Wellness po domácku: na zahradě i v paneláku

Wellness po domácku: na zahradě i v paneláku

22. 4. 2022
6 min. čtení
Inspirace

Ať už si zařizujete nové bydlení, nebo rekonstruujete, protože se od vás děti odstěhovaly na vysokou, vytvořte si doma malý relaxační ráj. Poradíme, jaké základní prvky do domácího wellnessu zvolit a kolik peněz vás to bude stát. Chcete mít doma saunu, whirlpool, vířivou vanu, bazén nebo všechno dohromady? Máme pro vás také tipy, co si jako kutilové vyrobíte sami.

Do domácích lázní získáte přístup 24/7

Domácí wellness se stane místem, kde uklidníte mysl a naberete sílu. Sestavte si celé relaxační studio, nebo si pořiďte jen pár prvků, které vám zpříjemní život a zvýší cenu nemovitosti. Hodí se do velkého domu, na zahradu a menší infrasaunu umístíte i do panelákového bytu.

Do svého domácího wellness si můžete pořídit například:

  • saunu,
  • whirpool nebo vířivku,
  • bazén,
  • relaxační prostor (zelenou terasu, odpočinkovou místnost, zónu pro cvičení).

 

Sauna: tradiční venkovní nebo infrasauna do bytu

Sauna prohřeje a vyplaví z těla toxiny. Vybrat si můžete klasickou finskou saunu, kterou vyhřívají kamna a umístíte ji dovnitř i na zahradu. Pokud vám přílišné teplo nedělá dobře nebo máte menší bydlení, hodí se infrasauna.

Finská sauna se vyhřeje na 90 až 110 °C, vyhřátí trvá déle a spotřebuje více energie než infrasauna. Infrasauna se zahřívá karbonovými nebo keramickými zářiči a kabina se vejde i do malého bytu. Do infrasauny o rozměrech na výšku 200 cm, šířku 110 cm a délku 110 cm si pohodlně sedne jeden člověk, v kabině se postaví a při vstupu se nemusí ani předklánět.

Čtěte, jak na výběr infrasauny do bytu >>

Kvalitní finskou saunu pořídíte od 50 tisíc a infrasaunu už od 25 tisíc korun.

Sauny jsou klasickým prvkem domácích wellness a ve Finsku jsou součástí téměř každého domova.

Sauny svépomocí: ve Finsku je stavba sauny tradicí

Saunování má kořeny ve Finsku a 99 % Finů chodí do sauny pravidelně, přibližně jednou týdně. Mnohé domácnosti mají vlastní saunu, obvykle ručně stavěnou. 

 

Pokud jste kutilové a nebojíte se práce se dřevem, stavbu sauny zvládnete sami. Základem jsou kvalitní saunová kamna, obvykle celoskleněné dveře, dřevěné palubky a dobrá izolace, která zajistí minimální úniky. Před stavbou sauny si načtěte, jak na to, ať ve finále neproděláte.

 

Whirlpool, nebo vířivka?

Whirlpool je bazén s masážními prvky, do kterého se vejde více lidí, a vířivka je označení pro vířivou vanu – klidně takovou, do které si lehne jeden člověk a do bytu ji pořídíte i místo klasické vany. Ve vířivce si pak podle libosti volíte masážní proudy, které uvolní svaly.

Cena whirlpoolů se pohybuje od stovek tisíc a vířivé vany pořídíte i za několik desítek tisíc korun. Zařízení vybírejte od ověřených výrobců a vyhněte se levným vanám, které se brzy zničí. Pokud nemáte prostor na whirlpool nebo vířivku a doma máte jen sprchu, pořiďte si masážní hlavice s různými druhy proudů.

 

Bazén: domů i zapuštěný na zahradu

Přijdete z práce, shodíte oblečení a skočíte do bazénu. Sen? Pokud máte doma dost prostoru na vnitřní bazén, třeba ve sklepě nebo garáži, můžete se do toho pustit.

Whirlpool se hodí domů i na zahradu, kde vířivý bazén využijete klidně po celý rok.

Interiérové bazény uvnitř domu využijete po celý rok, často je firmy dodávají tzv. na klíč v ceně od několika stovek tisíc korun. Pokud nejste šikovný řemeslník a neuděláte si alespoň část stavby sami, vybírejte firmu, která vám projekt zajistí od A do Z:

Domácí posilovna má své výhody:

  • připraví technickou konstrukci bazénu,
  • provede tepelnou izolaci
  • zajistí kvalitní odvlhčovací systém
  • obstará veškeré vybavení (jako např. bazénovou roletu pro snížení vlhkosti, osvětlení),
  • poskytne dlouhodobý servis bazénu.

Bazén vydrží roky a zvýší hodnotu nemovitosti – včetně zapuštěného bazénu na zahradě.

 

Martin Svoboda ze společnosti Balarepo radí, ať si před stavbou zapuštěného bazénu na zahradě ujasníte, co očekáváte. Jestli chcete maximální komfort od začátku, nebo si bazén postavíte postupně: „Bazén z kvalitního laminátu o velikosti 6 × 3 metry s filtrací a montáží vás vyjde přibližně na 190 tisíc korun. Ale je to skládačka. Pokud chcete teplou vodu přes čerpadlo, připravte si dalších 30 tisíc. Automatické systémy čištění vody stojí třeba 50 tisíc.”

Relaxační prostory: odpočinková místnost i terasa s výhledem

Saunu, vířivku i domácí bazén můžete doplnit odpočinkovou místností, kterou vybavíte lehátky či pohodlnými křesílky. Umístěte do ní bublající vodopád a designové prvky, které navodí příjemnou atmosféru. Třeba hezké obrazy, pokojové květiny nebo aromatické lampy či difuzéry s esenciálními oleji – ty ostatně využijete i doma v malém bytě.

Pokud nemáte doma prostor na relaxační místnost s vodopádem, udělejte si ji třeba na balkoně s výhledem do zeleně nebo ji umístěte do části bytu. Pokud rádi odpočíváte pohybem, udělejte si relaxační koutek třeba pro cvičení jógy.

Odpočinek je blahodárný a domácí wellness posune kvalitu vašeho života.

Čtěte, jak na domácí posilovnu nebo jóga studio >>

Investice do wellness zlepší zdraví a zvýší hodnotu nemovitosti

Pokud se chcete pustit do rekonstrukce, vytvořit si domácí wellness a zvýšit hodnotu bytu nebo domu, rádi vám poskytneme Rychloúvěr. Do změn bydlení se díky tomu pustíte během pár dnů.

Jsme vám nablízku


* Povinné pole

Zavoláme vám


* Povinné pole