Renovace nábytku, domácí relax, grilování. Tipy a vychytávky pro fajn léto na zahradě i v bytě

Renovace nábytku, domácí relax, grilování. Tipy a vychytávky pro fajn léto na zahradě i v bytě

1. 6. 2023
6 min. čtení
Inspirace

Slunce za obzorem vyplouvá časně ráno a zapadá pozdě… užijte si léto i bez dovolené u moře – dlouhé teplé dny jsou ideální k rekonstrukci zahrady, renovaci nábytku, přestavbě sklepa nebo třeba k přeměně bytu v malou džungli. S pomocí odborníka i svépomocí.

 

Vybrali jsme úpravy bydlení vhodné pro teplé letní měsíce, které člověk rád stráví venku, ale i uvnitř v chládku.

 

Pokud se do projektu svépomocí dáváte úplně poprvé nebo si tolik nevěříte, poradí náš článek s tipy pro kutily začátečníky nebo o vrtání do zdi.

 

Domácí džungle z pokojovek

Osvěžte své bydlení a navoďte příjemnou atmosféru, která vydrží po celý rok. Pokojové rostliny čistí vzduch, uklidňují mysl, v pracovně rozproudí produktivitu a v létě vytvoří příjemný stín tam, kde po většinu dne praží sluníčko.

 

Doporučujeme rostliny rozmístit po bytě. Pokud nemáte tolik prostoru, přivrtejte na stěny police a květiny umístěte do nich – převislé rostliny (jako svícník, šplhavnice, voděnka) se navíc za pár týdnů rozrostou a vytvoří poutavou dekoraci.

 

Pokud s pěstováním pokojovek začínáte, vsaďte na ty, které vyžadují málo péče. Podle Nikoly Kudláčové, na sociálních sítích známé jako Plant Colette, jsou nenáročnými rostlinami tchýnin jazyk, zamiokulkas nebo Jatropha multifida.

 

Útulná zahrada nejen pro rodinná setkání

Zahrádkářská sezona je v plném proudu, nejde ale jen o pěstování ovoce a zeleniny, zahrada je také místem odpočinku a rodinných setkání. Rozvrhněte ji a zrekonstruujte tak, ať vyhovuje vám, vašim přátelům i vnoučatům – léto je k tomu ten pravý čas.

 

Zahradní architekt Lukáš Štefl říká, že zahradu by si měl každý přizpůsobit na míru, ať mu maximálně slouží: „Člověk by se měl v zahradě najít. Hodně při tom záleží, jestli relaxujete čtením, nebo pěstováním rajčat a bylinek. Zahradu byste tomu měli přizpůsobit.“

 

Nad zahradou přemýšlejte jako nad celkem a před většími zásahy ji rozdělte na zóny, například pro:

 1. čtení a odpočinek,
 2. setkání s přáteli nebo s rodinou,
 3. pěstování zeleniny,
 4. děti.

 

Podle účelu pak zahradu vybavte – altánkem, venkovním nábytkem pro posezení, pískovištěm pro děti, nebo třeba houpací sítí k odpočinku. Pokud se chcete pustit do pořádné rekonstrukce zahrady, doporučujeme schůzku se zahradním architektem – ukáže vám možnosti a potenciál vaší zahrady, vypracuje realizační návrh a zajistí i veškeré práce, včetně případného stavební povolení, třeba pro větší altánek.

 

Lukáš Štefl říká, že cena rekonstrukce zahrady se různí, záleží na mnoha prvcích, obvykle ale 60 % ceny tvoří stavební úpravy a 40 % výsadba rostlin. „Některým zahradám stačí málo. Romantická zákoutí vytvoříte úpravami atria nebo dosadbou záhonů, celé to vyjde třeba na 80 až 100 tisíc. A na jiné zahrady je i 700 tisíc málo,“ dodává.

Uděláte si na zahradě tvořivý koutek nebo se pustíte do úprav posezení?

Čtěte rozhovor s odborníkem na projektování a realizaci zahrad z firmy ZELENÉ KOLO >>

 

Letní večery zpestří grilování

Máte vysněnou zahradu a přemýšlíte nad pořízením grilu? Výběr se odvíjí od vašich představ o grilování, ale i částce, kterou chcete investovat.

 

Zodpovězte si tyto otázky:

 1. Chci si užít pohodu u ohně a zatápět dřevem či briketami?
 2. V kolika lidech budu nejčastěji grilovat?
 3. Jak často gril využiji?
 4. Kde budu grilovat?
 5. Mám gril kde skladovat?
 6. Jak moc mi záleží na zdravé přípravě pokrmů – bez přepáleného tuku a zbytečného kouře?

Na výběr pak máte ze tří druhů grilů – gril na dřevo či dřevěné uhlí, plynový gril a elektrický gril. Každý má různé výhody, dřevo dodá jídlu kouřovou chuť, hodí se ale pouze ven. Elektrický gril využijete i na balkoně.

Před finální volbou dobře zvažte výhody a nevýhody různých typů grilů.

 

Stůl z masivu a renovace nábytku

Pokud se vás grilování netýká, protože bydlíte v bytovce nebo paneláku, pozvěte hosty domů. Předtím byt osvěžte pokojovkami nebo zajímavým nábytkem. Z obyčejného setkání udělá svátek masivní stůl – pozdvihne místnost na vyšší úroveň, příjemně voní a rodina se u něj bude scházet celé generace. Dubové, bukové nebo třeba jasanové dřevo narozdíl od levné dřevotřísky i snadno zrenovujete.

 

„Při výběru buďte opatrní na výrobky, které se za masivní stoly vydávají. Masivní vrstva je velmi slabá, deska stolu není houževnatá a okraje jsou podlepené. Takový stůl se může snadno zkroutit, poničit a nedá se zrenovovat. Seženete je levně ve větších řetězcích,“ radí Jan Herka z firmy Wuders.

 

Odborník radí, na co si dát pozor při výběru jídelního stolu z masivu >>

 

Pokud zatím do masivu investovat neplánujete, ale cítíte, že by váš starší nábytek potřeboval nový kabát, pusťte se do renovace nábytku. Židle, jednoduchá křesla nebo taburetky jsou ideálními kousky pro začátečníky.

Odpočinek pro vás, znovuzrození pro starší kousek nábytku. Přečtěte si, jak na renovaci nábytku.

Koukněte do knih nebo prozkoumejte internet, kde najdete spoustu návodů a videí, jak na renovaci krok po kroku. Nezapomeňte ani na základní vybavení; k renovaci se vám bude hodit:

 • cidlina (plech, se kterým šetrně odstraníte lak),
 • elektrická bruska,
 • smirkové papíry,
 • sada šroubováků,
 • sada francouzských klíčů,
 • vrtačka.

 

Nepořádek v garáži a nevyužité místo ve sklepě?

Vyhraďte si v létě čas na reorganizaci sklepa nebo garáže, ať nářadí visí úhledně na stěnách, zimní pneumatiky mají své místo a v policích je pořádek.

 

Mezi užitečné vychytávky patří:

 • Regály. Narovnáte do nich vše, co potřebujete, regálové systémy navíc vytvoří prostor za dostupnou cenu.
 • Závěsné systémy na strop nebo stěnu. Pořiďte držáky, závěsné skříňky či police.
 • Organizéry, krabice, krabičky, bedýnky. Do krabic přehledně roztřídíte nářadí, sezónní výzdobu nebo třeba malířská plátna a štětce. Nezapomeňte ani na štítky – těmi krabice polepíte, popíšete a od sebe rozeznáte. Pokud ve sklepě skladujete sezónní oblečení, nezapomeňte na uzavíratelné boxy nebo pytle – oblečení ochrání od prachu a vlhkosti.

Kromě úklidu můžete prostory přeměnit k netradičnímu využití. Zkuste ze sklepa nebo garáže udělat třeba:

 • hernu pro děti,
 • zašívárnu s fotbálkem,
 • posilovnu,
 • tvořivou dílnu
 • nebo kancelář.

Do úklidu nebo přestavby prostor můžete zapojit malé pomocníky.

 

Domácí relax, na zahradě i balkoně

Vytvořte doma nebo na zahradě malé lázně, odpočinete si a navíc zvýšíte hodnotu vašeho bydlení. Do domácího wellness pořídíte například:

 • saunu,
 • whirlpool či vířivku,
 • bazén.

 

Můžete si také vytvořit vlastní relaxační prostor, uvnitř, na zahradě i klidně na balkoně – vybavte jej designovými prvky, bublajícím vodopádem či aroma lampami.

 

Pokud vás doma trápí horko, chládek nastolí chytré technologie – nejlépe fungují:

 • Venkovní žaluzie: zadržují venku teplo a nevpouští ho dovnitř jako vnitřní žaluzie nebo závěsy.
 • Větráky a ventilátory: příjemně ochladí místnost a pro menší prostory stačí stolní či stojanové větráky, které nevyžadují speciální instalaci, jsou skladné a finančně dostupné.
 • Klimatizace: zachrání před největšími teply, reguluje vzduch v místnosti a vytváří příjemné klima, i když jsou venku čtyřicítky. Klimatizace se prodávají mobilní, splitové a multisplitové – nejlevnější začínají na částce 10 000 korun.

 

Rady a tipy pro wellness v domku se zahradou i v paneláku. >>

 

Zpříjemněte si léto. Teď hned

Ať se pouštíte do úprav bydlení vlastními silami, nebo do větší rekonstrukce zahrady s odborníkem, nemusíte na nic čekat. Využijte financování s Rychloúvěrem – dostanete od nás až 1 milion korun bez ručení, do pár dnů na účtu.