Vlhkost a plíseň v koupelně: poradíme vám, jak se jich zbavit

Vlhkost a plíseň v koupelně: poradíme vám, jak se jich zbavit

13. 6. 2022
5 min. čtení
Inspirace

Horká koupel nebo dlouhé sprchování sice udělají dobře na těle i na duši, ale ve vlhkém prostředí se taky skvěle daří plísním. Ty způsobují řadu nemocí od alergií až po dýchací obtíže. Navíc vlhkost ničí interiérové vybavení.

Problém řešte zavčas

 

Pokud máte zčernalé koupelnové rohy, odlupují se vám vlhké mapy na zdech a místnost zapáchá, neváhejte ani vteřinu. Ideální je však řešit vlhkost v koupelně dřív, než začne páchat škody. 

 

Vlhkost v koupelně by neměla překročit 60 %. Při vyšších hodnotách už se plísně množí jako houby po dešti. Na změření vlhkosti si pozvěte specialisty nebo si pořiďte vlhkoměr. Existují i firmy, které tyto přístroje půjčují. 

 

Větrání je základ

 

Má-li vaše koupelna venkovní okno, máte výhodu. I větrání má však svá pravidla. Větrejte  po každé sprše i koupeli klidně několik hodin. Krátké větrání bezprostředně po horké sprše není příliš účinné, protože se při něm voda ještě více sráží. „Nedoporučuju ani větrat v parném létě po dešti, kdy je i venku velká vlhkost vzduchu. Vše vám zkondenzuje na zdech a plísním tím naopak pomůžete,“ upozorňuje stavební technik Jan Kolář, který se ve firmě PRINS zabývá sanací vlhkosti v domech.

 

Jestliže okna z koupelny vedou pouze do domovní šachty, nechte okno otevřené co nejdéle je to možné. 

 

Přečtěte si rozhovor s Janem Kolářem o sanaci vlhkého zdiva >>

 

Pokud v koupelně okna nemáte, větrejte alespoň otevřenými dveřmi. Nechte je otevřené ideálně pořád. Nejúčinnějším řešením je však pořízení ventilace. Pusťte ji alespoň na půl hodiny po sprše. 

 

Koupelna není vhodným místem pro sušení prádla, nemáte-li jinou možnost, nechte ventilaci puštěnou po celou dobu schnutí. Občas se stane, že v bytě ventilátor máte, ale jeho výkon je příliš nízký. Zkontrolujte jeho průchod. Stává se, že je zanesený a potřebuje vyčistit.

 

Při výběru a instalaci ventilace si nechte poradit od odborníků. Důležitý je nejen správný typ zařízení, ale také jeho umístění. 

 

Pokud plánujete rekonstrukci koupelny, přečtěte si osvědčené tipy jak na to. Možná vám pak přijde vhod naše rychlá půjčka na domácí rekonstrukce.

 

Odvlhčovač vzduchu nevyřeší příčinu, ale sníží důsledky

 

Máte-li vlhkou koupelnu, nemusíte hned rekonstruovat. Krátkodobým řešením jsou odvlhčovače a vysoušeče koupelen. Seženete několik druhů:

pořídit například:

  • adsorpční odvlhčovač – pohlcuje vlhkost do hygroskopického materiálu (zachytí a udrží vlhkost), který poté vysuší a připraví k dalšímu použití proud teplého vzduchu.
  • elektrický odvlhčovač – nebo také kompresorový odvlhčovač. Zkapalňuje vodní páru prudkým zchlazením vlhkého vzduchu. Voda stéká do nádržky, odkud ji vylijete. Tento druh odvlhčovače má největší výkon. 
  • Peltierův článek – využívá termoelektrický Peltierův jev. Jde o odvlhčovač s nejnižším výkonem.

 

„Počítejte ale s tím, že odvlhčovače nevyřeší příčinu vlhkosti, pouze důsledky,“ podotýká Jan Kolář.

Starejte se o svoji koupelnu. Vyhnete se plísním i mapám na zdi.

Babské rady jako nouzové řešení

 

Jako na většinu domácích prací existuje i na vlhkost v koupelně několik babských rad. Patří k nim hlavně použití kusů křídy, které zavěsíte v koupelně nebo miska se solí. Oba materiály by měly vlhkost pohltit, jejich účinek je však minimální a hodí se spíše jako podpora kvalitního odvětrávání. 

Funkční vychytávky

 

Určitě na koupelnové stěny použijte paropropustné nátěry. Pokud je vlhkost v koupelně velká, dokážou ji tyto nátěry nasáknout bez kondenzace na povrchu. Nedochází tedy k odlupování omítky. 

 

Snížení vlhkosti pomůže pořízení topného žebříku na sušení ručníků nebo  nezamlžitelného vyhřívaného zrcadla. Ručníky i ostatní koupelnové textilie pořiďte z mikrobavlny nebo z příměsí bambusových vláken. Tyto materiály mají dobré absorpční vlastnosti a rychle schnou.


 

Pouštíte se do rekonstrukce celého bydlení? Zjistěte, jak funguje naše rychlá půjčka.