Rozhovor s topenářem: Podlahové topení se vyplatí v novostavbách a fandím mu i při rekonstrukcích

Rozhovor s topenářem: Podlahové topení se vyplatí v novostavbách a fandím mu i při rekonstrukcích

30. 9. 2021
6 min. čtení
Rozhovory

Příjemné teplo od nohou, méně radiátorů po stěnách a faktura za energie nižší klidně o 15 %. Zeptali jsme se zkušeného topenáře Karla Náprstka na výhody a nevýhody podlahového topení. Přečtěte si rozhovor, který vám ušetří hodiny bloudění po internetu.

Karle, jste jedním ze zakladatelů topenářské firmy Woltair a máte spoustu let zkušeností s instalací podlahového topení. Používáte ho taky u sebe doma?

Jsem velký zastánce podlahovek a používám teplovodní podlahové topení po celém domě. Doporučuji ho i zákazníkům – hlavně u novostaveb rodinných domů, kdy stavíte všechno od základů a projektant zohlední vaše plány při výpočtech statiky domu. Je to důležité především u podlahového topení v patře.

Pokud byste měl shrnout hlavní výhody podlahového topení, které to jsou?

S podlahovým topením ušetříte za provoz a bude vám doma tepleji. V porovnání s klasickým radiátorem vstupuje do trubek pod podlahou chladnější topná voda. Ať už topíte kotlem na tuhá paliva, plynem nebo elektřinou, spálíte toho díky vyšší účinnosti podlahového topení méně. Pokud doma používáte tepelné čerpadlo, může úspora provozních nákladů dosáhnout i 15 % ročně.

A v obýváku budu mít pořád teplo?

Právě že ano. Když máte v obýváku teplo od nohou, můžete mít nižší teplotu vzduchu v místnosti. Podlahu máte vytopenou na 27 °C, vzduch na 20 °C, je vám doma příjemně a není ani tak vysušený vzduch. Klasické radiátory naopak tahají studený vzduch po podlaze a teplý vzduch se kumuluje pod stropem. Potřebujete mít teplo u stropu, nebo tam, kde se skutečně pohybujete? Díky podlahovému topení máte doma teplotu lépe rozloženou.

 

Při rekonstrukci dobře počítejte


Jaké jsou podle vás nevýhody?

Pokud se pouštíte do rekonstrukce staršího domu bez podlahového topení, je mnohdy jednodušší opravit klasický radiátorový okruh. Kvůli podlahovému topení musíte rozkopat podlahu a to jsou náklady navíc. Obvykle se používá tzv. mokrý systém podlahového topení – plastové trubky zalijete betonem. Takže hlavně pro patra pečlivě spočítejte, jestli to zvládne statika domu.

Novostavbu snadněji přizpůsobíte technologiím.

Přesně tak. Myslete i na to, že pod podlahové topení patří izolace. Chcete totiž, aby teplo mířilo nahoru. Ale izolace přidá pár centimetrů a asi tušíte, co se doma stane, když zvednete podlahu.

Budu muset zvednout i dveře.

Možná i parapety u oken a někde budete mít nechtěné schody. Dá se to vyřešit teplotní fólií, kterou položíte pod dlažbu, ale to už není klasické teplovodní topení. V takovém případě topíte elektřinou – laicky řečeno, jako byste používali ponorný vařič. Ale zpátky ke klasické podlahovce. Jsem přesvědčený, že i při rekonstrukcích má podlahové topení smysl, ale musíte víc počítat.

Topenařina není žádná věda, je přesvědčený Karel Náprstek z Woltair (v bílém).

Do jakých místností se podlahové topení hodí?

Všude. Snad s výjimkou spižírny. Setkávám se s názorem, že podlahovka nemá smysl třeba v šatně. Ale kam jinam to dát – vždyť právě v šatně se převlékáte, jste bosí a chcete mít teplo od nohou. Tím jsme narazili ještě na jednu nevýhodu podlahového topení. Je nepříjemné, když ho máte jen v některých místnostech a v jiných je od podlahy zima. Pak se doma pořád obouváte a vyzouváte.

 

Na podlahové topení položíte dlažbu, laminát nebo dřevo, koberec ne


Co když chci domů dřevěnou podlahu, nebude to pro topenáře problém?

Před 15 lety se podlahovka dávala hlavně pod dlažbu. Dneska jsou technologie mnohem dál. Moderní laminátové i dřevěné podlahy si s podlahovým topením rozumí. Obecně ale platí, že dlažba představuje pro šíření tepla menší překážku. Určitě ale nedává smysl položit na podlahové topení koberec.

Potřebuje zkušený topenář k instalaci podlahového topení projekt?

Ve stavebnictví by měl být projekt ke všemu. A já určitě doporučuji, aby se na to podíval projektant TZB (technické zařízení budov), který spočítá tepelné ztráty, podívá se na statiku budovy a navrhne správné výtoky a průtoky. Ale asi to nebude žádné překvapení – Češi jsou národ kutilů, a proto kvalitní topenář zvládne položit podlahové topení do rodinného domu i bez projektu. U větších staveb bych se do toho ale bez projektu nepouštěl.

Co se z vaší praxe může u podlahového topení pokazit?

Vady nejsou časté a rozdělil bych je na ty, které vyplynou ze špatné montáže, a na minely způsobené provozem.

S čím jsem se tedy setkal při montážích?

Několikrát jsem opravoval podlahové topení, které bylo nainstalované neodborně nebo svépomocí. Byla tam třeba příliš krátká trubka, nebo naopak extrémně dlouhé potrubí a voda neprotékala, jak se sluší a patří. Výjimečně při montáži trubku nalomili, takže část potrubí nevytápěla. Ale to jsou všechno věci, které si topenář pohlídá.

A co se může stát při provozu podlahového topení?

Problém jsem řešil jenom jednou. Nějaký nešikovný řemeslník se pustil do převrtávání prahů a podlahové potrubí provrtal. Trubky jsou z pevného plastu, vydrží stovky let, ale ostrému vrtáku fakt neodolají.

 

Nezapomeňte na izolaci a použijte potrubí správné délky


Jak instalace podlahového topení probíhá?

Nejprve připravíte základovou desku. Musíte ji odizolovat proti vodě a únikům tepla. Tepelná izolace patří pod potrubí a také s ní oddělte podlahovou desku od stěn. Ohřevem se totiž zvětšuje objem a zdi by mohly popraskat.

Když mám izolaci vyřešenou?

Zasekejte do stěny rozdělovač okruhů. Respektujte pravidlo: co místnost, to vlastní regulovatelný okruh. A pokud máte opravdu velký obývák, dejte tam víc okruhů. Jedna smyčka potrubí s teplou vodou by neměla být delší než 130 metrů. Delší trubky se totiž hůř regulují. A potom pokládáte potrubí.

Máte nějaký tip, jak to udělat?

Vzal bych si na to odborníka. Ale vážně, pokud to chcete dělat svépomocí, máte dvě možnosti. Koupíte si tzv. systémovou desku, která dobře drží plastové trubky, když podlahu zaléváte betonem. Ale m2 stojí třeba 250 korun. Proto bych zkusil tzv. separační fólii, která zabrání betonu, aby se dostal pod izolaci. A trubky k ní taky přiděláte. Jde to trochu hůř, ale ušetříte 250 korun za m2. Můžete si pak vybrat kvalitnější podlahovou krytinu.

Tím je hotovo?

Skoro. Natlakujte systém, dokončete lití podlahy, nechte ztuhnout. A po dokončení přitápějte postupně, aby si to všechno správně sedlo.

Kolik podlahové topení stojí?

Cena vychází od 600 do 1000 korun za m2. Vždycky záleží na konkrétním případě. U teplovodního podlahového topení máte výhodu, že nejste závislí na konkrétním zdroji. Je to uzavřený okruh, do kterého proudí voda ohřátá v jakémkoli kotli. Takže si pak do systému vytápění snadno doplníte třeba tepelné čerpadlo a výhody podlahového topení ještě zvýšíte.