně jako při spolupráci s jakýmkoliv jiným odborníkem, důvěřujte mu. Pokud si architekt vaši důvěru nezíská už na začátku, do spolupráce se nepouštějte. V opačném případě se ptejte, ale odborné znalosti nezpochybňujte.

„Pokud je někdo, komu bych spolupráci s architektem nedoporučil, tak lidem, kteří všechno ví nejlépe sami a pomoc nepotřebují. Když ve vztahu chybí důvěra v řemeslo, můžete vybírat sebelepšího architekta, ale spokojení nikdy nebudete,“ vysvětluje Hašek.