Rozhovor s odborníkem na protipožární ochranu: byt vyhoří do tří minut, mějte doma hasicí přístroj

Rozhovor s odborníkem na protipožární ochranu: byt vyhoří do tří minut, mějte doma hasicí přístroj

22. 2. 2022
7 min. čtení
Rozhovory

František Kregl se věnuje protipožární ochraně staveb od roku 1996, kdy založil firmu FK servis. Jeho řešení chrání tisíce soukromých nemovitostí nebo třeba letiště Václava Havla v Praze či jadernou elektrárnu Mochovce na Slovensku. Zkušený odborník radí, na co si dát pozor, aby požár neohrozil zdraví vašich nejbližších.

Proč dochází v domácnostech nejčastěji k požáru?

Nejčastěji jde o poruchy elektrických spotřebičů a vadnou elektroinstalaci. U spotřebičů je výhoda, že je člověk při přehřátí cítí, vydávají nepříjemný zápach. Požár často vzniká i z nedopalků cigaret nebo neuhašené svíčky. V kuchyni někdy chytne olej a když vzplane, lidé na něj obvykle chrstnou vodu, což je špatně. Olej pak bouchne a rozprskne se po celé kuchyni – a najednou toho hoří mnohem víc. Požár vzniká i kvůli špatně udělaným komínům, u kterých nejsou řádně provedeny každoroční revize a čištění.

Co znamená, že je komín v nepořádku?

Jsou dva základní typy komínů, buď jsou vyzděné nebo v podobě potrubí, které prochází budovou. Když je okolo potrubí slabý materiál, může se kvůli vysoké teplotě potrubí vznítit a to samé platí pro snadno vznětlivé okolní konstrukce – například dřevěné trámy. Trám se může vznítit, třeba když se zazdí do části komína – jakmile pak odpadne kus malty, dřevo kvůli vysoké teplotě chytne.

 

Jak je to s ochranou před požárem ze zákona, co musí člověk řešit před zahájením stavby?

Legislativa uvádí, že součástí každé projektové dokumentace stavby je požárně bezpečnostní řešení stavby. To přesně definuje, kam se musí umístit jaké požární zařízení. Pracují s tím pak stavebníci i dodavatelé. Vyhláška stanovuje, že v novostavbách by měl být alespoň jeden hasicí přístroj a autonomní detektor neboli hlásič kouře.

Univerzální hasicí přístroj pomůže ze zárodkem ohně.

Domů se hodí práškový hasicí přístroj, revize by měla proběhnout každý rok

 

Dodržuje se legislativa v praxi, neobchází se požárně bezpečnostní řešení stavby?

Občas se děje, že lidi zkouší různé finty. Před kolaudací si třeba vypůjčí hasicí přístroj. Za 25 let vedení firmy FK servis jsem se setkal i s tím, že si lidé vypůjčí požární dveře, pak je vrátí a dají na místo dveře obyčejné. Jenže účelem je chránit se před požárem, ne projít kolaudací.

V panelových domech se často nedodržuje přístupnost hydrantů (pozn. hadice s přístupem k vodě), hydrantové skříně bývají zamčené a nemyslím si, že v panice při požáru bude někdo schopný najít od skříně klíč.

Jak je to s hasicími přístroji, který typ si domů pořídit?

Existují různé typy hasicích přístrojů a každý je určený k hašení jiné třídy požáru. Domů se hodí univerzál, práškový hasicí přístroj. Určitě je dobré ho mít v každém bytě, protože je vhodný k hašení začínajícího požáru.

Chápu dobře, že každý musí mít doma ze zákona hasicí přístroj?

Legislativa hovoří o bytové jednotce, do každé opravdu patří hasicí přístroj. Novostavby musí mít minimálně jeden hasicí přístroj a také autonomní hlásič kouře. Ale dříve postavené domy této povinnosti nepodléhají, nemusí v nich být hasičák ani detektor kouře.

Jak často je třeba kontrolovat, jestli je hasicí přístroj v pořádku?

Kontrola provozuschopnosti hasicích přístrojů by měla proběhnout minimálně jednou ročně. Také se provádí tlakové zkoušky pro vodní a pěnové přístroje jednou za tři roky, pro ostatní typ hasicích přístrojů jednou za pět let. Co se týče kontrol nebo sankcí dodržování protipožární bezpečnosti, nejsou na to kapacity – i vzhledem k tomu, kolik je v Česku bytových jednotek. Kontroly může dělat pouze státní požární dozor a tolik se jich bohužel neprovádí. Optika legislativy a splnění požadavků však podle mého nestačí. Při požárech jde totiž o majetek, zdraví a někdy i o život.

Hasicí přístroj podléhá každý rok kontrole provozuschopnosti.

V horním patře paneláku číhá nebezpečí: nadýcháte se kouře a do chvíle ztrácíte vědomí

 

Nakousl jste problémy v panelových domech, jsou uzamčené hydranty jediná potíž?

Panelové domy jsou velké téma a moc lidí si neuvědomuje, jaké tam číhá nebezpečí. Týká se to především lidí, kteří bydlí ve vyšších patrech. Když hoří, slouží schodiště jako zásahová cesta hasičů a zároveň úniková cesta pro lidi, kteří v domě bydlí. Na schodišti by správně nemělo být nic, co může vzplanout nebo bránit zásahu hasičů. Bohužel se to nedodržuje a chodby jsou běžně plné kočárků, skříní nebo rostlin. 

Je důležité si uvědomit, že je velmi obtížné dostat se z hořícího domu, když jste ve vyšším patře. Čím výše jste, tím je větší pravděpodobnost, že to skončí špatně.

Brání lidem z vyšších pater paneláků při útěku dolů ještě něco jiného?

Pokud se dostanou do kouře a nadýchají se ho, rychle ztrácí vědomí. Většina obětí požáru nejdříve ztratí vědomí a až následně uhoří. Lidé z horních pater mají menší šanci dostat se dolů ve zdraví.Schodiště v panelovém domě je třeba odvětrávat – nahoře i dole se otevře otvor o ploše minimálně 2m2, tím se vytvoří tzv. komínový efekt, který odvádí kouř z budovy. Firma FK servis nabízí automatické systémy požárního odvětrání, které zajistí bezpečnou evakuaci osob a usnadní zásah hasičů.

Komponenty požárního odvětrání společnosti FK servis.

Z ohně je do tří minut ohnivá past: hasicí přístroj funguje pouze na začátku požáru

 

Kolik má člověk času, když mu v bytě začne hořet?

Pokud začne hořet z nedopalku cigarety nebo svíčky, chvíli ohni trvá, než se rozšíří a chytne třeba koberec nebo okolní nábytek. Jakmile plamen zesílí, do pár minut prasknou tabulky skla a z poničeného okna se do prostoru nahrne velké množství kyslíku, který podporuje hoření. 

Z ohně se pak stává ohnivá past a byt vyhoří klidně do tří minut. Zárodek ohně je třeba zachytit co nejdřív, od toho jsou hasicí přístroje – účinné jsou pouze v zárodku požáru. Lidé si vůbec neuvědomují, jak málo mají času, když začne hořet. 

Jak mám tedy ideálně postupovat, když mi doma začne hořet?

Použijete hasičák nebo na plamen hodíte deku, tím zamezíte přívod kyslíku. Pokud oheň uhasíte, je to v pohodě a neřešíte, co dál. Ale když se to nepodaří, nezbývá nic jiného než volat hasiče a co nejrychleji se z bytu dostat pryč.

Předpokládám, že se člověk chová jinak, když mu najednou hoří domácnost.

Ano, to rozhodně. Když něco chytne, vzniká panika a lidé se najednou chovají úplně jinak. Myslí iracionálně a udělat normálně jednoduché věci je pak potíž.

Tip, jak na hašení požáru.

Vychytávkou je hasicí rouška: uhasí začínající požár

Když pomineme hasicí přístroj, jaké vychytávky je dobré mít doma?

Já každému určitě doporučuji mít v kuchyni hasicí roušku. Jedná se o kus tkaniny, metr na metr, který je z nehořlavého materiál. Když dojde ke vzplanutí oleje, třeba při smažení, místo polévání pánve vodou, stačí vzít roušku a položit ji na oheň. Oheň se tak rychle a jednoduše uhasí. 

Samozřejmě je dobré mít doma i malý hasičák. Pokud ho člověk nemá, tak začne panikařit a než se rozkouká, je oheň v dosahu. Hodí se mít i akustický hlásič požáru, například když začne požár v noci a člověk už spí.

A jak předejít úniku plynu?

S únikem plynu pomůže jediná vychytávka, kterou je detektor plynu. Únik plynu je samozřejmě i cítit, ale detektor únik zaregistruje a začne houkat.

TIP: Pokud zjistíte, že vám doma uniká plyn, vypněte spotřebiče a pak uzavřete hlavní přívod plynu. Otevřete okna a kvůli riziku exploze nepoužívejte žádné elektrické spotřebiče. Únik nahlaste na pohotovostní lince 1239.