Zápach v bytě: tipy, jak provonět domácnost

Zápach v bytě: tipy, jak provonět domácnost

2. 2. 2023
4 min. čtení
Inspirace

Levandulí, octem, plátky citronu nebo čističkou vzduchu sice nevyřešíte příčinu zápachu, pomůže to však alespoň krátkodobě. Sepsali jsme sadu jednoduchých tipů, jak se doma zbavit nepříjemných vůní, když neplánujete velkou rekonstrukci bytu.

Na začátku vás pro jistotu zastavíme. V článku se zabýváme zejména řešením důsledků. Pokud vás doma trápí zatuchlina, potřebujete odstranit příčinu – obvykle vlhkost a plísně. V takovém případě si přečtěte rozhovor se stavebním technikem Janem Kolářem. Dozvíte se v něm např.:

 • proč a jak se do zdí domu vlhkost dostane,
 • jaké jsou způsoby řešení (invazivní i méně invazivní),
 • co můžete udělat sami
 • a jakou činnost radši nechte na profesionálovi.

 

Cigaretový kouř, psisko v předsíni nebo vaření

Neřesti i záliby – to jsou nejčastější příčiny zápachu v domácnosti. Projděme si některé z nich:

 • cigaretový kouř: podíl kuřáků mezi Čechy sice setrvale klesá, stále si však alespoň jednu cigaretu denně zapálí 22 % mužů a 13 % žen,
 • domácí mazlíčci: Češi milují psi a kočky, určitě si ale dokážete představit, jak zapáchá kočičí záchod nebo pelech, ve kterém se uvelebil zmoklý pes,
 • vaření: pokud nemáte dobře odvětranou kuchyň, ucítíte stopy po smažených vajíčkách s cibulkou ke snídani i po návratu z práce,
 • sportování: zpocené tričko a trenky z posilovny nebo badmintonu dokážou pořádně zamořit místnost, ve které máte koš na prádlo.

 

Není neobvyklé, že se nepříjemný pach line také z šatny, kde necháváte boty, odpadkového koše nebo ze zanesených odpadních trubek.

 

Jako první krok doporučujeme pravidelně větrat. Tady se dočtete, jak větrat správně >>

 

Bez chemie: bylinky a ovoce, které provoní byt

Oblíbená je zejména levandule, meduňka nebo rozmarýn. Můžete si je vypěstovat sami, nebo za pár korun pořiďte nasušené balení. Dobrá praxe je zabalit byliny do pytlíků a rozmístit je po bytě – třeba k botníku nebo do ložnice (zejména levandule má blahodárné účinky pro dobrý spánek).

 

Stejně tak byt provoní aromatické ovoce, především citrusy. Oloupejte pomeranč, citron nebo mandarinku, dejte kůru na topení nebo ji povařte na plotýnce a přebijete třeba ta smažená vajíčka od snídaně.

 

Pokud si pořídíte nábytek z druhé ruky, zbavíte se časté zatuchliny miskou s namletými kávovými zrnky.

Domácí difuzér si vyrobíte relativně snadno – smícháte oleje a roztok nalijete do lahve, dovnitř vsunete špejle.

Svíčky, vonné tyčinky a esenciální oleje

Výběr vůní je u svíček, tyčinek a olejů téměř nekonečný. Doporučujeme zvolit variantu bez chemických příměsí, ve vonných svíčkách se totiž vyskytují látky jako benzen nebo toluen, které dráždí oči a škodí zdraví. Pokud rádi tvoříte, spojte svíčky a esenciální oleje a vyrobte vlastní vonnou svíčku z vosku.

 

Pokud doma nechcete či nemůžete zapalovat oheň, využijte esenciální olej k výrobě jednoduchého difuzéru. Potřebujete:

 • sklenici nebo lahev s úzkým hrdlem,
 • mandlový olej,
 • esenciální olej,
 • špejle.

 

Oleje promíchejte v poměru 2:1 (mandlový:esenciální), roztok nalijte do skleněné nádoby (čím užší hrdlo, tím déle vydrží) a dovnitř vložte špejle, přes které vůně „šplhá“ do interiéru. Difuzér samozřejmě pořídíte i v obchodě – nejlevnější varianty stojí pár stovek, designový kousek vás vyjde na jednotky tisíc korun.

 

Esenciální oleje provoní byt i s pomocí vysavače – jen přidejte pár kapek do sáčku na prach a nechte se překvapit, jak je to účinné.

 

Zázrak jménem jedlá soda a ocet

Bílý prášek vám pomůže snad s jakýmkoliv zápachem. Nejčastěji hospodyňky používají jedlou sodu, aby neutralizovaly:

 • odér z bot,
 • zápach v ledničce,
 • nevábnou vůni z koberců nebo gauče.

 

Pár lžic sody nasypte na textil, nechte působit přes noc a ráno ji vysajte – pro jistotu nejprve ověřte na méně viditelném místě, jestli soda při vytahování zápachu z vláken nezanechá na povrchu stopy.

 

Když vám něco nevoní v kuchyni, nalijte do misky trochu octa. Za pár desítek minut ocet zneutralizuje zápach z vaření.

 

Pokud sázíte na technologie, pořiďte si čističku vzduchu

Domácí čistička vzduchu si poradí se zápachem z kuchyně nebo cigaretovým kouřem, který k vám stoupá třeba světlíkem od sousedů. Princip fungování čističky je jednoduchý – nasává vzduch v místnosti, prohání ho přes kaskádu filtrů, kde se zachycují pachy, alergeny, bakterie a viry.

 

Při výběru čističky vzduchu se zaměřte zejména na 3 parametry:

 • výkon,
 • prostor, který dokáže vyčistit,
 • a hlučnost (pokud v místnosti máte i spát, ať není vyšší než 30 dB).

 

Podle Sčítání lidu 2021 žije nejvíc Čechů v bytě o velikosti 60–79 m2. Pokud byste chtěli čističku, který si s tak velkým prostorem poradí, zaplatíte za ni alespoň 4 000 korun.

 

Jak si poradit se zápachem z odpadních trubek

Obvykle je důvodem zápachu, který připomíná zkažená vajíčka, ucpaný odtok nebo uvolněné těsnění. Než zavoláte instalatéra, pokuste se pachu kanalizace zbavit svépomocí.

 1. Nasypte do odtoku šálek jedlé sody.
 2. Zalijte hrnkem octa.
 3. Nechte směs v trubkách působit alespoň hodinu.
 4. Pořádně propláchněte odtok horkou (nikoliv vroucí) vodou – musíte se zbavit octa.
 5. Nasypte do odtoku 2 lžíce bělidla a nechte ho působit hodinu.
 6. Nakonec trubky propláchněte vodou.

 

Pokud zápach nezmizí, ozvěte se instalatérovi. Problém bude zřejmě složitější a vyžaduje zásah odborníka.

 

Pokud příčiny zápachu vyžadují rekonstrukci, pomůžeme vám

Na rekonstrukci bydlení vám půjčíme až 1 mil. korun bez zajištění. Peníze budete mít na účtu za pár dnů a pořídíte si kompletně nové bytové jádro i s rozvody a zbavíte se i plísní.