Fasádní komín: jak mít kamna, i když doma chybí komín

Fasádní komín: jak mít kamna, i když doma chybí komín

20. 11. 2022
6 min. čtení
Inspirace

Ještě před pár lety to šlo jen s klasickým zděným komínem. Kdo ho doma neměl, ten mohl o krbu nebo kamnech na dřevo jen snít. Dnes je to jinak. Odvod spalin z topeniště zařídí nerezový komín, specialista ho složí za pár hodin jako stavebnici – a nezničí přitom polovinu obýváku. Nechte se inspirovat a dopřejte si také domácí pohodu o opravdového ohně.

 

Poznámka na úvod: existuje víc způsobů, jak si doma zřídit domácí krb nebo kamna. Populární je například lihová bezkomínová vložka, která funguje bez dřeva. Nebo klasické topeniště napojené na keramický komín z tvárnic. V článku se ale zabýváme jednodušším řešením – modulárním komínem z nerezu, který vede po fasádě domu.

 

Nerezový komín připomíná stavebnici

Fasádní komín je oblíbený především díky snadné instalaci. Když si pořídíte dům bez komínu, nemusíte dělat náročné stavební úpravy, které by vás na několik týdnů vystěhovaly z přízemí a mohly dokonce zhoršit statiku nemovitosti. Stavaři snad prominou, ale zjednodušeně řečeno stačí:

 

 • prorazit otvor v obvodové zdi (nebo ve střeše), 

 • propojit kamna s otvorem,

 • vytáhnout komín s pomocí propojovacích dílů ven

 • a s pomocí dalších dílů vést komín po fasádě.

 

Fasádní komín dokonce nepotřebuje ani základy. Obvykle instalaci provádí specializovaná firma, která ji od vyměření po zametení zvládne za den nebo dva. Pokud jste ale šikovní, dokážete si fasádní komín poskládat i svépomocí.

 

Radíme, co dělat, když soused topí plastem a zamořuje celé okolí >>

 

Dno, dvířka, kolena nebo sopouch

Základem je pečlivé vyměření otvorů a pořízení správných dílů stavebnice – komínové stavebnice se prodávají i ve stavebninách. Nerezový komín se při pohledu odspodu skládá z:

 

 • dna, přes které se odvádí kondenzát,

 • komínová dvířka,

 • sopouchu, kde se kamna napojují,

 • klasických rovných dílů,

 • spon, které spojují jednotlivé díly,

 • kolen, pokud je potřeba změnit směr vedení komína,

 • a kónického vyústění (někdy s protidešťovou stříškou).

 

Vše je uchyceno konzolemi různých typů. Pokud komín potřebujete protáhnout střechou, použijete speciální prostupové díly s izolací. Ale osvědčená rada zní – raději se vyhněte prorážení děr ve střeše, právě v těchto místech totiž pravděpodobně dojde k poškození materiálu.

 

Komín, o který se nespálíte 

Jakákoliv manipulace s ohněm vyžaduje obezřetnost. Abyste snížili riziko, že vám kamna doma zatopí (v tom nepříjemném významu slova), vyberte dvouplášťový nebo tříplášťový komín z odolného kovu. 

 

Přečtěte si rozhovor o požární bezpečnosti se specialistou, jehož výrobky chrání pražské letiště nebo slovenskou jadernou elektrárnu >>

 

Opět to zjednodušíme – jedná se o dvě nebo tři trubky vložené do sebe a mezi nimi je nehořlavá izolace. Důsledkem je mimo jiné i chladný povrch komína při plném provozu.

 

Určitě si při nákupu komínové stavebnice ověřte, že výrobce splnil normy požární odolnosti – klíčová je evropské směrnice EN 1366: 2019.

 

Údržba je jednoduchá, ale nezapomínejte na kominíka

Díky chytrému designu s minimem komplikovaných součástek nevyžaduje údržba fasádního komínu velké manévry. Dodržovat předpisy a provádět pravidelnou revizi ale musíte. Jak často, to závisí na výkonu kamen, topivu i délce topné sezony.

 

Pokud topíte dřevem pouze přes zimu a máte běžná kamna s výkonem do 50 kW, musíte jednou ročně zkontrolovat celou spalinovou cestu (tak se odborně říká části, kam patří i komín) a dvakrát ročně ji vyčistit.

 

V ideálním případě oslovte kominíka, který se bude pravidelně starat jak o kamna/krb, tak o komín.

 

Pokud se pouštíte do větší rekonstrukce, usnadníme vám ji

Půjčíme vám až 1 mil. korun na rekonstrukci bydlení bez zajištění. Peníze budete mít na účtu za pár dnů a letošní zimu si užijete s pořádným krbem – ať už doma máte klasický zděný komín, nebo fasádní komínovou stavebnici.