Vyznejte se v energetických štítcích: pro spotřebiče i domy

Vyznejte se v energetických štítcích: pro spotřebiče i domy

12. 1. 2022
6 min. čtení
Názorně

Při pořízení nové pračky se setkáte s energetickým štítkem. Při koupi nového domu dostanete do ruky průkaz energetické náročnosti budovy. Ze štítků i průkazů vyčtete důležité informace, pokud víte, jak na to. Sepsali jsme, k čemu jsou užitečné a jak se v nich vyznat.

Spotřebiče a domy dělí do kategorií podle energie, kterou potřebují na provoz. Vy si díky tomu uděláte před nákupem představu, jestli jde o výhodnou koupi, a lépe se rozhodnete.

 

Nejvíc energie spotřebujeme na topení

 

V českých domácnostech je na spotřebu energie nejnáročnější vytápění domů – spotřebují na něj až polovinu energie. Zbytek energie pak míří na ohřívání vody, vaření, praní nebo svícení.

Abyste si mohli vybrat šetrný spotřebič, který na provoz potřebuje energie co nejméně, je třeba se vyznat v energetických štítcích. V Evropské unii se podle energetických štítků rozhoduje při nákupu 79 % zákazníků (podle zjištění Eurobarometru z roku 2019).

 

Co vám řekne energetický štítek

 

Z energetického štítku vyčtete, jak moc je produkt náročný na energii. Umožní vám ji také porovnat s dalšími produkty na trhu a jednoduše si vybrat ten nejlepší.

Podoba štítků se u vybraných spotřebičů od roku 2021 mění. Během dalších let dojde ke sjednocení štítků u všech spotřebičů.

Nové energetické štítky platí pro tyto spotřebiče:

 1. pračky a sušičky prádla,
 2. myčky nádobí,
 3. chladničky, mrazničky a jejich kombinace,
 4. svítidla,
 5. elektronické displeje (u televizorů, monitorů aj.),
 6. komerční chladničky používané v prodejnách a prodejních automatech.

Před koupí nové pračky se podívejte na energetický štítek. Pomůže vám lépe se rozhodnout.

Ušetřete s energetickými štítky

 

Ze štítku se například dozvíte, že roční spotřeba lednice v kategorii A je 160 kWh.

Spočítáte si, že ročně by vás její provoz mohl vyjít na 800 Kč. A porovnáte si, že lednice v kategorii D by spotřebovala energie dvakrát tolik.

 

Energetické štítky od roku 2021

 

V Česku má energetický štítek podobu samolepky. Obvykle ji najdete v pravém horním rohu spotřebiče. Řekne vám informaci o výrobci, ale i přesný model.

Už se nesetkáte s rozdělením spotřebičů do kategorií A+++ nebo A+, které se v praxi výrazně lišily (až o spotřebu 50 %) a byly matoucí.

Kategorie jsou nyní řazeny od A do G. V kategorii A najdete nejúspornější spotřebič, ten nejméně šetrný bude označený třídou G.

 

Barevná paleta na štítku ukazuje energetickou náročnost zařízení. Barvami se řiďte stejně jako na semaforu:

 • zelená: znamená nejvyšší úsporu energie – můžete ji brát jako znamení k nákupu,
 • červená: znamená stop – lednice spotřebuje příliš mnoho energie.

Na štítcích najdete i odhadovanou roční spotřebu elektřiny v kWh. A například u pračky zjistíte nově i spotřebu podle počtu pracích cyklů.

 

Co je to průkaz energetické náročnosti budovy – PENB

 

Vědět dopředu, na kolik vás vyjdou energie, se hodí i v situaci, kdy kupujete dům nebo byt. Energetickou náročnost vám prozradí tzv. PENB neboli průkaz energetické náročnosti budovy.

Po dokončení stavby nebo rekonstrukce domu zkontroluje budovu odborník na energetickou certifikaci a přiřadí ji do energetické třídy. Podle toho, kolik energie spotřebovává ji zařadí do třídy od A do G.

Třída A představuje nejvyšší hospodárnost, což je ideální případ. Všechny nové a renovované budovy by se měly nacházet právě v třídě A, možné je zařazení i do třídy B. Jde o energeticky pasivní domy, které ke svému provozu využívají nejnovější technologie.

Třída G poukazuje na mimořádnou nehospodárnost budovy. V praxi to znamená, že náklady na provoz budovy zamíří do výšin. Do třídy G se řadí domy postavené do roku 1992, které jsou vhodné pro kompletní rekonstrukci.

Při koupi nového domu si vždy zkontrolujte energetickou náročnost domu.

PENB musíte vystavit i při větší rekonstrukci domu

 

Po kontrole domu a zařazení do energetické třídy vám vystaví odborník na energetickou certifikaci průkaz energetické náročnosti budovy. Vystaví ho až po finálních úpravách domu, a s platností 10 let. Cena průkazu se pohybuje v řádu tisíců korun.

PENB po vás požadují stavební úřady, když:

 • dokončíte stavbu nové budovy,
 • děláte větší změny u budov (u kterých je podlahová plocha větší než 1 000 m2).

Přikládat průkaz musíte i v případě, když budovu prodáváte nebo pronajímáte.

Pokud PENB nevystavíte, hrozí podle zákona pokuta až 100 tisíc korun. Podnikatelům až 200 tisíc korun.

 

Čím méně používáte energie z neobnovitelných zdrojů, tím lépe

 

V roce 2020 se změnila metoda výpočtu PENB i jeho grafická podoba.

Hlavním kritériem hodnocení budov je množství primární energie, které pochází z neobnovitelných zdrojů energie (například uhlí, zemní plyn, ropa). Ideálem je, aby této energie bylo co nejméně.

Roli hrají u stavby nebo rekonstrukce domu nyní tyto prvky:

 1. jednoduchý tvar,
 2. využití obnovitelných druhů energií (například ze slunce, větru nebo vody),
 3. orientace domu ke světovým stranám,
 4. vhodně zvolená tepelná konstrukce.

Vzor nového PENB, který platí v Česku od roku 2020.

Dělejte informovaná rozhodnutí pro pohodové bydlení

 

Před pořízením nového spotřebiče nebo koupí domu vždy zvažte nejen pořizovací cenu, ale také to, kolik vás bude stát další provoz.

Energie jsou významným výdajem, a proto vám s energetickou náročností pomohou energetické štítky u spotřebičů a průkaz energetické náročnosti u budov. Ať žijete v klidu a pohodě.

Pokud se pouštíte do rekonstrukce bydlení, rádi vám pomůžeme s Rychloúvěrem. Díky němu vylepšíte kuchyni, koupelnu nebo předěláte celý dům. Do několika dnů máte peníze na účtu a můžete se pustit do práce.