Jak vybrat okna, aby vám neunikalo teplo, bránila hluku a vydržela až do důchodu

Jak vybrat okna, aby vám neunikalo teplo, bránila hluku a vydržela až do důchodu

3. 11. 2021
5 min. čtení
Názorně

Vzali jsme si na pomoc Martinu Řepkovou ze Světa oken a poradili se, co všechno je potřeba vzít při výběru oken v úvahu. Abyste se lépe vyznali v nabídce, připravili jsme přehled různých typů materiálů a jejich nejdůležitějších vlastností.

Čeká vás výběr materiálu okenního profilu, volba mezi dvojsklem a trojsklem, počtem komor nebo těsnění. Abyste zvolili správně, podíváme se nejprve na to, jaké mají jednotlivé části okna funkce.

 

Aby vám v zimě neutíkalo teplo a v létě jste netrpěli horkem

 

Tepelně izolační vlastnosti oken ovlivňuje nejvíce tzv. stavební hloubka okenního profilu, zasklení a těsnění.

Okenním profilem se rozumí konstrukce okna. Nejčastěji bývá plastová, dřevěná nebo hliníková. Stavební hloubkou je myšlená tloušťka okenního rámu.

Při výběru oken narazíte na ukazatel prostupnosti tepla. Okna porovnávejte podle hodnoty Uw, která udává prostup tepla celým oknem. Uw hodnotu ovlivňuje tepelná prostupnost rámu (hodnota Uf) a zasklení (hodnota Ug). „Čím nižší je hodnota Uw, tím méně tepla okno propustí. Standardní hodnota Uw u kvalitních plastových i hliníkových oken je 1,1 W/m2K, to znamená Watt na metr čtvereční a Kelvin,“ vysvětluje Martina Řepková ze společnosti Svět oken, která je výrobcem plastových i hliníkových oken, dveří, garážových vrat a stínicí techniky.

 

1. Stavební hloubka

 

Čím tlustší okno máte, tím lépe izoluje. Aby vám teplý vzduch neutíkal pryč, zvolte okno se stavební hloubkou alespoň 70 mm a pětikomorovým profilem. Pokud chcete, aby okna držela teplotu ještě o něco lépe, volte stavební hloubku profilu nejméně 80 mm a šestikomorová okna.

Komory jsou dutiny v profilu plastového nebo hliníkového okna. Omezují proudění vzduchu uvnitř okna a tím brání přenosu chladu či tepla dovnitř. Komory ale nemají na tepelnou izolaci tak zásadní vliv jako stavební hloubka okna nebo typ zasklení.

 

„Ještě větší důraz na tepelně izolační vlastnosti se klade u nízkoenergetických staveb a pasivních domů. Proto se zde využívají sedmikomorová okna, kde bývá stavební hloubka 80–85 mm, případně osmikomorová. Tyto profily jsou vhodné i pro lokality s náročnými povětrnostními podmínkami, třeba do hor,“ doplňuje Martina Řepková.

2. Zasklení

 

Důležitou roli v izolaci tepla hraje největší část okna – zasklení. Na výběr máte mezi dvojsklem a trojsklem. Trojsklo je dražší, ale propouští méně chladu. Snižuje tepelné ztráty až o 30 % a omezuje rosení.

 

3. Těsnění

 

Těsnění vede po celém obvodu rámu i křídel. V oknech se dělají dvě nebo tři řady těsnění. Nemusí nutně platit, že u dvojskla máte dvě řady. Záleží na vašich požadavcích na tepelnou izolaci a odhlučnění.

 

Trojsklo vás před hlukem z ulice neochrání

 

V první řadě musí okno dobře sedět. I když máte pocit, že zvládnete montáž sami, je lepší ji svěřit do rukou odborníka. Abyste měli doma klid, bude vás zajímat:

  • typ skel,
  • těsnění,
  • kvalita provedení připojovací spáry (mezi rámem okna a zdivem)
  • a doléhání křídel na rám okna.

„Lidé se často domnívají, že pomůže trojité zasklení. Pro snížení hluku je ale rozdíl mezi dvojsklem a trojsklem zanedbatelný. U trojskla se navíc při některých otřesech rozechvívá prostřední tabule, což vnímání ruchu ještě zhorší,“ upozorňuje Martina Řepková.

Běžná plastová okna tlumí hluk o 30 až 45 decibelů – pro ilustraci, odpovídá to přibližně zvuku rychlovarné konvice nebo pračky. Pokud si myslíte, že je uvnitř pořád příliš hlučno, pozvěte odborníka, ať prověří správné osazení a seřízení okna. Až když to nepomůže, dává smysl investice do protihlukového zasklení.

Pronikání hluku, tepelnou izolaci, ale i životnost okna ovlivňuje správná montáž, která zajistí, aby okno sedělo přesně. Zdroj: Svět oken

Jak ovlivňuje životnost oken jejich údržba

 

Samotný plast má životnost až 80 let, hliníková okna vás pravděpodobně přežijí. Životnost oken ale zkrátí neodborná montáž, která způsobí, že okno nedoléhá přesně. Kvůli ní se dříve opotřebuje těsnění nebo kování. Při dobré péči těsnění vydrží klidně 15 let, u kování je to kolem 20 let.

Obojí byste měli jednou za rok namazat silikonovým olejem. Pokud otevírání oken drhne nebo nejde kličkou snadno otočit, je potřeba kování seřídit. To znamená, že povolíte nebo utáhnete seřizovací šrouby. Pokud si nejste jistí, jak na to, povolejte odborníka. Vyhodnotí, jestli seřízení postačí, nebo doporučí náhradu opotřebovaných dílů.

Rosení oken a vznik plísní omezíte pravidelným větráním. Čím vyšší je vlhkost vzduchu v místnosti, tím více se okna rosí. Pokud objevíte vodu na parapetu, je to známka, že byste měli více větrat (stačí krátce, ale pořádně).

 

Plastová okna jsou cenově dostupná a dlouho vydrží

 

„Kvalitní plastové okno nepropouští teplý vzduch ven ani studený dovnitř. Drží tvar a po celém obvodu má kování s dostatkem míst pro seřízení. Výrobce by také měl být schopen doložit splnění výrobních norem,“ uvádí Martina Řepková.

Cenu oken ovlivňuje hlavně hloubka profilu, počet komor, barevný dekor a typ kování. Pro představu – bílé dvoukřídlé okno s dvojsklem a šestikomorovým profilem vyjde při rozměru 1500 mm × 1500 mm na 9 693 Kč bez DPH, montáže a dopravy.

Plastová okna jsou dostupná v různých barvách nebo v dekorech s imitací dřeva. Zdroj: Svět oken

U dřevěných oken je důležitá povrchová úprava

 

Lidé se pro dřevěná okna často rozhodují proto, že se jim líbí víc než plast. Pokud o nich uvažujete, zajímejte se o kvalitu povrchové úpravy. Ta okna chrání před deštěm, vichrem, pošrkabáním i pronikáním vlhkosti.

„Dřevěná okna umožňují více tvarových možností než plastová okna, mají užší rám i profil křídla. Jsou ale náročnější na údržbu, materiál se musí pravidelně ošetřovat lakem nebo olejem, přičemž záleží na kvalitě použitých nátěrových hmot. Bezúdržbové dřevěné okno neexistuje, s tím musíte při výběru počítat,” uvádí Martina Řepková.

 

Hliníková okna do zimní zahrady nebo proskleného průčelí domu

 

Hliníkové profily se hodí pro velké prosklené plochy. Okna nepotřebují vyztužení dalšími příčkami, které brání světlu nebo vizuálně ruší. Hodí se proto pro zimní zahrady, prosklené fasády domů nebo bazény.

 

„Někdy se uvádí, že nevýhodou hliníkových profilů je nižší odolnost vůči poškrábání nebo menší schopnost izolace. Při běžném používání a údržbě ale nejsou náchylnější k poškození více než plastová okna. Pokud jde o izolační vlastnosti, tam vždy záleží na použitém profilu a zasklení,“ uvádí Martina Řepková.

Když okny uniká teplo, poznáte to většinou i na účtu za vytápění. Zateplení domu a výměna oken jsou proto jedny z prvních úsporných opatření. Pokud potřebujete na investici půjčit peníze, pomůže vám rychloúvěr.