Jak připravit rozpočet na rekonstrukci bytového jádra

Jak připravit rozpočet na rekonstrukci bytového jádra

23. 9. 2020
5 min. čtení
Názorně

Rekonstrukce bytového jádra zahrnuje desítky položek. Kromě stavebního materiálu a vybavení koupelny jsou to také práce stavební firmy, které tvoří zhruba polovina nákladů. Jestli chcete ušetřit, rekonstruujte svépomocí. Pořádně si to ale spočítejte, ať vás nepřekvapí nečekané výdaje.

 

Začněte obhlídkou vybavení do koupelny

 

Než vůbec kopnete do zdi, udělejte si představu o současné nabídce. Začněte na e-shopu, kde získáte základní představu o aktuální nabídce. Nebo rovnou zajděte do obchodu, kde získáte inspiraci a zjistíte, kolik zhruba stojí obklady, baterie a další vybavení.

To, co vás osloví, si vyfoťte včetně štítku s cenou a rozměry. Až přijdete domů, vytáhněte metr a začněte přeměřovat. Naplánujte si, kam a které koupelnové vybavení umístíte.

„Před rekonstrukcí promyslete opravdu každý detail. Jako třeba, kde bude topení, vzduchotechnika nebo pračka,“ radí Michal Nohejl, který se pustil do rekonstrukce bytového jádra svépomocí. Jeho koupelna má 9 metrů čtverečních a nehledě na velikost doporučuje, že co nespěchá, to raději nekupujte.

„Uspěchal jsem nákup pračky. Nevešla se do koupelny, protože na jejím místě jsem upevnil žebříkové topení. Pračku jsem vracel a kupoval menší,“ vzpomíná. Vše ostatní měl pan Nohejl ale do puntíku propočítané.

I MALÁ KOUPELNA STOJÍ HODNĚ PENĚZ

Pan Nohejl zaplatil za vybavení koupelny přes 40 000 korun

Vana 1 ks 6 500 Kč
Vanová baterie 1 ks 3 420 Kč
Umyvadlo 1 ks 1 400 Kč
Umyvadlová baterie 1 ks 1 750 Kč
WC mísa 1 ks 4 049 Kč
Pračka 1 ks 5 789 Kč
Elektrický radiátor 1 ks 3 080 Kč
Stropní světlo 1 ks 690 Kč
Osvětlení nad zrcadlo 1 ks 299 Kč
Skříňka pod umyvadlo 1 ks 2 490 Kč
Nástěnná zrcadlová skříňka 1 ks 1 560 Kč
Vysoká koupelnová skříň 1 ks 3 490 Kč
Ventilátor 1 ks 2 000 Kč
Šachtová dvířka 1 ks 1 400 Kč
Zárubně, dveře, kování 2 ks 5 549 Kč
Celková cena   43 466 Kč

Pan Nohejl si před rekonstrukcí změřil celou koupelnu, aby zjistil, kolik stavebního materiálu bude potřebovat. Do celkové kalkulace započítal ještě 5% rezervu. S výslednými čísly zašel do hobby marketu, kde mu poradili, kolik čeho potřebuje.

SEZNAM STAVEBNÍHO MATERIÁLU NA REKONSTRUKCI KOUPELNY

Stavební materiál stál pana Nohejla přes 25 000 korun včetně 5% rezervy

Ytong 5 cm 20 ks 730 Kč
Ytong 7 cm 80 ks 3 300 Kč
Stavební lepidlo 10 ks 3 490 Kč
Spárovací hmota 2 ks 900 Kč
Malta 3 ks 360 Kč
Beton 6 ks 700 Kč
Štuk 1 ks 299 Kč
Podlahová stěrka 1 ks 740 Kč
Strojní malta 2 ks 500 Kč
Obklady (11 ks v balení) 250 ks 10 480 Kč
Dlažba (14 ks v balení) 9 ks 2 300 Kč
Perlinka 15 ks 610 Kč
Stavební pěna 1 ks 180 Kč
Silikon 1 ks 179 Kč
Akrylát 1 ks 100 Kč
Penetrace 2 ks 310 Kč
Celková cena   25 178 Kč

 

Připravte se na nečekané výdaje

 

Bytové jádro považují instalatéři za časovanou bombu. Rozvody vody a elektřiny jsou umístěné přímo ve zdivu, takže jejich skutečný stav odhalí až rekonstrukce nebo havárie.

Možná budete mít štěstí a vše bude v naprostém pořádku. A nebo dopadnete jako pan Nohejl, který musel vyměnit elektřinu i instalatérské rozvody.

„Známý mi doporučil, ať po obnažení zdí pro jistotu zavolám instalatéra. Když viděl holé bytového jádro, zanadával. Kromě zatékání objevil závadu na zemním vodiči. Já bych to přehlédl, takže jsem mohl v budoucnu i vyhořet,“ vzpomíná pan Nohejl.

Je-li jádro v dobrém stavu, nemusíte ho měnit celé. Pouze ho opláštíte sádrokartonem. V opačném případě se bohužel nevyhnete demontáži starých elektrorozvodů a instalaci nových.

Hotovou elektroinstalaci vám musí posvětit kvalifikovaný revizní technik. Kdyby došlo například k požáru, policie i pojišťovna se budou zajímat hlavně o to, jestli elektroinstalace prošla revizí.

NOVÉ ROZVODY VODY A ELEKTŘINY

Pana Nohejla stál tento nečekaný výdaj skoro 8 000 korun

Kompletní elektro rozvody 1 ks 3 790 Kč
Kompletní instalatérské rozvody 1 ks 3 120 Kč
Revize elektroinstalace   1 000 Kč
Celková cena   7 910 Kč

 

Nezapomeňte přičíst detaily jako odvoz suti na sběrný dvůr

 

Pokud chcete mít kalkulaci tip ťop, přičtěte k ní také náklady vynaložené na likvidaci odpadu. Odpad z rekonstrukce totiž do popelnice nepatří. Pokud ho tam odložíte, založíte černou skládku, za kterou vám hrozí pokuta až 50 000 korun.

Suť a další odpad buď

  • sami odvezte na sběrný dvůr,
  • najměte si specializovanou firmu, která odpad naloží a odveze
  • nebo se s firmou domluvte, že si odpad samo naložíte do kontejneru, který přistaví a pak odveze.

První varianta bude nejlevnější. Na obecním webu najdete ceny za pronájem kontejneru a za odběr suti. Druhá a třetí varianta budou dražší. Na kolik vás to vyjde zjistíte v ceníku konkrétní firmy. Pan Nohejl nechal naložení včetně odvozu stavebního odpadu na profesionálech. Vyšlo ho to na 2 810 korun.

 

Rekonstrukce bytového jádra svépomocí je levnější, ale zabere vám desítky hodin

 

Rekonstrukce u pana Nohejla trvala jedenáct dnů, což je přibližně stejná doba, jako kdyby bytové jádro rekonstruovala firma. Rekonstrukci věnoval celkem 55 hodin a vyšla ho na 79 364 korun se vším všudy.

Cenu navýšily nečekané výdaje spojené s vadnou elektroinstalací. „S výsledkem jsem spokojený. Vyšlo mě to citelně levněji než s firmou. Nabídky firem, kterým jsem psal, se pohybovaly od stodvaceti tisíc korun výš,“ dodává pan Nohejl na závěr.

Rekonstrukci bytového jádra můžete zaplatit i díky Rychloúvěru od Modré pyramidy. Půjčíme vám až 800 tisíc korun a záleží jen na vás, jestli za rychlou půjčku předěláte jen koupelnu se záchodem, nebo se pustíte do větší akce.

 

Přečtěte si víc informací o Rychloúvěru od Modré >>