Jak větrat v zimě, ať neuteče teplo a nevznikají plísně

Jak větrat v zimě, ať neuteče teplo a nevznikají plísně

12. 10. 2022
6 min. čtení
Inspirace

Rodinná sešlost, vytopený obývák a vedro k padnutí. Je lepší nechat okno po dobu návštěvy na ventilačku? Nebo vyvětrat jednou za hodinu? Poradíme, jak na větrání v chladných měsících. Ať teplo zbytečně neutíká, vy ušetříte a doma máte příjemně. Čtěte i jak na plísně a čím zabráníte únikům tepla.

Správným větráním v domácnosti předejdete:

 

  • zbytečným únikům tepla a vyšším poplatkům za energie,
  • plísním na stěnách,
  • vzniku alergií a snížené imunitě,
  • respiračním potížím, 
  • hromadění oxidu uhličitého, který způsobuje únavu i bolest hlavy.

 

Pravidla pro větrání v chladných měsících

Když v zimě otevřete okno na delší dobu, proudí do místnosti sice čerstvý vzduch, ale zároveň se ochlazují stěny, na kterých kondenzuje voda a vznikají plísně. Nechat okno otevřené na ventilačku má úplně stejný účinek.

 

Navíc budete zbytečně plýtvat energií, a když se to za celou topnou sezonu nasčítá, tak i penězi.

 

Pro efektivní větrání v zimě dodržte těchto 5 pravidel.

 

 

  1. Větrejte rychle a intenzivně. Nechte okno 5 až 10 minut minut dokořán, ať se vydýchaný vzduch vymění za svěží – vzduch se ochladí, ale stěny zůstanou teplé.

  2. Větrejte pravidelně. Ideálně jednou za 2 až 3 hodiny. Vždy ale dříve, než pocítíte, že je v místnosti „vydýcháno“. Pokud máte doma návštěvu, větrejte častěji.

  3. Než otevřete okno, snižte teplotu topení. Spousta moderních radiátorů umí v místnosti držet stálou teplotu – i s otevřeným oknem, při kterém ale pracují ještě intenzivněji. Topení tak hřeje víc a teplo rovnou uniká ven.

  4. Zamezte průvanu. V létě průvan větrání pomůže, v zimě ale nechte dveře i okna po většinu času zavřená.

  5. Zavřete dveře mezi místnostmi, které mají jinak nastavenou teplotu topení.

 

Nezapomeňte v zimě topit i větrat ani v místnostech, které zrovna nepoužíváte. V nevytápěných prostorech se stěny i strop ochladí rychle a riziko plísně se zvyšuje. Topit v těchto místnostech naplno není ekonomické – ideálně v prostorech nastavte o několik stupňů nižší teplotu než ve zbytku domu.

V zimě větrejte jen jednou za 2 až 3 hodiny a intenzivně s okny dokořán – dovnitř se dostane čerstvý vzduch, který neochladí stěny.

Vydýchaný vzduch není zdravý

Když vám vzduch přijde „vydýchaný“, znamená to, že se v místnosti hromadí oxid uhličitý, který i v malém množství způsobuje únavu, bolest hlavy nebo nesoustředěnost. Pokud v místnosti bez čerstvého vzduchu spíte, snižuje se i kvalita spánku. 

 

Ke kontrole stavu vzduchu si můžete domů pořídit elektronické měřiče koncentrace CO2, jeden vyjde na přibližně 4 tis. Kč.

 

Tvoří se na stěnách plísně?

Čím je vzduch teplejší, tím více vody pohlcuje. V chladném vzduchu se voda mění ve vodní páru a v místnosti roste vlhkost – vzniká tak perfektní prostředí pro vznik plísní. 

Vyšší vlhkost v domácnosti vzniká při pečení i sprchování.

Plísním se daří v místech, kde je teplota vzduchu nejnižší, běžně na stěnách, na prahu dveří nebo za nábytkem. Vlhkost z prostor odchází i díky správnému a pravidelnému větrání – a když v zimě větráte rychle a intenzivně, neochladí se zbytečně stěny.

 

Pokud vás doma trápí vlhké a mokré zdi, je možné, že na vině není jen nesprávné větrání. 

 

Jak Kolář, stavební technik ve společnosti PRINS vysvětluje, že: Vlhkost se do konstrukcí dostává především z okolní půdy. Zdivo se v tomto ohledu chová podobně jako stromy nebo houby, které taky přitahují vlhkost z okolí. Další příčinou bývají silné srážky, tající sníh nebo poruchy instalace jako prasklá vodovodní trubka a kanalizační odtok.“ 

 

Pokud větrání nepomáhá, pozvěte si domů technika, který vyhodnotí situaci a navrhne nejlepší řešení. 

 

Čtěte, jak doma jednou a provždy vyzrát na vlhkost >>

Větráte správně, ale teplo z domu uniká?

Starými okny unikne klidně i 40 % tepla. To v přepočtu na peníze znamená klidně desítky tisíc za energie navíc. Nejlepším a zároveň nejnákladnějším řešením je vyměnit okna za nová. 

 

Pokud okna měnit nechcete, co nejlépe je alespoň opravte a utěsněte. To samé platí i pro vchodové dveře, kterými také často uniká teplo – někdy stačí jen vyměnit práh nebo dveře překrýt silným zátěžovým závěsem.

 

O správném výběru oken jsme se radili s Martinou Řepkovou ze Světa oken >>

Správným větráním předejdete vzniku plísní i alergií, a lépe se vyspíte.

Odkud teplo z domu uniká, odhalí termokamera. Zařízení si můžete za poplatek vypůjčit od prodejce stavebnin nebo z půjčovny nářadí. 

 

V chladu a po setmění pak dům či byt s kamerou projdete, zvenku i zevnitř, a na obrazovce odhalíte všechny úniky tepla. Může jít o okna, dveře i nenápadné škvíry. Snímky a úniky tepla vám pomůže vyhodnotit například energetický poradce.

Větrání v zimě shrnuto a podtrženo

Na správné větrání myslete s příchodem prvních mrazů. Klíčem k úspěchu je větrat pouze jednou za pár hodin, vždy ale intenzivně. Ať máte doma příjemný vzduch, ale nevytváří se prostředí pro vznik plísní nebo zbytečně neplýtváte energií.