Nepřeplácejte za topení: stavař popisuje časté chyby zateplení domu

Nepřeplácejte za topení: stavař popisuje časté chyby zateplení domu

30. 10. 2023
6 min. čtení
Mýma očima

Starší domy sice mají své kouzlo, ale to zpravidla pomine při pohledu na účet za vytápění domu. Pokud chcete ulevit své kapse, zvažte zateplení domu. Přečtěte si, co si při realizaci zateplení pohlídat nebo kdy a jak má smysl ho provést.

Nejvíce tepla jednoznačně prostupuje skrz stropy a podkroví, a to bez ohledu na to, jestli jde o plochou nebo šikmou střechu.

Pokud se jako majitel čerstvé novostavby radujete, že máte o starost méně, není to tak úplně pravda. I v nově postaveném domě může docházet ke značným tepelným ztrátám, pokud není postavený kvalitně.

Zákazníkům doporučujeme, aby si během první zimy půjčili termokameru a zjistili, kudy teplo uniká,“ sdílí svůj tip z praxe Josef Beneš, zkušený stavař a zakladatel online stavebního deníku Stavario.

 

Jak poznat, kdy je na čase dům zateplit


Nejspolehlivějším ukazatelem je jednoznačně účet za elektřinu nebo plyn. „Na internetu se dají dohledat tabulky, které vám řeknou, kolik by mělo vytápění vašeho domu orientačně stát. Přesnější než tabulky je tepelný audit, který také určí, kolik peněz zateplením domu ušetříte,“ radí Josef Beneš.

 

Co obnáší zateplení domu


Když se mluví o zateplení domu či bytu, spousta lidí si představí zateplení fasády. Co už ale ví málokdo, je, že se v ideálním případě zatepluje i část pod zemí (zhruba 70 cm), která je náchylná k promrznutí.

Zateplení obvodových stěn ale zdaleka není to jediné, co sníží účet za energie. Patří sem také zateplení:

 • stropů obytných místností a stropů sklepa,
 • podkroví
 • nebo podlah.

Zateplení může probíhat zevnitř nebo zvenčí. Zateplení zevnitř se často využívá u historických objektů, chat či chalup. „Na chalupu v zimě jedete sotva třikrát a cihle uvnitř nějakou dobu trvá, než se ohřeje. S vnitřním zateplením pustíte topení a během deseti minut je tam krásně teplo,“ vysvětluje Josef Beneš.

Dříve se zevnitř zateplovalo také podkroví. Dneska je oblíbená střešní izolace zvenčí, takzvaně nadkrokevní. To znamená, že se střecha zateplí pod taškami nad střešními trámy. Zateplení probíhá po celé ploše, takže teplo jen tak neunikne.

Kromě toho se při zateplení řeší také výměna:

 • oken a dveří (za takové s úspornějšími parametry),
 • nebo zdroje vytápění.

 

U zateplení domu platí, že méně je více


Spousta majitelů domu žije v mylné představě, že čím víc materiálu na zateplení použijí, tím lépe. Ani velká útrata za materiál neznamená, že dosáhnete kvalitnějšího a lepšího výsledku.

Výběrem nesprávného materiálu domu ještě více uškodíte – pokud vzniká rosný bod na špatném místě, neušetříte tolik, kolik byste mohli, a navíc se budete potýkat i s plísněmi,“ objasňuje Josef Beneš.

 

S čím vším pomůže tepelný audit


Tepelný audit (někdy se mu říká také energetický posudek) je nápomocný při odhalení kritických míst úniku tepla v domě. Ke zhodnocení domu si přizvěte energetického specialistu – ten vám poradí s výběrem vhodného materiálu a jeho tloušťky pro zateplení. V neposlední řadě také spočítá finanční úsporu.

Za jak dlouho se vám vrátí investice do zateplení, si snadno spočítáte, když porovnáte původní účet za topení s očekávanými náklady na vytápění domu či bytu po zateplení.

 

Co od zateplení čekat


Výhody zateplení:

 • energetická úspora,
 • tlumení hluku.

Když se zateplení provede špatně, dochází k mnohonásobně nižším úsporám, vznikají plísně a další dlouhodobé problémy. Plísně vznikají i tehdy, pokud majitelé domů nejsou zvyklí větrat. Nejčastěji se objevují v zimních měsících. Před zateplením dům dýchá přes cihlu, kudy vlhkost prostoupí snáz než po zateplení.

Důležitost pravidelného větrání vyzdvihuje i Josef Beneš a popisuje vhodný postup: „Správné větrání rozhodně není takzvaně na větračku – při něm hlavně uniká teplo, ale vzduch se téměř nevymění. Doporučuji větrat intenzivně po dobu alespoň pěti minut, a to tím způsobem, že otevřete okna ve všech místnostech dokořán. Jedině tak budete mít jistotu, že se vzduch vymění.“

S výměnou vzduchu pomůže také rekuperace. Ta funguje tak, že čidla umístěná v místnostech zaznamenají špatnou kvalitu vzduchu a automaticky ho vymění, aniž by docházelo k únikům tepla.

 

Jaký je ideální postup


Při rozhodnutí o zateplení domu postupujte takto:

 1. Nejdříve proveďte tepelný audit,
 2. porozhlédněte se po kvalifikované firmě s dobrými referencemi, od které se dá očekávat kvalitní práce,
 3. porovnejte jednotlivé nabídky, vyberte vhodnou firmu a pusťte se do realizace.

Jestliže plánujete dům zateplit svépomocí, rozhodně nevynechejte první krok: tepelný posudek. Místo výběru vhodné firmy si stáhněte technologické postupy a návody k materiálu, se kterým se chystáte pracovat. Zateplení domu je však lepší svěřit do rukou specializované firmě s mnohaletými zkušenostmi.

Nešlápněte vedle při výběru firmy či řemeslníka 

Výběr kvalitní firmy je stěžejní. Jaké máte možnosti:

 1. Poptejte se známých a dejte na doporučení – stáhněte si technologický postup k materiálu (manuál výrobce) a zeptejte se vybrané firmy na 2–3 detaily. Pokud odpoví správně, máte větší jistotu, že jste narazili na zkušené odborníky.
 2. Využijte internet a přečtěte si reference – Josef Beneš doporučuje, abyste využili serveru NejŘemelsníci.cz, kde jsou firmy hodnoceny spolehlivě a vybranou firmu tu můžete ihned oslovit.

V obou případech také nahlédněte do živnostenského či obchodního rejstříku a ověřte si, zda je podnikatel oprávněný zateplení domu provést (případně udělat i další stavební práce). Také si zjistěte, jestli má firma uzavřenou pojistku. Kvalitní firmy dnes berou pojištění jako standard.

 

Vhodná doba na zateplení


Se zateplením domu začněte na jaře, případně na podzim. Většina materiálů je totiž citlivá na slunce (zpravidla jim vadí teploty vyšší než 35 °C) i mrazy (teploty pod 5 °C).

U postupného zateplení domu hrozí, že rohy (převazy) jsou vždy vystaveny UV záření, který polystyren ničí. Kvalitu u skelné vaty narušuje déšť. Proto je vždy lepší zateplení domu dokončit v co nejkratším čase.

Pokud před zimou zbývá nanést už jen finální vrstvu (silikonovou omítku), ničemu to nevadí. Pokud ale dům zůstane jen v polystyrenu nebo ve vatě, je to velký průšvih,“ varuje Josef Beneš.

Počítejte, že zateplení rodinného domu firmě či řemeslníkům zabere zhruba měsíc (doba se odvíjí od velikosti domu i použité technologie).

 

Oblíbené materiály a jejich cena


Nejčastěji se setkáte s materiály, které se vyznačují vynikajícími tepelně-izolačními vlastnostmi:

 • polystyrenem – je levný, ale vodní pára přes něj projde hůř, a tím se zvyšuje riziko vzniku vodních map na stěnách a výskytu plísní,
 • minerální a skelnou vatou – oproti polystyrenu jsou dražší a vhodné pro starší domy, kde se drží vyšší vlhkost, protože dům přes ně dokáže dýchat.

Před pěti lety se ceny pohybovaly běžně kolem 800 Kč za m², dneska je to klidně i 1900 Kč za m². Pokud by vás náhodou napadlo, že si materiál nakoupíte sami, nedělejte to. Kvalitní firma by takovou poptávku měla odmítnout,“ podotýká Josef Beneš.

Na výsledné ceně při zateplení se podepíše nejen cena samotného izolantu, ale roli hraje i zvolená fasáda (akrylátová, silikonová či silikátová) a volba barev. Syté odstíny jsou zhruba o 20 % dražší než klasické barvy.

 

Dotace na zateplení domů


Stát přispívá na úspory energií realizované formou zateplení domu, rekuperace, zelených střech nebo výměny zdroje energie v rodinných i bytových domech. Projděte si kompletní nabídku dotačních programů, zjistěte, jaké máte možnosti a zažádejte o dotace online. Požádat o ně můžete v případě, že si dům zateplujete svépomocí i pokud využíváte služeb profesionálů.

Majitelé domů dotací na zateplení využívají poměrně často. Mnozí si ale stěžují, že je za tím spousta papírování, auditů a dokumentací, které za to nestojí. S vyřízením papírů vám ale dobrá stavební firma pomůže,“ upozorňuje Josef Beneš.

Pokud vše klapne na jedničku, příští topnou sezónu se vám při placení účtu za energie nezatočí hlava a uspořené peníze vynaložíte třeba na zútulnění zahrady či rodinnou dovolenou.

Potřebujete projekt zafinancovat, ještě než dostanete dotaci? Využijte Rychloúvěr od Modré. Půjčíme vám až 1 000 000 Kč bez zajištění.