Jak ušetřit za energii v bytě. Zaměřte se na osvětlení, spotřebiče a dodavatele

Jak ušetřit za energii v bytě. Zaměřte se na osvětlení, spotřebiče a dodavatele

25. 11. 2021
6 min. čtení
Názorně

Hana bydlí ve vlastním 2+1, ve starém činžáku v Hradci. Za rok utratí na energiích 10 916 Kč. Podle online kalkulačky zjistila, že ušetří, když pořídí úspornější spotřebiče. Dalším doporučením bylo elektroniku vypínat, místo aby ji nechala ve spánkovém režimu. Změnou dodavatele by podle kalkulačky mohla ušetřit 1 718 Kč za rok. Zeptali jsme se odborníka na energie, co má smysl v bytě dělat a co na fakturu nemá tak velký vliv.

Vypínání tiskárny, když nepracujete, ohřívání přiměřeného množství vody v konvici, používání pokličky nebo vytažení nepoužívaných zařízení ze zásuvky. Drobná opatření, která mají smysl. Změna návyků ale nestačí. Pokud chcete uspořit víc než jen pár desetikorun.

„Klientům doporučujeme začít od malých energetických opatření, kdy nemusí dělat větší zásahy do stavby nebo investovat vyšší částky. Nejjednodušší a nejlevnější je výměna obyčejných žárovek za LED, instalace šetřičů vody a změna dodavatele elektrické energie nebo plynu,“ vysvětluje základní pricnipy Josef Dynka, energetický poradce ze společnosti ENKIS, která je součástí poradenské sítě s garancí Ministerstva průmyslu a obchodu.

 

Ušetřete za osvětlení pomocí LED žárovek

 

Výměna klasických, halogenových nebo úsporných žárovek za LED žárovky je jedním z prvních kroků, které má smysl udělat.

„Počítejme s průměrnou cenou elektřiny 5 Kč/kWh a denní dobou svícení 3 hodiny. Když vyměníte 10 starých žárovek o 60 W za LED (10 × 9 W), ušetříte za rok na svícení necelých 2 800 Kč. Při ceně 100 Kč za kus se prvotní investice 1 000 Kč vrátí už po 4 měsících. S životností 15 000 hodin by v tomto případě žárovka vydržela nejméně 13 roků,“ vypočítává Josef Dynka.

Výměna žárovek je prvním z kroků k úspoře na energii. Hned potom si posviťte na spotřebiče.

Staré spotřebiče nahraďte úspornějším modelem

 

Výrazný podíl na vyšším účtu za elektřinu mají podle Josefa Dynky také staré, byť funkční spotřebiče. Pokud máte doma ledničku, která pamatuje rok 1999, prodraží se vám její provoz až o 70 %.

Zvažte proto, které ze spotřebičů už by zasloužily výměnu. Při výběru nových vám pomohou energetické štítky. Od března 2021 mají novou podobu. Teď už se nesetkáte s třídami A+++ až D, ale se značením A–G. Nejefektivnější třídě A+++ odpovídá nyní třída B a C. U myček a praček nahradil informaci o roční spotřebě údaj o spotřebě za 100 cyklů.

Původní označení začalo být matoucí, protože většina nových výrobků se pohybovala ve třídě A. Díky novým štítkům snáze rozpoznáte technologicky vyspělejší výrobky od těch méně úsporných.

Dbejte na údržbu spotřebičů i správné umístění

 

Zbytečným žroutem energie je namrzlá lednička. Nenechávejte jí proto otevřenou déle, než je nutné, ukládejte do ní vychladlé jídlo a nádoby s tekutinami uzavírejte. Jinak dochází k většímu odpařování vody, v lednici se zvyšuje vlhkost a námraza roste.

U starší ledničky hraje roli i její umístění. Jak stoupá okolní teplota, roste i spotřeba. Neměla by proto být vedle sporáku, radiátoru nebo na místě, kam se často opírá slunce.

Vyšší spotřebu způsobují také zanesené filtry v myčce nebo sušičce. Textilní filtr v sušičce byste měli vyčistit po každém praní a filtr v myčce jednou za 14 dní.

Pokud nemáte na údržbu spotřebičů čas nebo vás to nebaví, vezměte to při nákupu v potaz. Pořiďte myčku se samočistícím filtrem nebo ledničku s tzv. no frost technologií. Odvádí ven vlhkost a díky tomu lednička nenamrzá.

Stará lednička vedle trouby nebo radiátoru spotřebuje více energie.

Ušetřete za ohřev vody díky perlátoru

 

Pokud vytápíte elektřinou, nejspíš vás hned napadne, že je potřeba zateplení domu nebo nová okna. Ano, máte pravdu.

I tady se ale najde drobnost, kterou můžete udělat hned. Pokud chcete snížit účet za ohřev vody, stačí ke kohoutkům namontovat šetřič vody neboli perlátor – potrubím teče méně vody a díky provzdušnění si toho ani nevšimnete.

„Průměrná celorepubliková cena vody z řadu je 80 Kč za m3. Montáží perlátorů na vodovodní baterii, sprchu a toaletu ve dvoučlenné rodině, ušetříte ročně okolo 4 000 Kč. Prvotní investice do třech kvalitních šetřičů je přibližně 900 Kč. To se domácnosti vrátí za necelé 3 měsíce,” popisuje Josef Dynka.

Při vytápění a ohřevu vody elektřinou, máte navíc nárok na tzv. nízký tarif. Dříve se mu říkalo noční proud, ale nízký tarif dnes běží i v denních hodinách. Přesné časy zjistíte přímo u svého dodavatele. Podmínkou je, že musíte mít některé z těchto zařízení:

  • bojler,
  • elektrické topení,
  • tepelné čerpadlo k vytápění domácnosti,
  • akumulační nebo hybridní vytápění,
  • elektromobil.

 

Podívejte se po levnější energii

 

Dalším možným krokem je změna dodavatele. Z rok 2020 ke změně přistoupilo přes 440 000 odběrných míst (domácností, chat, chalup či jiných nemovitostí).

„Lidé byli dlouho zvyklí, že mezi dodavateli nebylo příliš na výběr. Dnes už můžete cenu, za kterou odebíráte, ovlivnit víc. Pokud nejste spokojení, oslovte svého dodavatele nebo si nechte poslat nezávaznou nabídku od jiné společnosti. Ohledně energetických úspor můžete využít i bezplatné poradenství konzultačního střediska EKIS,” popisuje Josef Dynka.

Tip: Během pátrání po levnější energii se patrně setkáte se dvěma pojmy – distributor a dodavatel elektřiny. Podívejte se, jaký je mezi nimi rozdíl a co tvoří výslednou cenu na faktuře.

Pro základní orientaci můžete využít nezávislý srovnávač cen Energetického regulačního úřadu. Než se pustíte do zadávání údajů, připravte si k ruce poslední fakturu. Při porovnávání dodavatelů nevycházejte jenom z ceny, ale důkladně projděte celou nabídku a smluvní podmínky.