Neodkládejte již proměnu svého bydlení!

Neodkládejte již proměnu svého bydlení!

10. 4. 2022
7 min. čtení
Názorně

Ať již plánujete rekonstrukci, pořízení vlastního wellness nebo domácnost šetrnější k přírodě i vaší peněžence, s Rychloúvěrem od Modré již toto rozhodnutí odkládat nemusíte.

 

Peníze získáte obvykle do 3 pracovních dnů po podpisu smlouvy. Jedná se o tzv. účelový úvěr bez zajištění, který slouží k financování rekonstrukce nebo modernizace bydlení až do výše 1 000 000 Kč. Peníze pak můžete použít například na vybavení interiéru, stavební materiál, pořízení tepelného čerpadla, fotovoltaiky, stavbu vlastní sauny či bazénu a spoustu dalšího.

 

Řekněte si, co chcete doma změnit 

 

Udělejte si nejdřív celkový obrázek o tom, co se vám na vašem bydlení nelíbí nebo co byste chtěli jinak.

Chcete trávit více času na zahradě a bazén nebo vířivka se vám tam krásně vejdou? Nebo vás spíš trápí neustálá plíseň v koupelně, protože nemáte šanci ji správně odvětrat? Možná zvažujete rekonstrukci celého jádra – nebo třeba bude stačit vyměnit starý sprchový kout či dlaždičky, které už nechcete před návštěvou skrývat. Sníte o kuchyni jako z magazínu, ale v té své se sotva vytočíte s větším plechem?

 

Každý projekt vyžaduje jasný plán. Udělejte si čas, připravte tabulku a začněte rekonstrukci promýšlet. Abyste to měli jednodušší, sepsali jsme, jak k plánování přistoupit, co všechno do plánu zahrnout a dáme vám konkrétní tipy, na co si dát pozor a co vylepšit.

 

Na rekonstrukci si připravte čas a peníze

 

Promyslete si, jestli potřebujete jen renovaci podlah, zárubní a dveří, vestavěné skříně na chodbu nebo se rovnou pustíte i do rekonstrukce bytového jádra a koupelny. Taková rekonstrukce trvá od 9 dnů a stojí minimálně 50 tisíc s ohledem na technologické postupy (vyzdění nových příček, penetrace, položení dlažby atp.). Délka závisí na velikosti koupelny a náročnosti stavebních prací. Ceny se se odvíjí od toho, kdo rekonstruuje a od výběru vybavení.

Na začátku popřemýšlejte, jestli se do rekonstrukce pustíte svépomocí, nebo se stavební firmou. Jestliže to zkusíte na vlastní pěst, pozvěte si experta alespoň na zhodnocení obnaženého bytového jádra. Je-li jádro v dobrém stavu, nemusíte ho měnit celé. Pouze ho opláštíte sádrokartonem.

 

Ušetřete díky zateplení a izolaci až desítky tisíc

 

Kromě oprav vezměte v úvahu, kolik vás stojí provoz domácnosti. Rekonstrukcí můžete snížit náklady na vytápění nebo účet za vodu. Třeba díky montáži tří perlátorů vody při ceně 80 Kč za m3 si ve dvoučlenné domácnosti přijdete na úsporu až 4 000 Kč ročně. S tepelným čerpadlem na provozních nákladech ušetříte až 15 % ročně.

Mezi další úsporná opatření patří kvalitní okna, zateplení, fotovoltaika nebo přívod dešťové vody do domu. Pokud vás trápí třeba hluk od sousedů, zvažte při rekonstrukci izolaci. Stavební zásahy vyřeší 70 až 80 % odhlučnění, nejvíc pomůže kompletní rekonstrukce podlah, stropu a stěn,

„Na internetu se dají dohledat tabulky, které vám řeknou, kolik by mělo vytápění vašeho domu orientačně stát. Přesnější než tabulky je tepelný audit, který také určí, kolik peněz zateplením domu ušetříte,“ radí zkušený stavař Josef Beneš.

 

Relax jako investice do vás

 

Máte na zahradě stín z vysokých stromů, vidí vám tam sousedi nebo vám chybí pohyb v bazénu? Před rekonstrukcí zahrady zhodnoťte, kolik času máte na její údržbu.

Jestli plavání není váš koníček, ale vodu máte rádi, venkovní vířivka je jedním z nejlepších způsobů, jak zrelaxovat celé tělo. Když si pořídíte i saunu, máte vlastní wellness kdykoli po ruce. Ušetříte za vstupy do předražených center, prostor máte jen pro sebe a přispíváte svému zdraví a kondici. Pravidelné saunování jednou týdně snižuje riziko onemocnění až o 30 %, při saunování 2-3x týdně dokonce až o 65 %.

TIP: Projděte si jednotlivé místnosti nebo části domu a vzpomeňte si: co vám překáží nebo vás zdržuje, kde vám chybí prostor, co naopak nevyužíváte a jak jste na tom s účty za elektřinu, plyn nebo vodu.

Při plánování si ujasněte, k čemu chcete zahradu využívat a co vám na ní vadí.

Zapište úpravy do tabulky a nezapomeňte na rozvody

 

Jakmile víte, co budete rekonstruovat, sepište seznam všech změn či oprav – jeden řádek tabulky, jedna oprava. K jednotlivým položkám později přidáte nacenění a získáte odhad celkové ceny rekonstrukce.

Až budete mít seznam hotový, znovu ho projděte a zkontrolujte, jestli jste podchytili i zásah do rozvodů vody, elektřiny nebo plynu. Pomůže vám nákres místností, podle kterého si lépe uvědomíte, kde budou umyvadla, spotřebiče či osvětlení.

TIP: Zavolejte známým, kteří mají rekonstrukci za sebou. Zeptejte se, na co zapomněli a jaké měli nečekané výdaje. Tím podchytíte další zádrhele, které vám nepřišly na mysl.

Práce na rekonstrukci domu či bytu musí mít správnou posloupnost. Na závěr položky seřaďte:

 1. bourání,
 2. přípravné práce pro stavbu,
 3. výměna oken,
 4. řešení vytápění,
 5. elektroinstalace,
 6. vodoinstalace,
 7. zednické a obkladačské práce,
 8. malířské práce či tapetování,
 9. elektromontážní práce (zásuvky, vypínače, osvětlení),
 10. pokládka podlahy,
 11. zárubně a dveře.

Načrtněte si umístění umyvadel, spotřebičů a osvětlení, abyste nezapomněli na řešení rozvodů vody či elektřiny.

Ověřte si, jestli potřebujete stavební povolení

 

Na úřadě si zjistěte, jestli vám pro zamýšlené úpravy stačí Ohlášení nebo potřebujete Společný souhlas či Stavební povolení. Do plánu si zaznamenejte, kdy začít s vyřizováním.

„Zjednodušeně můžeme říct, že Ohlášení vám stačí, pokud neměníte tvar nemovitosti, tzn. děláte stavební úpravy uvnitř, měníte okna nebo zateplujete fasádu. Pokud byste v přízemí přistavovali koupelnu nebo zvyšovali dům o nové patro, už potřebujete Společný souhlas,“ uvádí Martin Perlík, stavební inženýr, který se specializuje na rekonstrukce starých domů a bytů.

 

Vytipujte firmy a dejte na osobní jednání

 

Nejlépe funguje doporučení. Zjistěte si od přátel nebo sousedů, s kým byli spokojeni v rámci jednotlivých úkonů a ty zkuste poptat jako první. Nejlevnější nemusí vždy znamenat nejlepší, zvlášť když zasahujete do svého domova.

Firmy zkuste nejdříve obvolat, navážete kontakt rychleji a zbytek komunikace může proběhnout e-mailem. Ptejte se na odhad ceny, náklady na materiál a na volné termíny. Vše si zaznamenejte do tabulky. Nezapomeňte ani na odvoz stavebního odpadu nebo starého nábytku. Za založení černé skládky totiž můžete dostat pokutu až 50 tisíc korun.

U větších zásahů si dohodněte osobní prohlídku – zvláště s menšími řemeslníky se dá dobře domluvit. Přijedou se podívat na rozsah práce, aby dokázali lépe odhadnout potřebný čas a materiál. Také si určíte, kdo materiály či stroje zajistí, abyste se třeba nedivili, že bagr vám díru na bazén vyhrabe, ale hlínu jen nahází k plotu, protože ji nemá kam odvézt.

 

Počítejte s rezervou

 

Všechny položky sečtěte a připočtěte 15–20 % rezervu na nečekané výdaje. Pokud rekonstrukci nepokryjete z vlastních prostředků, pomůže vám Rychloúvěr Modré pyramidy.

Jsme vám nablízku


* Povinné pole

Zavoláme vám


* Povinné pole