Jak doma zařídit, aby květiny přežily vaši dovolenou

Jak doma zařídit, aby květiny přežily vaši dovolenou

12. 5. 2020
3 min. čtení
Inspirace

Kam s ním? Ptal se ve svém fejetonu Jan Neruda, když se potřeboval elegantně zbavit starého slamníku. Podobná situace čeká i vás, když se chystáte na dovolenou a musíte nějak naložit s kytkami. Na rozdíl od Nerudy se s nimi (obvykle) chcete po návratu zase šťastně shledat. Takže vám poradíme, kam s nimi.

Hodná babička, tetička nebo sousedka je stará dobrá klasika. Přijde, zkontroluje, že se nerozbila lednička nebo neteče pračka, zalije kytky a v poklidu zase odejde. Ne každý ale má takovou dobrou duši v záloze.

Pak přichází na řadu výdobytky moderní doby a taky trocha selského rozumu.

Zajímavou inspiraci přináší Izrael, kde zemědělci zdokonalili systém závlahy tak, že z pouštní půdy vytvořili úrodnou a soběstačnou krajinu. To všechno díky kapénkové závlaze, kterou vyrobíte i u sebe doma.

Pokojové kytce stačí primitivní systém závlahy pomocí PET lahve naplněné vodou, do které propíchnete velmi malou dírku. Klidně jehlou nebo špendlíkem. Láhev upevněte do květináče (stačí ji třeba jen opřít o zeď) a nechte vodu jemně vytékat. Na měsíční cestu do Mexika to není, ale na pár dní systém dobře poslouží.

Pokud máte štěstí na zahrádku, pořiďte na záhony hadičky kapénkové závlahy spolu s velkým barelem, ze kterého bude voda vytékat samospádem. Ale pozor – možná si tento typ závlahy natolik oblíbíte, že se ke konvím už jen tak nevrátíte. Jejím velkým bonusem je totiž pomalé vsakování vody do země, na rozdíl od rychlého proudu vody, který odteče pryč při zalévání klasicky konví.

A nezapomeňte mulčovat – rajčata a další rostliny povzbudí hromádka kůry, slámy (už víte, kam se slamníkem) nebo posekané trávy, která lépe zadrží vodu.

Když už si dáte s rajčaty takovou práci, nemůžete je přece nechat uschnout.

Před dovolenou vyhlaste doma závod o nejlépe vykopané díry na zahradě někde ve stínu stromů. Děti se zabaví a vy pak jejich dílo využijete k přesazení pokojovek. Ty, které máte v hliněném květináči, přesuňte do děr, zahrabte hlínou a zalijte. Šanci přežít kytce zvýší déšť – rostlina si totiž vodu natáhne i přes květináč z okolní půdy. Jen nezapomeňte, že klíčové je místo pod stromem. Pokojovky totiž snadno spálí polední paprsky.

Ale zpátky ze zahrady do bytu. Nekonečný zdroj tekutin pro vaše pokojovky zajistí speciální knoty ze zahradnictví nebo květinářství. Jsou to provázky, které vedou vodu z nádoby přímo do květináče. Čím větší nádobu naplníte vodou, tím déle poteče knotem do květináče.

Teď si říkáte, že některou z těch skvělých možností určitě před dovolenou využijete. Člověk míní a pánbůh mění, takže pokud to nakonec nestihnete, alespoň dobře instruujte hodnou babičku, tetičku nebo sousedku. Aby se nestalo, že v dobré víře dopřejí vydatnou zálivku i té exkluzivní stálekvetoucí orchideji v koutě obýváku. Orchidej je totiž umělá a květináč není stavěný na přísun vody, kterou raději dopřeje parketám. A ty si při babiččiných zalévacích návštěvách chrochtat blahem určitě nebudou.