Syndrom nemocných budov: co je to a jak se ho zbavit

Syndrom nemocných budov: co je to a jak se ho zbavit

28. 2. 2023
5 min. čtení
Inspirace

Jste unavení, bolí vás hlava, svědí kůže na rukou, ale říkáte si, že k tomu není důvod. Když změníte prostředí, příznaky jsou mnohem mírnější, po návratu se vám však opět přitíží. Možná trpíte syndromem nemocných budov (někdy se mu říká i syndrom nezdravých nemovitostí). Zjistěte, oč se jedná a jak snížit jeho vliv na vaše zdraví.

 

Problém, se kterým se potýká 60 % světové populace

Světová zdravotnická organizace (WHO) si syndromu nemocných budov všímá od 80. let. Výzkumníci v různých částech světa tehdy zjistili, že vzrůstá počet lidí, kteří trpí na:

 • zarudlé oči,
 • škrábání v krku,
 • svědění kůže,
 • závratě
 • nebo nevolnost.

 

U naprosté většiny z nich se nedala stanovit jasná příčina. Při výzkumu se ale ukázalo, že symptomy souvisí s místy, kde lidé tráví čas – v kancelářích, na úřadech, ve školách nebo doma. Vědci navíc zjistili, že se projevy zhoršují v zimních měsících, kdy je doba strávená uvnitř budov logicky delší.

 

V 80. letech měl syndrom nemocných budov vliv na zdraví 30 % lidí po celém světě. Za dalších 30 let podíl podle dat WHO vzrostl na 60 %. Jedním ze zásadních důvodů skokového nárůstu je stěhování lidí do měst a změna charakteru práce, kdy čím dál víc lidí tráví čas v uzavřených prostorách – mnohdy špatně navržených výrobních a především administrativních budov.

 

Nedávný výzkum Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví potvrdil trend i v Česku. Výzkumníci se zabývali veřejnými budovami (školy, kanceláře, pečovatelské domy) a zjistili, že téměř 75 % z nich je nevhodně postavená a pobyt v nich zhoršuje psychickou i fyzickou kondici člověka.

Syndrom nemocných nemovitostí se týká kancelářských budov i bytů nebo rodinných domů.

Špatné větrání, nevhodné materiály nebo hluk

Každý výzkum vidí příčiny syndromu nezdravých nemovitostí trochu jinde. Panuje však shoda, že syndrom vzniká kvůli špatně navrženým a postaveným budovám s nedomyšleným interiérem. V praxi to znamená, že dům:

 • stojí na špatném místě,
 • je postavený z nevhodného materiálu,
 • neizoluje hluk zvenčí
 • a nemá vyřešené větrání nebo osvětlení.

 

Často se špatné prostředí dává do souvislostí s přílišným důrazem na energetické úspory. Laicky řečeno: investor a stavebník se tolik obávali unikajícího tepla, že z budovy vytvořili konzervu s nepřirozenou teplotou, intenzitou světla nebo vlhkostí, kde se šíří plísně.

 

Pokud v nezdravé budově pracujete, máte jen omezené možnosti, jak mikroklima zlepšit. Můžete například větrat správným způsobem, doplnit prostředí o pokojové rostliny (čistí vzduch) nebo požádat zaměstnavatele o zakoupení čističky vzduchu či pečlivější úklid. Mnohem víc ale zmůžete u sebe doma.

Zjistěte, jaká jsou pravidla správného větrání v kanceláři i obýváku >>

 

Jak se doma vypořádat se syndromem nemocných nemovitostí

Jste ve výhodnější situaci, pokud se chystáte stavět od základů nebo plánujete kompletní rekonstrukci domácnosti. V takovém případě zapojte do návrhu architekta, který vymyslí, jak:

 • udržovat v různých částech domu optimální teplotu (např. v obýváku 21 °C, v ložnici 19 °C),
 • zajistit dostatek přirozeného světla v interiéru,
 • větrat (např. s pomocí systému rekuperace),
 • stínit (např. venkovními žaluziemi),
 • izolovat dům od hluku, zemní vlhkosti nebo radonu.

 

Na návrhu bydlení nedoporučujeme šetřit. Pro laika je to příliš komplexní úkol a dobrý architekt vám připraví variantu na míru vašemu rozpočtu. Získáte tím zdravé prostředí, které se navíc přizpůsobí životnímu stylu vaší rodiny.

 

Přečtěte si 5 důvodů, proč při návrhu domu spolupracovat s architektem >>

Sanaci zdiva od vlhkosti dosáhnete např. vražením nerezové desky. Zdroj fotky: PRINS

Pokud máte k dispozici jen desítky tisíc a přemýšlíte, do čeho investovat, abyste dosáhli co největší změny, nechte odvlhčit zdivo nebo vyměňte okna.

 

V prvním případě zajistíte hydroizolaci (např. podřezáním zdiva, chemickou injektáží nebo elektroosmózou), ve druhém případě dostanete do interiéru víc přirozeného světla. Vyzpovídali jsme pro vás experty – jak vyzrát na vlhkost v domě a jak vybrat správné okno.

 

Pokud chcete jen minimalizovat dopady špatně navrženého domu, tak:

 • začněte správně větrat (jednou za 3 hodiny okna dokořán alespoň na 5 minut, nevětrejte po dešti),
 • přestavte nábytek tak, aby místnostmi proudil vzduch,
 • pořiďte alespoň základní čističku vzduchu (i stroj za pár tisíc korun přefiltruje vzduch),
 • kupte vhodné osvětlení (optimální jsou lampy a lustry, u kterých můžete regulovat intenzitu nebo přepínat mezi různými barvami světla),
 • vysávejte s HEPA filtrem, který je účinnější na mikročástice, umývejte podlahy i okna.

 

S investicemi vám pomůže naše rychlá půjčka na bydlení

Díky Rychloúvěru získáte až 1 mil. korun bez zajištění. A s touto částku už vyměníte okna, odvhlčíte zdivo nebo pro vás projektant vymyslí vhodný systém větrání s rekuperací.