Náčiní pořídíte za pár korun a ani nemusíte být nadaní jako Picasso. Renovace nábytku je čím dál oblíbenější koníček

Náčiní pořídíte za pár korun a ani nemusíte být nadaní jako Picasso. Renovace nábytku je čím dál oblíbenější koníček

DYI
2. 6. 2021
6 min. čtení
Inspirace

Židle, jednoduchá křesla, taburetky – to jsou ideální kousky nábytku pro začátečnické renovování a také nejčastější věci, které si lidé sami opravují. Žádné náročné postupy ani drahé nástroje nepotřebujete, takže je to pohodová aktivita aktivita, do které se zaberete a odpočinete si od starostí. Nebo se do ní pusťte v páru, s kamarády a klidně i s dětmi.

Na začátku byla židle zachráněná od popelnic nebo roztrhané čalounění na oblíbeném křesle po babičce. Přidala se láska k řemeslu a taky snaha o nízkonákladovost a šetření životního prostředí.

V posledních letech se lidé vrací ke všem možným řemeslům, renovace nábytku nevyjímaje. Chtějí se naučit opravit staré kousky nábytku, a proto chodí na naše kurzy,“ popisuje Barbora Kocandová, spoluzakladatelka organizace Z pokoje do pokoje. S kolegy tam veřejnosti nabízí sdílenou dílnu, kurzy, ale i sama nábytek renovuje a dále prodává.
 

Co k renovaci nábytku potřebujete a jak se to naučíte – snadno a rychle


Profi truhláře z vás tenhle článek neudělá. I bez toho ale můžete opravit pěknou řádku nábytku z babiččina dědictví. Kromě trpělivosti potřebujete i zdroj know-how a vhodné nástroje.
 

1. Kde získáte know-how


V knížkách, na internetu nebo na kurzech. K těm nejžádanějším patří podle Báry Kocandové čalounictví a základy práce se dřevem.

Před naším kurzem si nic načítat nemusíte. Na lekcích čalounictví se naučíte očalounit jednoduchý sedák nebo křeslo bez pružin. V základech práce se dřevem si pak vyrobíte třeba novou poličku. Kurzy jsou pro začátečníky a stačí vám na nich napodobovat lektora. A to není vůbec složité. Některé postupy jsou ale fyzicky náročnější, takže potřebujete i trochu síly. A k tomu motivaci, chuť pracovat rukama a trpělivost,“
popisuje Barbora.

2. Jaké vybavení potřebujete do začátku


Pokud teprve začínáte, je jasné, že ještě nedokážete odhadnout, jestli to skončí u jedné židle, nebo se pro řemeslo nadchnete a budete sekat renovované kousky jako Baťa cvičky. Proto si v začátcích zajděte na kurz nebo do sdílené dílny, kde je nářadí k dispozici. Až pak se správně rozhodnete, jestli se vám vyplatí investovat do vybavení.

Obecně ale platí, že to zvládnete s menším ručním nářadím. Žádné velké hrkající stroje v obřích halách si nepředstavujte.

K důležitým kouskům patří:

  • cidlina (plech na šetrné odstranění laku),
  • elektrická bruska,
  • smirkové papíry,
  • sada šroubováků,
  • sada francouzských klíčů,
  • vrtačka se základní sadou vrtáků a s bity na snadné dotažení šroubků.

Cidlina je hodně šikovná věc. Je to v podstatě kus plechu, kterým se sundavá původní lak z nábytku. Neušetříte si tím práci – všechno děláte manuálně – ale výsledek je velmi kvalitní a nehrozí, že byste omylem probrousili dýhu a nábytek při renovaci zlikvidovali,“
popisuje taje cidliny Bára.

Stará židle, kterou jste roky přehlíželi ve sklepě, nebo našli u popelnic? Pro začátek ideální projekt na domácí renovaci. Foto: Z pokoje do pokoje

Jak poznáte, co má cenu renovovat


Velkou roli při rozhodování hraje sentiment a taky náhoda. Když máte doma starou židli po babičce, ke které se vám váže plno vzpomínek z dětství, asi ji jen tak nevyhodíte. Podobnou židli ale klidně můžete najít v bazaru za pár korun nebo zachránit od popelnic či z re-use pointů, které vznikly v pražských sběrných dvorech.

Poznámka: S odnášením věcí ze sběrných dvorů je to složitější. Z věcí odložených ve velkoobjemových kontejnerech se stává odpad a už není podle zákona možné si je brát. Můžete se ale domluvit s člověkem, který chce nábytek vyhodit, nebo se zeptejte pracovníků dvora.

Při rozhodování vždy zhodnoťte stav nábytku, který chcete opravovat. Pokud je židle trouchnivá nebo poničená ohněm, už s ní moc nenaděláte. Podobné je to s červotočem. Toho se ale můžete zbavit, když necháte nábytek ozářit gama zářením – červotoče tím vyhubíte. Pokud už ale stihl napáchat velké škody, je to pro váš kus nábytku konečná.

Důležitý je i použitý materiál. U starších kousků pocítíte výhody tehdejšího poctivého řemesla, které pracovalo s masivem nebo kvalitní dýhou. Naopak novější nábytek – od 90. let a později – je mnohdy vyráběný z méně kvalitních materiálů a k renovaci je tím pádem spíš nevhodný.

U masivu vůbec nevadí třeba rozlomení nebo naštípnutí. Nábytek slepíte a když na to návštěvu sami neupozorníte, nikdo si toho ani nevšimne,“ říká Bára Kocandová.

Třeba kvalitní židli z pořádného kusu dřeva je radost renovovat. Foto: Z pokoje do pokoje

Co s nábytkem, který je na odpis


Židle s úplně rozbitým sedákem nemusí nutně stát ve frontě na odnos do sběrného dvora. „Když máte jen torzo, které už těžko dáte dohromady, můžete zbytek upcyklovat. Rozeberete židli na části a použijete třeba jen nohy, které jsou ještě krásné. Podobně to může fungovat třeba se zády od skříně z masivu, která použijete jako desku stolu,“ vyjmenovává možnosti Bára.

Takže na odchod do sběrného dvora je vždycky času dost.

 

Co když máte doma honosný kousek, který čeká na renovaci


Židle jako ze zámku nebo luxusní komoda z exotického dřeva se na domácí pokusy s renovacemi nehodí. „Takové kousky mají například vysoustružené detailní prvky jako různé ozdobné kudrlinky a je potřeba s nimi oslovit restaurátora. Určitě bych se nepouštěla do domácí opravy nábytku ze 30. let a staršího. Ideální jsou naopak kousky ze 60. nebo 70. let, kdy se pracovalo s celkem kvalitním materiálem a ozdobné prvky ustoupily jednoduchým tvarům,“ říká Bára.

Pokud potřebujete vybavit domácnost rychle a na zelené louce, je tu pro vás náš Rychloúvěr. Renovace si pak nechte jako koníčka na fajn večery.

Starobylý nábytek jako ze zámku není to pravé ořechové, na čem byste si měli oťukávat své první domácí renovace. Svěřte ho expertovi a sami se pusťte třeba do židle ze šedesátek.