Bezpečnost při rekonstrukci: než se chopíte brusky, zastavte se a zamyslete se nad riziky pro sebe i ostatní

Bezpečnost při rekonstrukci: než se chopíte brusky, zastavte se a zamyslete se nad riziky pro sebe i ostatní

30. 9. 2021
6 min. čtení
Názorně

Když svépomocí přestavujete koupelnu nebo kopete díru pro zahradní bazén, dodržujte alespoň bezpečnostní minimum. Zabere to chvilku a zůstane vám deset prstů na rukou. Podle Martiny Kroupové z Nadačního fondu STOP úrazům souvisí prevence zranění při práci doma se zkušenostmi člověka ze zaměstnání. Přečtěte si, co odborník na BOZP doporučuje lidem, kteří nemají bezpečnostní dril v krvi.

34 622 a 105.

 

Obě čísla pochází z dat Státního úřadu inspekce práce za rok 2020. První z nich udává celkový počet pracovních úrazů, které si vyžádaly neschopenku. Za druhým číslem se skrývá 105 lidí, kteří se z práce bohužel nevrátili.

Meziročně bylo zranění o 7 000 méně, velkou roli ale měla covidová opatření – část zaměstnanců strávila doma i několik týdnů.

Pořád je co zlepšovat, čísla jsou hrozně vysoká. Za každým číslem je totiž člověk a následky pracovního úrazu se přímo dotýkají i jeho rodiny. Přestože firmy dbají na dodržování bezpečnosti při práci čím dál víc, stále se setkávám se zaměstnavateli, kteří to tolik neřeší. Ale ráda vidím, že počet úrazů dlouhodobě klesá,“ analyzuje data Martina Kroupová z NF STOP úrazům, který se zabývá osvětou v BOZP – ať už v zaměstnání, nebo při domácí práci.

Pozitivní vliv mají velké firmy a zahraniční zaměstnavatelé, kteří si uvědomují potřebu a výhodu bezpečného pracoviště. Vedou své zaměstnance k dodržování bezpečnosti a tento návyk si lidé odnášejí do následujících zaměstnání i osobního života. Postupně se jim tak pravidla bezpečnosti dostávají pod kůži,“ doplňuje Martina Kroupová, která je zároveň soudní znalkyní v oboru BOZP se specializací na pracovní úrazy.

 

Stavebnictví: obor s vysokým rizikem úrazu


Podle údajů inspektorů patří k nejrizikovějším odvětvím chemický průmysl, doprava a stavebnictví, ve kterém se prolínají potenciálně rizikové činnosti jako:

 • práce ve výškách,
 • používání těžkých strojů,
 • výkopové práce
 • nebo manipulace s materiálem.

To všechno se odehrává v kontextu napjatého harmonogramu, kdy jeden dodavatel navazuje na dalšího nebo se jejich práce prolínají. Navíc lze spousta činností vykonávat jen za dobrého počasí. Lidé se na stavbě snadno dostanou do situace, kdy jsou pod tlakem, spěchají a udělají chybu,“ popisuje Martina Kroupová.

Pokud s nářadím pracujete poprvé, přečtěte si návod.

Co hrozí v práci, na to dejte bacha i doma


Pokud se do výroční zprávy od inspektorů začtete detailněji, narazíte na pár věcí, které stojí za pozornost i z pohledu domácích rekonstrukcí:

 1. Při práci na střechách nebo ve vyšších patrech chybí na stavbách záchytné sítě, lana nebo zábradlí. Na lešení často nejsou podlahové dílce a zarážky.
 2. Ve výkopu hrozí zasypání už v hloubce 1,5 m. Dělníci se spoléhají, že včas vyskočí. Vůbec se neřeší vstup a výstup z výkopu a občas jsou těžké stroje zaparkované blíže než 0,5 m od okraje výkopu, čímž roste riziko závalu.
 3. Když se na stavbě manipuluje s pískem, štěrkem a dalším materiálem, není zajištěný prostor pod kladkou, výtahem nebo jeřábem.
 4. Elektrické kabely se povalují po zemi, kde se motají pod nohama a v horším případě hrozí úraz proudem – na podlahách bývá mokro.

Martina Kroupová k těmto opakujícím se prohřešků dodává: „Úrazy při rekonstrukcích bytu nebo chalupy se příliš neliší od těch v zaměstnání. To je ta smutná část. Pozitivní ale je, že opatření, která fungují v práci, zabrání úrazu i doma. Ačkoli nemám přesná data, tak věřím, že člověk, který dodržuje bezpečnost v práci, ten ji nepodcení ani ve vlastní garáži.“

Při spouštění materiálu dávejte pozor, co a kdo se nachází pod kladkou.

Nevnímejte bezpečnost jako zdržování a další zásady


Pokud pracujete v kanceláři nebo máte smůlu na zaměstnavatele, který bere BOZP jen formálně, dodržujte alespoň následující principy:

 1. Zajištění bezpečnosti není drahý špás nebo zdržování od práce. Je to nedílná součást práce.
 2. Nespěchejte. Vždycky si dopředu ujasněte, co se chystáte dělat. Zní to triviálně, ale klidně si to řekněte nahlas, ať máte jasno. Pokud pracujete ve dvojici nebo ve více lidech, proberte to společně.
 3. Promyslete technologický a pracovní postup. Čím začnete, co bude následovat, jak celou akci zakončíte, jaké nebezpečí vám hrozí, jak se před ním budete chránit.
 4. Zkontrolujte stav strojů a zařízení, se kterými budete pracovat. Má bruska kryt, hoblovačka pojistku, motorová pila řádně natažený řetěz?
 5. Pokud s nějakým strojem nebo nářadím pracujete poprvé, přečtěte si návod. Nebo se alespoň podívejte na video na YouTube – určitě tam bude.
 6. Použijte ochranné pomůcky jako brýle nebo rukavice. Obujte si pevné boty. Ani helmy se na stavbách nenosí pro parádu – ochrání vás třeba při pádu obyčejného šroubováku ze štaflí.
 7. Udělejte rychlou analýzu rizik – co by se mohlo stát vám, co by se mohlo stát ostatním, jaké je počasí nebo jestli nebude lepší, když si přeci jen přinesete žebřík.

Analýza rizik je podstatou bezpečnosti. Člověk si rizika během dne vyhodnocuje neustále, i když třeba jen přechází ulici nebo přemýšlí, jakou část výplaty může utratit. Proto je paradoxní, že při pracovní činnosti, kde hrozí poškození zdraví na to lidé tolik nemyslí,“ říká Martina Kroupová a dodává postřeh z praxe: „Lidé, kteří nemají přímou nebo zprostředkovanou zkušenost se závažným zraněním, mají tendenci bezpečnost podceňovat. Pokud se ale na místě objeví partnerka, dítě nebo jiná blízká osoba, okamžitě si rizika všimnou, upozorní na něj a dávají při práci mnohem větší pozor."

Právě takovým způsobem, tedy jakoby se po staveništi pohybovali vaši blízcí, byste měli k práci přistupovat.

 

Co očekávat od řemeslníků


Pokud vám s rekonstrukcí pomáhají zedníci, elektrikáři nebo jiní řemeslníci, je zajištění bezpečnosti především jejich zodpovědnost.

Přesto byste si měli už při domlouvání zakázky všímat, jak nad BOZP přemýšlejí. „Poslouchejte, co od vás řemeslník chce na místě zajistit a co si zařídí sám. Zeptejte se ho, jak má vymyšlený postup, jak se dostane do výšek nebo jak zabrání tomu, aby vám svou neopatrností rozbil půlku domácnosti,“ radí Martina Kroupová.

Stavba bude vždycky trochu živelný organismus, který vás něčím překvapí. Když ale budete postupovat obezřetně a nepodceníte základní pravidla bezpečnosti, budou vás pravděpodobně jen „překvapivě“ bolet namožená záda a na dlaních se vám objeví puchýře.