Domácí klimatizace a další tipy pro chládek v bytě

Domácí klimatizace a další tipy pro chládek v bytě

22. 7. 2022
6 min. čtení
Inspirace

Pokud žijete v paneláku orientovaném na jih, možná si v létě chvílemi přijdete jako v rozpálené peci. Čtěte, jak vyzrajete nad horkem v bytě i domě díky venkovním žaluziím, ventilátorům nebo různým druhům klimatizace. Radíme, jaké funkce od zařízení čekat a za kolik peněz.

Když slunce praží a venku jsou čtyřicítky

Větrejte pouze ráno a večer, přes den okna zavřete a zatáhněte je závěsy, rozmístěte po bytě misky s vodou a ledem… nebo si pomozte technologiemi, které vám od nepříjemného vedra uleví.

 

Nejlépe fungují:

 

 • venkovní žaluzie,
 • ventilátory,
 • klimatizace (mobilní a splitové).

 

Zatemněte okna venkovními žaluziemi 

Vnitřní žaluzie nebo závěsy ochrání místnost před paprsky, teplo ale neodrazí a pouští ho dovnitř. Žaluzie se zahřívají a zvyšují tím teplotu v místnosti. I pokud je zatemníte, projde dovnitř 36 % tepla, uvádí Sdružení výrobců stínící techniky a jejich částí.

 

V boji s teplem jsou proto mnohem účinnější žaluzie venkovní, případně jiné vnější zatemnění jako okenice. Venkovní žaluzie zadrží většinu tepla před oknem a dovnitř ho nevpustí.

 

Využijete je po celý rok, snadno u venkovních žaluzií nastavíte stínění a jejich výhodou je i to, že sníží hluk z venku a oknům prodlouží životnost. 

 

Cena se pohybuje v desítkách tisíc korun – vždy záleží na materiálu, požadavcích na ovládání i na tom, jestli je pořizujete do malého bytu nebo většího domu.

Vnitřní žaluzie před teplem zdaleka neochrání tolik jako venkovní.

Až 50 % z pořizovací ceny venkovních žaluzií můžete pokrýt dotací. V dotačním programu Nová zelená úsporám ušetříte i při pořízení dalších zařízení, která šetří energii i peněženku, třeba fotovoltaické elektrárny nebo zelené střechy.

 

Levný větrák je často příliš hlučný

Domácnost ochladíte i dobře zvoleným větrákem neboli ventilátorem. V teplých dnech vás v menších místnostech osvěží stolní či stojanové větráky, které nevyžadují speciální instalaci, jsou skladné a finančně dostupné. 

 

Do větších prostor se hodí přenosné podlahové ventilátory nebo stropní větráky. Instalace ventilátoru na strop je náročnější, zařízení pak ale nepřekáží a využijete ho po celý rok.

 

Při výběru ventilátoru se zaměřte na 3 kritéria:

 

 • spotřebu energie: příkon se běžně pohybuje od 15 do 70 W, čím je nižší, tím méně energie větrák spotřebuje,
 • hlučnost v decibelech (dB): mnohé větráky jsou hlučné a doma rušivé, vybírejte ho do hlučnosti 50 dB,
 • nabídku funkcí: např. více možností foukání.

 

Nejlevnější ventilátory seženete už od cca 1 tisíce korun, s přibývající cenou obvykle roste i kvalita, výkon a pokročilost funkcí.

Klimatizace je záchrana při největším horku 

Klimatizace reguluje vzduch v místnosti a vytváří příjemné klima, i když jsou venku čtyřicítky. Typy klimatizace se dělí na:

 

 • mobilní: pohyblivá zařízení s hadicí, která odvádí teplý vzduch ven,
 • splitové: klimatizace s vnitřní jednotkou a vnějším kompresorem,
 • multisplitové: mají více vnitřních jednotek, které obsluhuje jeden kompresor umístěný venku.

 

Mobilní klimatizaci využijete pro menší prostory

Pokud vám stačí ochladit vzduch pouze v jedné místnosti, třeba obýváku, do kterého praží celý den slunce, stačí vám tzv. mobilní klimatizace. Hodí se při velkých teplech a využijete ji hlavně sezónně.

 

Aby mobilní klimatizace efektivně chladila, musí hadicí odvádět teplý vzduch ven, což je její nevýhodou. Potřebujete k tomu totiž otvor ve zdi (hadice jsou ohebné, s průměrem do 15 cm), v krajním případě ji musíte vystrčit z pootevřeného okna.

 

Mobilní klimatizace zpříjemní vzduch v místnostech o rozloze do cca 25 m2. Stejně jako u ventilátoru se při koupi zajímejte o spotřebu energie a hlučnost. Cena běžně začíná na 10 tisících korunách.

Nevýhodou mobilní klimatizace je nutný otvor, kterým hadice vyvádí teplo ven z domu.

Splitová klimatizace dobře reguluje teplotu a není hlučná

Splitová klimatizace se dvěma jednotkami – vnitřní k regulaci vody a vnější s kompresorem – má tyto výhody:

 

 • je méně hlučná: hlasitý kompresor je umístěný venku, mimo prostor k bydlení,
 • lepší regulace: vzduch v místnosti cirkuluje, nefouká přímým proudem,
 • rozšířené možnosti ovládání: moderní klimatizace mají možnost denního i nočního režimu a některé disponují senzory, které rozpoznají pohyb lidí v místnosti,
 • pokročilé prvky: vysoce kvalitní klimatizace propojíte s wi-fi a na dálku ovládáte telefonem. 

 

Instalaci splitových a multisplitových (které mají více vnitřních jednotek) klimatizací lze provést vícero způsoby. Vnitřní jednotky mohou viset na stropě (kazetové a mezistropní) či pod okenními parapety. Samotná instalace bývá složitější, obvykle ji provádí odborníci.

 

Ceny splitových klimatizací začínají na částce 15 tisíc korun a montáž se pohybuje okolo 8 tisíc korun. U typu multisplit jsou ceny vyšší.

Splitové klimatizace fungují podobně jako tepelná čerpadla a některé dokáží v zimě bydlení i vytápět. 

Při výběru klimatizace sledujte ukazatele SEER a SCOP

Klimatizace stejně jako třeba lednice či pračka musí při prodeji zahrnovat energetický štítek, ze kterého vyčtete, jak je energeticky úsporná.

 

Ukazatel SEER (Seasonal Energy Efficiency Ration) značí energetickou efektivitu a platí, že čím je hodnota vyšší, tím úsporněji zařízení pracuje. Mezi nejvyšší hodnoty patří SEER 10,6. 

 

Pokud plánujete klimatizaci využít k topení v zimních měsících, sledujte hodnotu SCOP pro režim topení. Energeticky úsporná je hodnota SCOP 5,1 a vyšší.

 

Čtěte, jak se vyznat v energetických štítcích >>

 

Chcete doma chládek ihned? Pomůžeme vám s financováním

Instalací klimatizace nebo venkovních rolet si zpříjemníte léto a zvýšíte hodnotu svého bydlení. Využijte financování s naším Rychloúvěrem, peníze vám na účet pošleme do několika dnů.