Barvy v interiéru. Psychologie barev a trendy roku 2023

Barvy v interiéru. Psychologie barev a trendy roku 2023

20. 1. 2023
5 min. čtení
Inspirace

Jedna vás obejme, druhá nakopne. Barvy. Když je v interiéru podceníte, možná si neodpočinete a stěží usnete. A nebo díky nim vytvoříte domov snů. Přečtěte si o psychologii barev, významu žluté i fialové, trendech a podle čeho nastavují bytoví designéři barevnou paletu.

Barva je cenný nástroj pro umělce, marketéry i interiérové designéry. Navodí s ní kýženou atmosféru, na obraze, v místnosti i u vás v hlavě. Psychologie barev je dokonce studijní disciplína, který zkoumá, jak barvy ovlivňují člověka. Jaké pocity máme, když jsme obklopeni modrou nebo červenou. Kdy se nám vleje krev do žil a kdy spíš vypneme.

 

Ze zkoumání barev plyne, že barvy podporují různou náladu a jejich vnímání souvisí s věkem a kulturním zázemím. Třeba v Číně chodí lidé na pohřeb v bílé, nikdy v černé. Bílá barva jim evokuje smutek i neštěstí. Ačkoliv je vnímání barev částečně subjektivní, některé barvy mají univerzální význam.

 

Jaké barvy do obýváku, dětského pokoje nebo ložnice

Barvy dělíme do dvou základních kategorií. Teplé barvy spojujeme s hřejivými pocity a studené barvy zase s tím, co reprezentuje chladnější roční období. Klid i smutek.

  1. Teplé barvy najdeme v červené části barevného spektra, zahrnují červenou, oranžovou a žlutou. Evokují emoce od tepla, pohody, komfortu, až po pocity vzteku i nepřátelství.
  2. Za studené barvy se označují ty na modrém spektru, modrá, fialová a zelená. Barvy vyvolávají klidné pocity, ale když se to s nimi přežene, navodí i smutek nebo netečnost.

 

Jakou barvu v interiéru zvolíte, ať už na stěně, nebo designové pohovce, se promítne do vašich pocitů z místnosti. Vybírejte proto s rozvahou.

 

Barvy v interiéru. Žlutá, modrá i neutrální tóny

Červená je nejintenzivnější barva. V místnosti pozvedne energii, do žil napumpuje adrenalin a dost možná ve vás probudí i vášeň. Červená barva symbolizuje ambice, akci a silnou vůli, a hodí se do prostor, kde budete tvořit. V obývacím pokoji či kuchyni může stimulovat konverzaci. V předsíni z ní vaše návštěva získá silný první dojem.

Červená je kontrastní barva, která může při nevhodném použití působit až agresivně.

Žlutá barva v sobě nese teplo i žár slunečních paprsků. Evokuje pohodu a dobrou náladu. Příjemně funguje v kuchyni, jídelně i koupelně, místnosti nabije energií a každý si v nich přijde vítaný. Se žlutou barvou doma oživíte tmavé kouty a do domu vnesete více tepla a prostoru. Ať už žlutou stěnou, nebo rozkvetlými tulipány ve váze.

 

Chcete se doma cítit jako v lese? Nemusíte hned malovat zeď nazeleno. Koruny stromů doma zařídí i kvalitní tapeta. >>

 

Modrá v sobě nese sílu. Její hluboké a syté tóny se pojí s loajalitou, důvěrou, mírem i úspěchem. Dokáží v lidech podpořit víru v sebe samotné. Modrou barvu, která uklidňuje, často bytoví designéři doporučují do ložnic nebo koupelen. Prostor, kde chce člověk vypnout. Z průzkumů plyne, že modrá navíc podporuje snížení krevního tlaku, zpomalí dýchání i srdeční frekvenci.

 

Zelenou barvu si pojíme s klidným lesem, horskou loukou. Živá zelená v sobě spojuje sílu modré barvy a optimismus žluté, hodí se tak téměř do každé místnosti. Stimuluje balanc, růst a obnovu. Zároveň vede k odpočinku a protože v sobě má dostatek tepla, působí dostatečně pohodlně a útulně.

Barevná paleta obývacího pokoje kombinuje přírodní tóny, které se promítají na stěny i do interiérových kousků.

Fialová barva značí řadu pozitivních emocí a kvalit, od hlubokých myšlenek, kreativity, fantazie až po ušlechtilost. Nese v sobě jisté kouzlo, luxus a přítomný okamžik. Interiéroví designéři ji často využívají pro šatny a vstupní halu, kde hosty upoutá na první pohled.

 

Důležitou součástí barevné palety interiérového designéra jsou i barvy neutrální – černá, šedá, bílá, hnědá. Jejich předností je jistá ohebnost. Když barvy přidáte do místnosti, oživíte ji, pokud jich uberete, vytvoříte jemnější estetiku. Například šedá barva je univerzální a při správném použití umí působit teple i studeně. Neutrální černá je zase symbolem elegance, kterým zdůrazníte sílu i trochu tajemství.

 

Barva roku 2023

Viva Magenta 18-1750. Tak se jmenuje podle společnosti Pantone živelně červená zvolená za barvu roku 2023. Tato barva s rezavými terakotovými tóny jiskří energií, značí nebojácnost, odvážnost a v místnosti podtrhne luxus.

 

Můžete s ní vymalovat stěny, Viva Magentu použijete na tapetě a s vhodným doplňkem osvěžíte i interiér. Třeba kobercem, gaučem nebo keramickou vázou. Ačkoliv jde o trend roku 2023, barva je nadčasová, najdete ji kdekoliv v přírodě.

Pokud vás zajímají barvy, které zvítězily v předchozích letech, tady jsou.

 

  • V roce 2022 to všem natřela barva s názvem Very Peri, originální fialová s fialovočerným podtónem.
  • Roku 2021 vybrala společnost Pantone dvě barvy, vytrvale šedou Ultimate Grey a pozitivně žlutou s názvem Illuminating Yellow.

 

Rady interiérových designérů

Prozradíme vám, jak nad barvami v místnostech přemýšlí odborníci nejpovolanější – interiéroví designéři.

Barevná paleta je základ

Barvy v interiéru dobře vyniknou při rozvážném kombinování, designéři se při nastavení barevné palety běžně řídí poměry 60:30:10.

 

Dominantní barva, kterou vidíte přibližně na 60 % místnosti, bývá spíše neutrálního či tlumeného odstínu. Neměla by vás moc rušit. Dalších 30 % věnujte výraznějšímu a odvážnějšímu odstínu (třeba rudým tónům) a ve zbylých 10 % se zaměřte na nejvýraznější a klíčový odstín. Vůči zbytku prostoru působí tato barva kontrastně.

 

Poměrů se nemusíte držet přesně, měly by vás ale nasměrovat. Barevnou paletu doporučujeme při větším zásahu do bydlení probrat s odborníkem, ať je vám doma příjemně.

 

Jak opticky nafouknout bydlení

V malém bytě buďte s příliš kontrastními barvami opatrní. Interiérová designérka Andrea Kroupová v článku o optickém zvětšení bydlení [1] upozorňuje, že kontrasty vytváří chaos, který malé bydlení ruší a zmenšuje. Malý interiér držte v jednom odstínu či jasně dané barevné paletě. „Klidně můžete mít tmavě modrou kuchyň, barvy se ale držte. Doporučuji se vyvarovat výrazných akcentů, třeba červené, výrazně zelené, růžové, které se rychle okoukají,“ zdůrazňuje. 

 

Pokud zvelebujete bydlení, projděte si i další inspiraci: