Pořiďte si chatu, ze které se stane váš vlastní malý ráj

Pořiďte si chatu, ze které se stane váš vlastní malý ráj

6. 10. 2021
6 min. čtení
Inspirace

Konec pracovního týdne a vy zůstáváte zavření ve městě? Kupte si pohodové místo, na které budete jezdit, abyste si od všeho odpočinuli. Při koupi chaty se ale nedívejte jenom na vzhled. Například vám poradíme, abyste si zjistili, komu patří příjezdová cesta. Čtěte návod na koupi vašeho malého ráje.

S chatou je hej. Na víkendy nebo na celou dovolenou jezdíte do přírody do svého, opalujete se na zahrádce, jíte švestky ze svých stromů, opékáte špekáčky. Ale také hrabete listí, sekáte dříví, umýváte se vodou ze studny, chodíte… No, do kadibudky.

  • Každý má o ideálním čase stráveném na chatě jinou představu. Někteří chtějí odpočívat v pohodlném domečku v přírodě, kde nechybí třeba ani internet.
  • A druzí si tady chtějí vyčistit hlavu manuální prací nebo zažít dobrodružství.

Před sháněním chaty se zamyslete: jaký typ chataře jste a co od svého budoucího ráje vlastně chcete?

Jsou minimálně dva typy chatařů: ti, kteří hledají trochu dobrodružství, a ti, kteří by rádi komfort v pěkném okolí. Podle toho, u kterého sloupce budete mít vybraných víc tvrzení, takový jste nejspíš chatař.

Chatu si můžete koupit i postavit


Když už víte, jaký jste typ chataře, vybírejte podle toho chatu nebo si ji nechte postavit:

  • Náročný chatař nejspíš uvítá novostavbu na klíč (a bude tedy hledat jenom pozemek) nebo vloží peníze do rekonstrukce. Do jeho chaty musí vést vodovod, nesmí chybět kanalizace a elektřina. Vše by mělo být zařízené, aby tu mohl jenom odpočívat a houbařit.
  • Chataři-dobrodruhovi bude stačit pár úprav zasloužilého domku, které nejspíš zvládne sám v průběhu dalších měsíců či let. Neměly by mu chybět stromy a záhony, o které se bude rád starat.

U starých chatiček bývá problém s vysokou energetickou náročností. Pokud ale plánujete využívat chatu jenom příležitostně a hlavně v létě, nemusíte si s horší izolací dělat těžkou hlavu. Kdo chce mít pohodlnější bydlení, musí počítat s tím, že si za komfort připlatí. Chata může stát klidně tolik, co byt ve městě.

Někteří uvítají tak pohodlnou chatu, aby v ní mohli trávit i zimní víkendy.

Zjistěte si, jestli vedle chaty jednou nepovede dálnice


Při výběru chaty se zamyslete, jak na ni budete dojíždět. Pokud máte auto, je skoro vyhráno. Ale jestli dojíždíte jenom vlakem nebo autobusem, shánějte chatu v okolí zastávek. Poblíž chat totiž nebývá moc obchodů a je pravděpodobné, že si budete nosit jídlo nebo jiné zásoby z domova.

Mezi nejoblíbenější lokality patří samozřejmě blízké okolí velkých měst. Lidé chtějí, aby jejich chata byla do hodiny jízdy od domova. Pokud ani vy nechcete trávit spoustu času na cestách, berte lokalitu jako důležitý parametr.

Zajímejte se také o to, jestli se v okolí neplánuje nové satelitní městečko, dálnice, železnice, přehrada nebo továrna:

Na každé obci mají územní plán a plán rozvoje. Ten se může změnit, určitě to však nebude z roku na rok. Až nějaké místo vyberete, poptejte se i u budoucích sousedů. Ti budou o případných problémech vědět.

Navíc si ušetříte spoustu nemilých překvapení. Poznáte je a zeptáte se, jestli se tu třeba pravidelně nevylévá potok. Když jsme u toho, jestli chata není v záplavové oblasti, zjistíte na povodňové mapě (služba je zdarma, report si ale musíte nechat zaslat na e-mail).

Pořiďte si takovou chatu, kde se budete cítit pohodlně.

Při prohlídce se ptejte, co je součástí koupě


Nákup chaty probíhá stejně jako nákup bytu nebo domku na bydlení. Také u chaty budete podepisovat kupní smlouvu, kde by mělo být jasně sepsané, co všechno je součástí nemovitosti. Ptejte se na to už při prohlídce, abyste pak nebyli rozčarovaní.

Podobně je to u přístupových cest. Zjistěte si, jestli je někdo nevlastní. Teď sice nemusí být s jejich používáním problém, ale až je koupí nebo zdědí někdo jiný, může na ně vybírat mýto nebo vám je úplně uzavřít. Realitka by vám také měla říct, jestli je chata zkolaudovaná a správně zapsaná v katastru.

Svoji vysněnou chatu hledejte na realitních portálech. Poptejte se i u makléře, který vám zprostředkoval bydlení. Případně se koukněte přes naši appku, kde uvidíte většinu nemovitostí na trhu. A pokud vám na nákup chaty nezbývá dostatek peněz, propojte ho s Hypoúvěrem od Modré pyramidy. Při nákupu můžete klidně ručit nemovitostí, kterou už vlastníte, třeba bytem.