Rady pro kutily začátečníky. Co za vybavení potřebujete a kde se kutilství naučit

Rady pro kutily začátečníky. Co za vybavení potřebujete a kde se kutilství naučit

15. 8. 2022
6 min. čtení
Inspirace

Pokud vás ke kutilství táta ani máma nevedli, nevadí. Dnes zrenovujete starou židli nebo rovně pověsíte poličku i podle návodu na YouTube. Vysvětlíme, jak se stanete kutilem, jaké vybavení do startu potřebujete a kde se naučíte práci se dřevem i kladívkem.

Co Čech, to kutil?

Posekaný trávník, natřená zeď nebo pověšený skleněný lustr? V zahraničí se za tyto služby běžně platí, Češi je obvykle mají v malíku. Průzkum společnosti ppm factum research z roku 2015 ilustruje, že většina Čechů se považuje za kutila, minimálně začátečníka, a drobné opravy si doma udělá sama. 

 

Kutilem je každý, kdo si užívá řemeslnou práci, a ne jenom jednou za rok. „Jsem kutil, mám malou dílnu, víc mě nezajímá,“ zpívá kapela Chinaski – kutění dovolí člověku vypnout a jde o relax, díky kterému můžete i dost ušetřit. 

 

Pořádný kutil podle výsledků průzkumu:

 

 • postaví pergolu i boudu pro psa,
 • vyrobí krmítko pro ptáky,
 • zrenovuje nebo vyrobí kus nábytku
 • nebo třeba postaví plot.

 

Než se stanete zkušeným kutilem, vezměte to zlehka.

 

Začněte s malými projekty

Pokud nemáte moc zkušeností s manuální prací, jděte na kutilství postupně. Co můžete, odkoukejte od šikovných přátel nebo partnera. Od malých projektů se časem vypracujete klidně ke stavbě pergoly na zahradě – i s krbem. 

Začněte třeba s domácí renovací křesla nebo natřením stěny v bytě, nemusíte hned rekonstruovat celé bydlení. Pokud se ale zrovna vrháte do větších úprav, ideální. Při rekonstrukci si osaháte spoustu úkolů a zjistíte, jestli vás práce rukama vlastně baví. 

Svépomocí vymalujte stěny, připevněte nové poličky nebo vyrobte jednoduchý nábytek. Vyrobte na zimu krmítko pro ptáky. A až si budete jistější, pusťte se do náročnějších projektů.

Vyberte si kutilský projekt podle náročnosti.

 

Přečtěte si osobní příběh, jak i nešika zvládne vrtání do zdi >>

Pozvěte řemeslníka, ať zbytečně neplatíte za svou neznalost

Laikům nedoporučujeme pouštět se do činnosti, které vyžadují odborné vzdělání nebo letitou praxi. Jde třeba o:

 

 • zásahy do elektřiny,
 • instalaci hromosvodu,
 • práci s bojlerem.

 

Odborník na své služby běžně poskytuje záruku a když se něco pokazí, můžete ve finále dost ušetřit.


Investice se vyplatí například do architekta, který navrhne koncept, jak chytře zrekonstruovat interiér. Vy se pak můžete pustit do dílčích úkolů, které zvládnete. 

Pokud plánujete rekonstrukci, zkuste si doma udělat některé činnosti sami. 

Čtěte, jak zvládnout rekonstrukci bez úrazů >>

 

Vybavte se kvalitním nářadím, ať vám jde práce od ruky

Dřevěné prkno můžete brousícím papírem upravovat hodiny a stále nebude dokonale hladké – nebo vezmete ruky kvalitní brusku. Pořiďte si nástroje, které vám práci usnadní i urychlí. S pořádným vercajkem toho navíc dokážete mnohem víc.

 

Tohle by vám nemělo chybět:

 

 • kladivo,
 • ploché a křížové šroubováky,
 • kleště (štípačky, kombinačky),
 • svěrky,
 • brousící papíry (různých hrubostí),
 • inbusové klíče,
 • bruska,
 • vrtačka (včetně sady vrtáků o různých velikostech do zdi, betonu, železa a dřeva),
 • metr.

Do začátku postačí základní nástroje, časem zjistíte, co vás baví a můžete své kutilství posunout na další úroveň.

Pokud nemáte vlastní dílnu, přestavte sklep nebo garáž

Ať se můžete kutění věnovat v klidu, přestavte si sklep, garáž nebo nepoužívanou místnost v bytě. Využijete pevný pracovní stůl, židli a úložné prostory, do kterých dáte nářadí i materiál.

 

Čtěte tipy na proměnu sklepa nebo garáže v pracovní dílnu >>

 

Pokud při kutění stále tápete, ale bydlíte v menším městě nebo na vesnici, poproste o pomoc někoho ze šikovných sousedů nebo řemeslníků. Překonejte ostych a třeba vám rádi dají tipy, jak posunout vaše projekty dál. Nebo vás naučí nové dovednost, klidně výměnou za pomoc při práci, oběd nebo pivo. 

 

V každém větším městě pak najdete sdílené komunitní dílny, ve kterých se můžete věnovat práci na svých projektech i bez vlastní dílny. V komunitní dílně získáte prostor k práci, zařízení k zapůjčení i radu zkušenějších. Ve většině se organizují i řemeslné workshopy, kde se naučíte třeba práci se dřevem nebo kovy. A narazíte tu na další kutily, začátečníky i profesionály.

Inspirujte se (mezi) dalšími kutily

Inspiraci i návody „jak na to“ najdete dnes všude. Probrouzdejte internet, zhlédněte kutilský pořad a pusťte se do práce.