Šedá voda: co je to, kdy a jak ji využít v domácnosti

Šedá voda: co je to, kdy a jak ji využít v domácnosti

12. 3. 2023
6 min. čtení
Rozhovory

Vodou ze sprchy nebo vany můžete po úpravě splachovat záchod a šetřit tím vodu pitnou. Než se ale pustíte do recyklace šedé vody, promyslete, jestli nemáte k dispozici studnu nebo dostatek srážek. Vyzpovídali jsme odborníka na čištění odpadních vod Karla Plotěného.

 

Šedá, žlutá, bílá a další odstíny vody

Když se člověk ponoří do čtení o recyklaci vody v domácnosti, narazí na spoustu barevných označení. Vysvětlíte nám na úvod terminologii?

Začal bych obecně u odpadní vody. To je v naprosté většině domácností voda, která míří do kanalizace. Jenže tahle voda má různý původ a míru znečištění, a proto přichází do hry barvy. Hnědá i černá jsou vody, které obsahují exkrementy, žlutá voda je označení pro moč. Ani jeden z těchto typů vod se doma obvykle nevyplatí recyklovat.

 

Pak existuje šedá voda, jak se označuje odtok z kuchyně a koupelny. Tady už je to ale krapánek složitější. Voda z kuchyně má totiž vyšší obsah tuků než ta z koupelny, proto se šedá voda často ještě dělí na šedou a lehkou šedou. Zatímco recyklace šedé kuchyňské vody je taky poměrně náročná, lehkou šedou vodu už doma upravíte a využijete třeba na splachování nebo zalévání. Pokud na to máte technologii.

 

A recyklací se z lehké šedé vody stane voda bílá?

Přesně tak. To je poslední barevný odstín, se kterým se setkáte. Recyklací lehké šedé vody vytvoříte bílou, tedy užitkovou vodu. A abych terminologii trochu zkomplikoval, do užitkových vod spadá i voda srážková, kterou například zachytíte na střeše a odvedete do nádrže. S tou můžete po úpravě také zalévat nebo splachovat.

 

Kolik šedé vody člověk vyprodukuje za den?

Podle našich propočtů se denní objem šedé vody pohybuje od 55 do 100 litrů. Kdyby se podařilo zrecyklovat aspoň polovinu šedé vody, nemusíme třeba vůbec splachovat záchod pitnou vodou.

Kdy se v domácnosti vyplatí recyklace šedé vody

Šetření vodou je smysluplný trend. Jak doma na recyklaci šedé vody?

Doporučuji začít analýzou. Obecně určitě platí, že vodou se má šetřit. Ale rovnou bych dodal následující: recyklace šedé vody není jediný způsob, jak úspor dosáhnout. Když se na opatření podíváte optikou celkového dopadu na životní prostředí v konkrétním místě, máte mnohdy efektivnější způsoby.

 

Dobře, pojďme to tedy probrat postupně. Co bychom měli při takové analýze zvážit?

Kdybych se při stavbě domu rozhodoval, jestli recyklovat šedou vodu, začal bych u podzemních vod. Stavím v lokalitě bohaté na podzemní vodu? Pokud ano, vyhloubil bych studnu. Pokud ne, přesunul bych pozornost k vodě srážkové. Pro zjednodušení pracujeme s tím, že v Česku mezi dešti uplyne přibližně 22 dnů. Spočítal bych, jak mám velkou střechu, kolik vody dokáži odvést do nádrže a jestli mi vydrží na těch 22 dnů. Když zjistím, že mi to pokryje spotřebu pro splachování, investoval bych raději než do recyklace šedé vody do dešťovky, bude to efektivnější.

Takže vodní poměry lokality hrají při rozhodování zásadní roli.

Rozhodně. Setkávám se ale i s projekty, u kterých recyklace šedé vody na první pohled ekonomicky nevychází, ale při detailním zkoumání je to jinak. Pokud například rodinný dům nemá připojení na kanalizaci a musí pravidelně vyvážet odpadní vodu na čistírnu, pak recyklace šedé vody už dává smysl. Zajímavý případ jsem řešil u penzionu na Valašsku. Nemají vodovod a vodu berou ze studny, která bohužel v létě vysychá, takže vodu dováželi. Zřízením čistírny šedé vody ale teď šetří polovinu vody ze studny, zásoby jim vydrží i přes léto, nemusí nic dovážet a investice se rychle vrací.

 

Přečtěte si rozhovor s topenářem o podlahovém topení >>

Pohled na domácí čistírnu s nádržemi ve sklepě rodinného domu. Zdroj: Asio.cz

 

Princip čištění šedé vody

Jak byste laikovi popsal princip recyklace šedé vody?

Používají se dva odlišné principy. Technologický s pomocí membrán a přírodní, například s využitím zemního filtru. Pokud žijete na samotě nebo máte velký pozemek, vyplatí se ten přírodní způsob – pořízení je sice dražší, ale provozní náklady a celková uhlíková stopa jsou menší.

 

Většina Čechů ale bude stavět někde v zástavbě nebo na menším pozemku.

Pokud to místní poměry neumožní, zbývají technologie a membrány. Voda z vany, sprchy a umyvadla odtéká do akumulační nádrže, kterou umístíte do sklepa nebo ven. V nádrži se vypěstují bakterie, které vodu biologicky předčišťují. Voda se pak filtruje přes membránu do druhé nádrže, odkud ji čerpadlo pumpuje do rozvodu užitkové vody v domě. Pak na záchodě zmáčknete tlačítko a splachujete bílou vodou.

 

Jak velké ty nádrže jsou?

Typů čistících stanic jsou desítky. Na obě nádrže a technologii potřebujete prostor aspoň 1×2 metry. Buď se celé řešení dává do sklepa, nebo může být venku ve formě podzemních nádrží.

 

Dá se domácí čistírna odpadních vod přidat i do hotového domu?

Záleží na rozsahu rekonstrukce. Mnohdy je efektivnější splachovat právě tou dešťovkou – srážkovou vodu odvedete do nádrže, mechanicky ji předčistíte a vedete trubkou na záchod. Pro recyklaci jsou totiž zásadní dvojité rozvody v domě, které zajistí, že do akumulační nádrže teče jen lehká šedá voda – černá, hnědá, žlutá a šedá z kuchyně jdou odděleně přímo do kanalizace. Pokud bych rekonstruoval zgruntu, přemýšlel bych rovnou nad natažením dvojitých rozvodů. Když už se staví, vyjde vás druhá sada trubek na pár tisíc, a máte rozvody připravené do budoucna, i kdyby jste instalaci technologie nechali do napřesrok nebo ještě na později.

Princip domácího čištění dešťové vody pro zalévání nebo splachování. Zdroj: Asio.cz

Přemýšlíte nad rekonstrukcí domu. Prošli jsme projekt krok za krokem >>

 

Návratnost investice zkracují dotace

Na kolik peněz domácí recyklace šedé vody vyjde?

Pořizovací cena technologií přesahuje 100 tisíc korun. Vždy ale záleží na velikosti a komplexitě. Recyklaci můžete pojmout i tak, že využijete teplo v šedé vodě k předehřívání pitné vody ve sprše. Pak ale potřebujete výměníky a směšovací baterii. Investice je pak vyšší, ale zase šetříte na provozních nákladech za energii na ohřev vody.

 

V médiích se často zmiňují dotační programy jako Dešťovka nebo Nová zelená úsporám, myslí tyto programy i na šedou vodu?

Ano, ale je potřeba sledovat, kdy je otevřená jaká dotační výzva. Obecně ale platí, že dotace zásadně snižují délku návratnosti investice. Mnohdy dostanete třeba 50% dotaci, v Brně dokonce 75 %, protože přispívá i město, takže dává smysl si nechat pomoct a připravit se do budoucna. Naše část Evropy má zatím vody docela dost, ale dá se očekávat, že úspory vody budou čím dál potřebnější.

 

Přečtěte si, jak funguje dotační program Nová zelená úsporám >>

 

S počáteční investicí vám pomůže i Rychloúvěr od Modré pyramidy

Pokud se rozhodnete pro recyklaci šedé vody, Modrá pyramida vám půjčí bez ručitele až 1 mil. korun na rekonstrukci. Zjistěte, jak funguje rychlá půjčka na bydlení.