Ekologičtější dům nebo byt: kolik stojí proměna a jak ušetřit

Ekologičtější dům nebo byt: kolik stojí proměna a jak ušetřit

27. 4. 2022
6 min. čtení
Názorně

Dali jsme dohromady tipy, jak doma ušetříte za energii a zároveň budete šetrní k přírodě. Využijete je, pokud bydlíte v domku se zahradou, ale i v bytě. Poradíme, do jakých budov se hodí tepelné čerpadlo, jak na zelenou střechu nebo fotovoltaickou elektrárnu a proč se vyplatí podzemní nádrže na dešťovou vodu. Dozvíte se také, jak získat dotace z programu Nová zelená úsporám – ušetří vám až 50 % všech nákladů, klidně stovky tisíc korun.

Tepelné čerpadlo: investice, která se do 8 let vrátí

Tepelné čerpadlo odebírá teplo ze vzduchu, země i vody a zahřívá jím dům. Čerpadlo ušetří až dvě třetiny energie oproti vytápění elektřinou – 75 % energie získá z obnovitelných zdrojů a zbytek ze sítě. Jeho provoz je levný, životnost dosahuje i 20 let a investice se obvykle do 8 let vrátí.

 

Tepelné čerpadlo si pořiďte do novostavby nebo zrekonstruovaného domu. U budov, ze kterých teplo uniká, je návratnost nižší. 

 

Na trhu najdete 3 typy tepelných čerpadel, podle toho, jak získávají energii:

 

  • ze země: pro čerpadlo potřebujete větší zahradu, teplo získává z hlubinného vrtu nebo plošného kolektoru,
  • z vody: je ideální, pokud máte vedle domu rybník či jiný vodní tok,
  • ze vzduchu: čerpadlo získává teplo z venkovního vzduchu, instalace je snadná, ale má vyšší náklady na provoz a bývá hlučnější.

Ceny levnějších čerpadel začínají na 25 tisících korun a ty, které získávají energii ze země se pohybují okolo 300 až 400 tisíc korun.

Fotovoltaika na střechu: elektřina přímo ze slunce

Fotovoltaické panely umístíte na střechu domu a spotřebiče pak nabíjíte z okamžitě vytvořené elektřiny. Nejvíce energie získáte, když umístíte panely na jižní část střechy,  využijete ale také západní a východní.

 

„Lidi si myslí, že směřování na západ a východ není výhodné, je to ale naopak. Jediná strana, kterou vůbec nevyužijete, je sever,“ upřesňuje Jan Vojík ze společnosti Woltair.

 

Nejkvalitnější (tedy monokrystalické) panely by měly mít účinnost až 50 let a investice se běžně vrátí i do 10 let. Ceny nejmenších fotovoltaických elektráren se pohybují od 160 tisíc korun a až polovinu ceny pokryje dotace.

 

Fotovoltaika se napojí na baterie, které shromažďují elektřinu a dodávají ji do sítě. Využijete ji doma pro ohřívání vody, vytápění, ale elektřinu dodáte i do místní distribuční sítě. Prodejem se zabývají společnosti, které obchodují s energií.

Zelená střecha: je atraktivní a ochrání dům před přehříváním

Příjemná na pohled a ve městě vám nahradí zahrádku. Zelené střechy ochrání stavbu před přehřátím, pohlcují zvuky (až o 6 dB) i nečistoty a prodlouží střeše život. Zelenou střechou ozdobíte dům, ale také garáž, pergolu nebo altánek. 

 

Technický expert firmy Coleman Filip Vrba, vysvětluje výhody zelených střech: „V městech pomáhají zelené střechy zadržovat srážkovou vodu na místě, kam spadla, aby neodtékala pryč kanalizací. Zároveň ji odpařováním vracejí částečně do ovzduší. Díky tomu se města nepřehřívají a kanalizace nemusí odolávat velkému náporu srážkové vody. A pak je tu hmyz a drobní živočichové, kterým se střechou vracíme přirozenou plochu, kam můžou za potravou.“ 

 

Cena zelené střechy se při rozměrech 20×15 metrů vyjde i na 250 tisíc korun. Finální částka se ale vždy odvíjí od náročnosti provedení a sklonu střechy.

Zelená střecha má řadu výhod, hodí se do vesnice i města. Čtěte více o zelených střechách.

Kondenzační kotel na zemní plyn, zn. levnější vytápění

Vytápění elektřinou je jednoduché, ale pokud nemáte dobře zateplený dům, někdy se prodraží. Alternativou jsou kondenzační plynové kotle. 

 

Kondenzační kotle na zemní plyn ušetří oproti klasickým plynovým kotlům mezi 20–40 % paliva, kondenzace zpracuje i nevyužité zplodiny zemního plynu. Cena kotle se běžně pohybuje okolo 30 tisíc korun.

 

Cenu za energie sníží až o 15 % podlahové topení. Cena instalace topení vychází od 600 do 1000 korun za m2.

 

Karel Náprstek, jeden ze zakladatelů topenářské firmy Woltair, říká: „S podlahovým topením ušetříte za provoz a bude vám doma tepleji. V porovnání s klasickým radiátorem vstupuje do trubek pod podlahou chladnější topná voda. Ať už topíte kotlem na tuhá paliva, plynem nebo elektřinou, spálíte toho díky vyšší účinnosti podlahového topení méně. Pokud doma používáte tepelné čerpadlo, může úspora provozních nákladů dosáhnout i 15 % ročně.“

 

Čtěte rozhovor s topenářem o podlahovém topení >>

Fakturu za elektřinu sníží šetrné spotřebiče

Šetrnou lednici, myčku nádobí nebo chladničku poznáte podle energetického štítku, který vám poví, jak moc je produkt náročný na energii. Snadno pak třeba lednici porovnáte s dalšími na trhu a vyberete pro vás tu nejlepší. 

 

Podoba štítků se u vybraných spotřebičů od roku 2021 mění a během následujících let dojde ke sjednocení štítků u všech spotřebičů.

Čtěte návod, jak se vyznáte v energetických štítcích pro spotřebiče i domy >>

Dešťovou vodu využijete díky podzemní nádrži

Nádrže na vodu zachytávají dešťovou a splaškovou vodu, kterou díky tomu opakovaně využijete. Třeba na splachování, mytí, praní či zalévání zahrady. Podzemní nádrž není třeba betonovat, odlévá se obvykle z plastu a nepotřebujete k ní ani žádné stavební povolení.

 

S velikostí nádrže vám poradí odborníci i kalkulačky velikosti, které najdete na internetu. Nádrž na dešťovou vodu si běžně pořídíte na klíč, přesně podle vašich představ a zároveň 50 % z ceny ušetříte díky dotaci. Ceny nejmenších nádrží začínají na 10 tisíc korun.

Díky sběru dešťovky zbytečně neplýtváte pitnou vodou.

Využijte vodu vícekrát i díky nádrži na šedou vodu

Podobně jako dešťovku zachytíte v podzemní nádrži i šedou vodou, oba zásobníky by ale měly být oddělené. Šedá voda je odpadní vodou z umyvadla, sprchy, pračky či myčky na nádobí (nikoliv ze záchodu). V nádrži pak projde filtrací, která ji zbaví bakterií, škodlivých látek i zápachu.

Nová zelená úsporám: dotační program, se kterým ušetříte

Program Nová zelená úsporám podporuje využití energie z udržitelných zdrojů v rodinných domech nebo bytech. Čerpejte dotace při instalaci fotovoltaiky, zateplení domu nebo třeba při pořizování nádrže na dešťovou či šedou vodu. Od roku 2008 rozdělil program lidem přes 20 miliard korun.

 

 

Chytré domácí úspory - vlastní ovoce a zelenina

 

Některé tipy na ušetření jsou jednoduché a vhodné i do těch nejmenších bytů. Pokud máte minimálně okno s parapatem, nebo v lepším případě balkon či lodžii, zvažte pěstování vlastního ovoce či zeleniny. Rajčata například koupíte přímo v odrůdě vhodné pro domácí pěstování, navíc jsou chuťově mnohem lepší, než ta kupovaná. Stejně tak jahodám se v truhlíku na okně bude dařit, obzvlášť pokud vám tam přes den svítí slunce. A třeba bylinky můžete mít klidně na kuchyňské lince, nepotřebují tolik světla, jen pravidelnou zálivku.

S financováním vám pomůžeme i my

Pokud se pouštíte do zelené rekonstrukce vašeho bydlení, využijte dostupné dotace a zbytek vám rádi pomůžeme financovat Rychloúvěrem. Peníze máte na účtu do pár dnů.

Jsme vám nablízku


* Povinné pole

Zavoláme vám


* Povinné pole