Jak opticky zvětšit malý byt. Tipy a triky interiérové designérky

Jak opticky zvětšit malý byt. Tipy a triky interiérové designérky

4. 1. 2023
6 min. čtení
Inspirace

Utlumte chaos. Využijte úložné prostory, slaďte barvy nebo pracujte se zrcadly. S interiérovou designérkou Andreou Kroupovou jsme se poradili, jak opticky zvětšit malé bydlení a vykouzlit pohodový domov i z garsonky.

Andrea Kroupová se interiérovému designu věnuje více než šest let, do půdorysů ale kreslí návrhy už od malička. Řeší, jak uspořádat rodinné bydlení a prostor vylepšuje i v různých kavárnách, třeba ve vietnamské Cà phê v Praze.

Alfou a omegou malého bydlení jsou podle Andrey promyšlené úložné prostory. Spoustu věcí do nich uklidíte a schováte. „Když se pouštíte do úprav bydlení, sedněte si a dobře promyslete, co lze různě vyklápět, často využijete třeba úložný prostor pod postelí,“ říká.

 

Barvy lesa se v malém bytě neokoukají

Důležitou roli hraje i barevnost interiéru, tedy stěn, nábytku i doplňků. „Lidé si často myslí, že tmavé barvy prostor zmenší, což je pravda, mohou ale podpořit komfort bytu. Malé byty se nejčastěji provádí ve světlých tónech, někdy ale působí příliš sterilně. Je v pořádku používat světlé i tmavé barvy, vždy ale držte interiér v jednom odstínu nebo barevné škále. Dobře funguje bílo-béžová, odstíny teplé olivové nebo třeba skořicové barvy,“ vysvětluje designérka.

Špatnou cestou jsou barevné kontrasty, malý byt pak působí chaoticky a nekonzistentně. „Klidně můžete mít tmavě modrou kuchyň, barvy se ale držte. Doporučuji se vyvarovat výrazných akcentů, třeba červené, výrazně zelené, růžové, které se rychle okoukají. Psychicky je lidem příjemně v barvách v odstínech lesa nebo podzimu,“ popisuje Andrea. Zkuste třeba tlumeně zelenou nebo oranžovou, skořicovou či hnědou barvu.

Kuchyň tón v tónu a s maximálním využitím úložného prostoru. Zdroj: Archiv Andrea Kroupová

Zbavte se chaosu

Byt působí vzdušněji a větší, když v něm není chaos. Pokud co nejvíc věcí uklidíte do úložných prostor a zavřete, máte vyhráno.

 

Andrea radí vyzkoušet stylingový trik, který často využívá, když fotí interiéry. „Vystavte si jen předměty, které máte rádi, třeba pár svých oblíbených knížek. Malý prostor působí uceleněji, když knížky seřadíte podle barev, podle barevného hřbetu si je navíc člověk obvykle snáz pamatuje.“

Klid v malém prostoru vizuálně ruší umělecké obrazové stěny, tedy když na stěnu poskládáte obrázky různých velikostí, stylů, fotky i ilustrace. Pokud ale na stěnu umístíte jeden větší obraz nebo třeba tři obrázky v řadě vedle sebe, oku to v malém prostoru lahodí.

 

Závěsy, průhledný nábytek a další triky

Mezi interiérovými designéry je osvědčená chytrá práce se závěsy. „Hodně lidí dává garnýže těsně nad okno, což je chyba. Výšku místnosti opticky protáhnete, když je umístíte až ke stropu. Pokud to jde, protáhnu garnýže přes celou stěnu – když totiž závěsy roztáhnete, nezastiňují okno a stěna působí větší. Ideální je, aby kolejnice vedly alespoň půl metru od okna z obou stran,“ vysvětluje Andrea.

Malému prostoru prospívají odlehčenější typy nábytku, masivu se radí Andrea vyvarovat. „Oblíbeným trikem designérů je průhledný nábytek, například od známé značky Kartell. Pokud třeba i do tradičně zařízeného obývacího pokoje umístíte průhledný konferenční stolek, v prostoru opticky vymizí.“

V tomto bytě oddělila interiérová designérka prostor na spaní a šatnu skleněnou dělicí příčkou. Andrea sdílí své portfolio i na svém Instagramu. Zdroj: Archiv Andrea Kroupová

Světlo posune každý interiér

Obecně platí, že čím více světla, tím lépe, v malém i velkém bydlení. „Pokud máte možnost stavebních úprav, prostoru pomůžete umístěním světla na stěny i strop. Doporučuji mít doma klidně i více menších lampiček, které můžete různě rozsvěcet,“ radí interiérová designérka.

Místnost prosvětlí a opticky protáhnou také zrcadla, která jsou důležitým interiérovém doplňkem. „Když zrcadlo umístíte nad jídelní stůl, stěnu nebo třeba skříň, prostor vždycky zvětšíte. Stačí si v hlavě přenastavit, že se v zrcadle nemusíte jen upravovat, ale zvětšíte s ním prostor.“

 

Starší byty neodráží dnešní styl života

Pokud žijete v bytě, kde si můžete dovolit větší stavební zásahy, pusťte se do nich. Andrea uvádí, že se totiž vyplatí téměř vždy. „Starší byty nejsou přizpůsobené dnešnímu stylu života, využití prostor je jiné a byt se vyplatí upravit. Často klientům, kteří žijí třeba v 2+kk, radím, ať zvětší kuchyň na úkor ložnice, ve které tráví minimum času – klidně i způsobem, že jednu místnost rozdělí do dvou.“

Hra se světly a zrcadly. Zrcadlo prostor opticky natáhne a místnost vypadá větší. Zdroj: Archiv Andrea Kroupová

„Pokud můžete, probourejte stěny, pohrajte si s výklenky nebo příčkami, vytvořte úložné prostory. Cena za stavební práce včetně výměny podlah, rozvodů a truhlářských prací závisí na lokalitě a prostoru. I u malého bytu to může být klidně 750 tis. korun, ale je to investice. Rozhodně se nevyplatí šetřit na materiálech, kvalitní podlahy nebo dlažba jsou základ,“ uvádí interiérová designérka.

S rekonstrukcí bytu vám snadno pomůže Rychloúvěr, čtěte, jak funguje >>

Když bydlíte v pronájmu nebo bourat nechcete, jsou chytrým pomocníkem dělicí příčky, které místnost rozdělí do více funkčních zón. Vybírat můžete z kovových, dřevěných, posuvných, skleněných a využijete i závěsy.

 

Změny plánujte včas

Andrea Kroupová vysvětluje, že práce interiérového designéra není hotová za měsíc. „Začíná se tím, že zaměřím prostory a někdy chvíli trvá, než zjistíme, jak člověk v bytě žije a co od prostoru očekává. Připravuji pak různé typy půdorysů, co by s bytem šlo dělat, vybíráme barevnou paletu i styl.“

„Až v dalším kroku se zpracovávají detaily typu, co se bude případně bourat, stavět či vyrábět. Poté přichází na řadu výroba a stavba, při které jsem v roli autorského dozoru. Pokud se práce neprotáhnou, může být rekonstrukce hotová za tři čtvrtě roku,“ uzavírá proces designérka.