Ujasněte si, jestli chcete na zahradě sklízet angrešt, nebo odpočívat u bazénu, radí projektant

Ujasněte si, jestli chcete na zahradě sklízet angrešt, nebo odpočívat u bazénu, radí projektant

19. 5. 2021
5 min. čtení
Rozhovory

Zahrada vám dobije baterky po náročném dni nebo si tu užijete víkendovou snídani s rodinou. Když ale zahradu založíte špatně, vytvoříte místo, které vás bude štvát. Zeptali jsme se odborníka na projektování a realizaci zahrad Tomáše Bartáka z firmy ZELENÉ KOLO, čím začít a na co si dát při plánování zahrady pozor.

Tomáši, nejprve vykolíkujeme terén. Máme dům s pozemkem a chceme tam zahradu. Co všechno promyslet, než odběhneme do kumbálu pro rýč nebo oslovíme specialistu?

Ujasněte si představu, jak budete zahradu využívat. Často se setkávám s klienty, kteří na začátku nevědí, k čemu jim zahrada má sloužit. Chcete relaxovat u vody a pozorovat přitom ryby, nebo jste spíš na koupání? Každá funkce vyžaduje odlišný přístup. Pokud byste chtěli mít na zahradě dalekohled na pozorování hvězd, potřebujete vyvýšené místo na stativ. A zároveň tam nesmí být světlo, abyste z pozorování něco měli. Jestli plánujete vychovat Klabzubovu jedenáctku, chce to rovný plac a dobrý trávník.

Jak daleko do budoucnosti bychom měli plánovat?

Udělejte si výhled aspoň na 10 let. Je složité předjímat, co všechno se stane. Ale zahrada je dlouhodobý projekt. Pokud ji založíte správně, uděláte drobnější změny celkem snadno – místo pískoviště pro děti dáte bazén nebo trampolínu a trávník doplníte o ovocné keře. Ale základní rozložení zahrady se mění hůře a stojí to mnohem víc peněz.

Ujasněte si spolu s rodinou, k čemu vám má zahrada sloužit – příští sezónu i za 10 let, radí Tomáš Barták.

Takže máme počítat, že životnost je přibližně 10 let?

Pokud máte velký pozemek a dobře to naplánujete, bude zahrada při správné péči fungovat i 30 let. V praxi ale pozoruji, že po 10–15 letech lidem původní zahrada trochu přeroste přes hlavu. Docela se to překrývá s rozvojem satelitních měst. Každou chvíli se nám ozývají lidé, kteří zahradu založili před 15 lety a chtějí větší zásah.

Jaké k tomu mají důvody?

Vidím v tom tři kategorie důvodů. Zaprvé se jim změnila životní situace, typicky jim odrostly děti. Zadruhé jim přijde, že rostliny jsou už okoukané nebo třeba borovice, která měla při výsadbě metr, teď měří 15 metrů. Na zahradě je kvůli tomu stín, chybí vzdušnost. Nebo se objevuje ještě jeden důvod. Před lety bylo na sousedním pozemku pole. Teď tam má postaveno soused, změnil se výhled a lidé chtějí větší soukromí.

 

Jde to svépomocí i pod dohledem odborníka

 

Co doporučíte lidem, kteří se do vytváření zahrady pouští svépomocí?

Když si ujasníte funkci zahrady, vytvořte si aspoň základní koncept – jaký typ zahrady chcete, jaké materiály se vám líbí, budete se zahradě věnovat každou volnou chvíli, nebo to chcete mít bezúdržbové. Pak zvolte správné rostliny a povrchy a počítejte s tím, že ovocnému stromu trvá několik let, než se z něj stane košatá jabloň nebo třešeň, o které sníte. Vyžaduje to trpělivost, ale pak to stojí za to.

V čem je lepší odborník?

Neliší se to od jiných odvětví. Když realizujete desítky zahrad ročně, tak znáte vlastnosti rostlin nebo materiálů do detailu, máte zkušenosti, co funguje a co ne. Díky tomu dokážete člověka nasměrovat, poradit mu nebo to za něj celé uděláte.

Co máme od odborníka na zahrady očekávat?

Za 20 let v oboru jsem přesvědčený, že klíčem je správné naladění mezi dodavatelem a zákazníkem. Důležitá je proto osobní návštěva projektanta na pozemku, ale i v domácnosti. Zahrada je totiž intimní prostor, a pokud ho máte navrhnout správně, potřebujete poznat člověka, pro kterého to děláte. Musíte zjistit, kde lidé jedí, jaké jsou výhledy z okna nebo jestli by nestálo za to zakrýt pohled na komín od fabriky.

Jak to poznávání zákazníka funguje v praxi?

Jedeme k němu domů. Ale ještě předtím ho poprosíme o vyplnění dotazníku. Ptáme se na zahrady, které se mu líbí, jestli má radši dřevo nebo ocel, jestli chce mít spíš divočinu nebo úhledný prostor, jaké barvy ho oslovují a taky, kolik času plánuje zahradě věnovat.

Často se skloňuje termín bezúdržbová zahrada.

Ano, to je přesně ten obrat, který slýchám snad u každé druhé zakázky. Úplně bezúdržbová zahrada neexistuje, ale dá se tomu přiblížit. Třeba tím, že zmenšíte rozlohu trávníku – spousta lidí je překvapených, že největší porci času při údržbě zabere péče o trávník. Nebo si pomozte automatickým zavlažováním, robotickou sekačkou a volbou rostlin, které nevyžadují tolik péče.

Počítejte si tím, že rostlinám trvá několik let, než dorostou do vysněné velikosti. Zdroj: ZELENÉ KOLO

Vraťme se ještě k tomu dotazníku. Jak s informacemi pracujete?

Na dotazníku je zajímavé, že ho obvykle zpracovávají oba partneři a často přispívají i děti. Sami si díky tomu ujasní očekávání. Posbírané informace bereme jako takovou osnovu. Díky ní vytvoříme dva různé koncepty, jak zahradu pojmout.

Proč dva?

Chceme dát lidem na výběr. V jednom víc vycházíme ze zadání, ve druhém ukazujeme, co by se z původních předpokladů dalo vytvořit. Schůzky, na kterých představujeme dva koncepty, jsou mimochodem velmi zajímavé. Partneři se často přou, která možnost je lepší, chtějí to kombinovat, nebo se jim líbí oba návrhy. Je to pěkné pozorovat.

Takže většinou hledáte kompromis?

Vezmeme to nejlepší z obou návrhů a vizualizujeme to. Je velmi důležité zákazníkovi ukázat, jak bude zahrada vypadat po půl roce nebo 10 let po výsadbě. Představte si to jako takovou videoprohlídku, virtuální procházku po vlastní zahradě v různých časech. A až si to odsouhlasíme, pustíme se do přípravy projektové dokumentace a do realizace.

Specialisté na zahrady vám připraví koncept na míru. Někteří i dva. Zdroj: ZELENÉ KOLO

U pořádné zahrady počítejte s investicí v řádech stovek tisíc


Co v návrzích zahrad teď děláte nejčastěji?

Téměř vždy tam patří terénní úpravy, trávník a výsadba stromů. Pak záleží na poznání zákazníka. V posledních projektech se opakují koupací jezírka, dětská hřiště nebo osvětlení. Často řešíme zavlažování, ohniště, luční porosty a velkým trendem je jedlá zahrada – zákazníci chtějí mít do celé zahrady zakomponované angrešty, rybízy, borůvky, muchovníky nebo cornusy. Chodíte pak po zahradě a všude můžete něco zobat.

Jak je to s cenou takové zahrady?

Cenu je dobré řešit hned na začátku. Ještě před tím, než se pustíme do návrhu konceptů, abychom nestavěli vzdušné zámky. Nepotřebujeme znát přesnou částku, stačí třeba informace, že 700 tisíc korun je váš strop, nebo že na to chcete dát 2 miliony, ale postupně, v průběhu 3 let.

Poradíte si i s menším rozpočtem, třeba 300 tisíc korun?

Jde to. Šikovný projektant si s tím poradí. Řešením může být třeba úprava té části zahrady, kde trávíte nejvíc času. Ale je dobré vědět, že třeba automatická závlaha na trávník o rozloze 300 m2 vyjde klidně na 150 tisíc korun. Obecně se dá říct, že stavební práce, kam patří cesty, schodiště, terénní úpravy, altány nebo koupací jezírka, tvoří klidně 70 % nákladů. 20–30 % částky jde na zeleň a 5–10 % na projektovou přípravu.

 

V Modré vám pomůžeme s financováním


S výběrem stromů nebo instalací koupací jezírka vám v Modré neporadíme. To necháme odborníkům. Ale pomůžeme vám s financováním. Podívejte se třeba na náš Rychloúvěr. Půjčíme vám až 800 tisíc korun bez zajištění.