Větší energetická soběstačnost? Svítit fotovoltaikou můžete už za pět měsíců, není ale pro všechny

Větší energetická soběstačnost? Svítit fotovoltaikou můžete už za pět měsíců, není ale pro všechny

24. 5. 2022
7 min. čtení
Názorně

Nemusíte být expertem na energetiku, abyste si všimli, že ceny energií výrazně rostou. Provoz běžného rodinného domu tak stojí o dost víc než dříve. Vždycky je ale vhodná doba přejít na větší energetickou nezávislost. Do půl roku můžete místo ze sítě využívat energii ze slunce. A za tu, kterou nespotřebujete, dokonce získáte peníze. Přečtěte si, pro koho se fotovoltaika hodí, jaká je návratnost investice a s čím počítat.

Pod slovem fotovoltaika si představte solární panely a proměnu slunečního záření na energii. Panely sice na domě nejsou žádná ozdoba, ale na to se v energetice nehraje. Pomůžou vám ušetřit tisíce korun na všem, co se dá provozovat z elektřiny:

 

 • topení (hlavně na jaro a podzim),
 • ohřev vody, 
 • provoz elektrických zařízení,
 • vaření,
 • klimatizace,
 • ohřev bazénu atd.

„Když naši klienti vidí, že vyrábění vlastní energie funguje, snaží se ji co nejvíc využít. Proto přecházejí na zařízení, která ke svému provozu energii využívají, a to třeba k topení během jara a podzimu, ohřevu vody nebo bazénu, dokonce jezdí na elektrických skútrech. Jsou tak šetrnější k planetě i k vlastní peněžence. Jen počítejte s tím, že elektromobil z domácí elektrárny kompletně nenabijete, musíte částečně využít i běžnou síť,“ popisuje odborník na fotovoltaiku Jan Vojík z firmy Woltair, která v posledních letech získává popularitu mezi klienty i investory.

 

Dříve, ještě pod názvem Topíte.cz, dělali hlavně moderní topenařinu. Kvůli velké poptávce později přidali i fotovoltaiku. Dneska instalují solární panely na rodinné domy a firmy po celé republice.

Solární panely se využívají nejen na nabíjení počítače a provoz ledničky, ale i pro provoz klimatizace nebo nabíjení elektrického skútru.

9 tipů: spočítali jsme, kolik díky drobným investicích ušetříte na provozu bydlení. >>

 

Základem je dobře orientovaná střecha, a to klidně i na západ

 

Jan Vojík rovnou upozorňuje, že ne všem klientům můžou při poptávce o fotovoltaiku vyhovět. Předně musíte mít na panely místo: 

z elektřiny:

 

 • buď na střeše domu, 
 • na garáži, 
 • na pergole, 
 • na zastřešení terasy, 
 • nebo na jakékoliv další střeše na vašem pozemku. 

„Aby fotovoltaika dávala smysl, potřebujeme ji dát na prostor velký minimálně 20 m2,“ říká Jan Vojík. 

 

Kromě toho panely musí směřovat na vhodnou světovou stranu, aby na ně svítil dostatek sluníčka:

 

 • jih,
 • jihovýchod,
 • jihozápad,
 • východ,
 • západ.

 

 „Lidi si myslí, že směřování na západ a východ není výhodné, je to ale naopak. Jediná strana, kterou vůbec nevyužijete, je sever,“ přibližuje Vojík.

 

Při výběru správné orientace se zamyslete, kdy budete nejvíc doma a využijete nejvíc elektřiny. Pokud jste přes den v práci, je pro vás lepší západní strana. Uvědomte si také, že panely pořizujete na desítky let, proto byste měli najít řešení, které vám bude vyhovovat i za dlouhou dobu.

 

Vyznejte se v energetických štítcích: pro spotřebiče i domy. >>

Panely dávají smysl na ploše, která začíná velikostí 20 m2. Využít můžete nejen střechu domu, ale i střechu garáže nebo zastřešení terasy.

Panely nedáme na střechu, která se rozpadá

 

Kromě správné orientace a dostatečné plochy musíte mít kvalitní podklad. Jan Vojík vysvětluje, že nemůžou dát panely na střechu, která není v dobrém technickém stavu. Také by neměla být z křehkého materiálu jako eternit. „Při instalaci se po střeše pohybujeme, takže při nesoudržné a křehké krytině hrozí její poškození,“ upozorňuje.

Panely mají záruku 25 let. Jan Vojík upozorňuje, že životnost fotovoltaických panelů záruku dvojnásobně převyšuje, mluvíme tedy o nějakých 50 letech. Střecha by měla mít minimálně stejnou životnost. 

 

Problémem pro instalaci bývají i střešní okna a vikýře, které panelům překáží. Sklon střechy naopak překážkou není, panely se dají instalovat na plochou i šikmou střechu. „Ve Woltairu máme vychytaný proces poptávky a nevhodné případy filtrujeme už při úvodním telefonickém hovoru,“ dodává Vojík. 

 

Nadbytečná energie se uloží do baterií a co nespotřebujete, to prodáte

 

Je logické, že nejvíc elektřiny ze solárních panelů získáte v létě. V pohodě zabezpečíte domácí provoz a nadbytek ukládáte do baterie, ze které čerpáte, až sluníčko zapadne. Další den ji znovu nabíjíte. „Našim klientům nabízíme jen fotovoltaiku s bateriovým systémem. Důvodem je, že klienti mají o baterie enormní zájem a díky dotačnímu programu je cena po odečtení dotace u systému s baterií a systému bez baterie prakticky totožná,“ říká Jan Vojík.

 

Vyplatí se vám, když nejvíc elektřiny spotřebujete právě v době, kdy nejvíc vyrábíte. Takže když svítí, perte, pečte husu, chlaďte klimatizací, ohřívejte vodu v bazénu. 

 

Fotovoltaika se často dodává i s aplikací na chytrý telefon, kde si zkontrolujete, kolik vyrábíte. Můžete tomu přizpůsobit spotřebu domu tak, abyste spotřebovali maximum energie ze slunce. Chytrá domácnost se dokonce dokáže zabezpečit sama.

 

Pokud svítí opravdu hodně a vyrábíte víc, než spotřebujete (a už máte plně nabitou baterii), nadbytek se automaticky posílá do sítě. Za prodanou elektřinu získáte od poskytovatele elektřiny peníze, které vám ve většině případů odečte z vašeho účtu za energie.

 

Dostatek sluníčka bývá i na jaře a na podzim, když není vyloženě ošklivě. Horší je to v zimě. Jan Vojík vysvětluje, že v zimě vyrobíte třeba jen 20 % energie oproti létu. Nemusíte se ale bát, že byste byli bez elektřiny nebo že by vám problikávalo světlo. Ve dnech, kdy slunce moc nevyrábí a baterie jsou vybité, čerpáte ze sítě.

Střecha musí být v dobré kondici, aby vydržela minimálně tak dlouho, jako panely. A to jsou desítky let.

Jak probíhá instalace: na slunce můžete fungovat už za 5 měsíců

 

Kromě panelů na střeše potřebujete při instalaci fotovoltaiky ještě místo na samotné zařízení. To má velikost zhruba americké ledničky a potřebuje dobře větranou místnost se stálou teplotou. Ideální jsou sklepy, nevhodné jsou nezateplené půdy. Zařízení ale nevydává žádný hluk.

 

Ze zařízení se pak natáhnou kabely do pojistkové skříně. Na tuto trasu byste měli buď vyškrábnout drážku, nebo kabely vést pod bílou lištou. Nemusíte ale vyměňovat kabeláž ke každé zástrčce.

 

Jan Vojík říká, že fotovoltaiku ve Woltairu nainstalují zhruba za 5 měsíců, některé firmy však poptávku zvládnou vyřídit až za rok.

Počítejte také s mírnou administrativou. Vyplníte žádost o připojení do sítě a od distributora dostanete čtyřkvadrantní elektroměr, který umí změřit, kolik energie do sítě pošlete a kolik energie prodáte. Papírování vám ale může zařídit dodavatelská firma. Jen musíte být doma, když dojde k výměně elektroměru.

 

Průměrný dům dá za fotovoltaiku kolem 175 tisíc s dotací

 

Podle zkušeností Jana Vojíka je průměrná cena za instalaci fotovoltaiky u rodinného domku kolem 350 tisíc korun. Dotace vám pak vrátí 50 % ceny, takže ve výsledku zaplatíte cca 175 tisíc.

Ve Woltairu ale nabízejí i soběstačnější, a tedy dražší možnost. Ta stojí okolo 500 tisíc korun a z dotace se vrátí zhruba 205 tisíc (30 až 40 %). V Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji dokonce 225 tisíc.

 

Hodně lidí ale zapomíná, že na fotovoltaiku dostanete dotaci až po instalaci a zprovoznění. Takže při instalaci musíte zaplatit celou částku.

 

„Kompletní soběstačnosti ve středoevropských podmínkách dostáhnout nejde, to bychom museli bydlet víc na jihu. Jsme ale schopni zařídit soběstačnost po zhruba 9 měsíců v roce. Nejlepší na tom je, že si zafixujete cenu energií a pak vás nepřekvapí dodavatel poslední instance,“ dodává Vojík s tím, že investice se běžnému zákazníkovi vrátí asi za 8 až 12 let.

 

Využijte k financování Rychloúvěr

 

V Modré pyramidě přechod na šetrný a ekologický zdroj energií maximálně podporujeme.  Pokud chcete svůj domov přeladit na slunce, v peněžence vám chybí finance, dáme vám na fotovoltaiku Rychloúvěr

 

Tento úvěr je vhodný pro všechny, kteří se chtějí pustit do rekonstrukce své domácnosti. Splátky si rozložíte až na 20 let a nepotřebujete shánět ani doklad o příjmech.