Pokojové rostliny, které vám odpustí přelití, stěhování i minimum světla

Pokojové rostliny, které vám odpustí přelití, stěhování i minimum světla

7. 1. 2022
6 min. čtení
Inspirace

Krabice už jste vybalili. Poslední šroubek utáhli. Už zbývá jen zútulnit domov zelení. Jenže co když máte pověst věčného přelévače a pod vaším dozorem zahyne i kaktus? Přečtěte si, které pokojovky vám odpustí začátečnické chyby a vy s nimi vytvoříte útulnou oázu.

Pokojovky, kterých se jako začátečníci vyvarujte

 

„Začátečníci, vyhněte se pilea peperomioides a starčeku. Tyhle dvě pokojovky občas potrápí i zkušené pěstitele. Rostliny nemají rády stěhování ani teplotní výkyvy,“ vzkazuje Nikola Kudláčová alias Plant Colette, která na sociálních sítích radí začátečníkům s péčí o pokojové rostliny.

„Vyhněte se také begónii, která potřebuje vlhkost a péči téměř každý den,“ doplňuje seznam náročných pokojovek Sash z květinářství Haenke.

K pokojovým rostlinám pro pokročilé se řadí například i asparagus. Daří se mu jen u východních a západních oken. Vyžaduje také častější hnojení a zálivku. Když ho zapomenete zalít, uschne.

 

Pokojovky, které vám odpustí začátečnické chyby

 

Jako začátečníci vsaďte spíš na rostliny, které odpouštějí i menší chyby. Mezi nejméně náročné pokojovky patří podle Nikoly tchynin jazyk. Nepotřebuje tolik světla a bude mu dobře i v předsíni. Navíc vám odpustí zapomenutou zálivku i během delší dovolené.

Další podobnou pokojovkou do předsíně je zamiokulkas. „Nemusíte ho tak často přesazovat, protože miluje těsnější květináče,“ radí Nikola.

Pokud máte rádi neobvyklé pokojové rostliny, podívejte se v obchodě po Jatropha multifida. „Patří k nedoceněným pokojovkám. Přitom je to krásně kvetoucí a majestátní polosukulent,“ říká Sash.

Filodendron a šplhavnice jsou ideálními pokojovkami do každé místnosti.

 

Pokojovky navodí přesně tu atmosféru, po které toužíte

 

Pokojovky mají vliv nejen na naši náladu, ale třeba i na produktivitu. Okrasné květiny jako orchidej nebo voděnka vnesou inspirativní atmosféru do pracovny. Pokud ale toužíte po klidu a soustředění, dejte přednost nenápadnému dračinci.

V obývacím pokoji s pokojovkami nešetřete. Čím větší džungli vybudujete, tím příjemněji vám tu bude. Hodí se sem například lopatkovec, který čistí vzduch od toxinů. Vyšší pokojovky vytvoří příjemný stín tam, kde většinu dne praží sluníčko.

A až nezbude na pokojovky místo, vezměte do ruky vrtačku. Na stěnu přivrtejte několik polic pro převislé květiny jako svícník, šplhavnice nebo voděnka. Rostou jako z vody a za pár týdnů se z nich stane poutavá dekorace na zeď.

 

Náročnějším pokojovým rostlinám se daří v zimní zahradě

 

Nejen kvůli dětem nebo seniorům se vyplatí drobná stavební úprava v bytě či domě. Pokud bydlíte v rodinném domku, zapřemýšlejte o vybudování zimní zahrady.

Zimní zahrada je pro pokojovky jako skleník. Vyšší vlhkost a teplota nastartuje růst i kvetení.

 

Sobě vytvoříte dokonalou oázu ke čtení a relaxu. Vaše pokojovky se vám za vyšší vzdušnou vlhkost a teplotu odmění tím, že celoročně porostou a pokvetou. A navíc si můžete dovolit náročné pokojové rostliny, které potřebují vyšší vlhkost a teplotu.

Zimní zahradu ocení kapradiny, banánovník, fíkus, bambus a další subtropické rostliny. V jejich přítomnosti se budete cítit jako na dovolené, i když z rádia uslyšíte vánoční koledy.

 

Pro dobrou radu nechoďte na internet, ale raději do knihovny

 

Celou dobu se vaší pokojovce dařilo, ale teď jí najednou vadnou listy nebo uhnívají kořeny? Na internetu se často dočtete, jak jí pomoci, ale ne všechny rady bývají spolehlivé. Jestli chcete mít jistotu, že svou oblíbenou pokojovku zachráníte, sáhněte po odborné knize.

„Knihy o pokojovkách jsou pro mě nejspolehlivějším zdrojem informací. Píší je lidé, kteří rostlinám skutečně rozumí. A vždycky to funguje,“ říká zapálená sběratelka pokojovek Eva.

„Jednou jsem podle internetu vyrobila postřik na smutnice. Nejenže jich pak bylo ještě víc, ale smrděl mi celý byt,“ vzpomíná Eva.

Pro dobrou radu chodí Eva do knížek:

Pokud vás na knížky neužije, tak se alespoň vyhněte internetovým diskuzím a

  • přečtěte si odborný článek,
  • poraďte se v květinářství
  • nebo oslovte nadšené pěstitele na sociálních sítích.

Pokojové rostliny ocení rosení v letních měsících i v přetopené místnosti.

Likvidace smutnic je náročná, ale není nemožná. Na dospělé smutnice nasaďte optické lapače – žluté lepové desky, na které se mušky přilepí a uhynou.

Na larvy použijte ideálně biologickou ochranu v podobě hlístic Steinernema feltiae. Jsou to mikroorganismy, které najdete v hobby marketu. Hlístice rozmícháte ve vodě a zalijete jimi napadené rostliny. Hlístice larvy vyhubí, a pak ze substrátu vymizí. Pro člověka a domácí mazlíčky jsou hlístice neškodné.