Úklid sklepa a garáže: jak mít pořádek celý rok

Úklid sklepa a garáže: jak mít pořádek celý rok

2. 2. 2022
6 min. čtení
Inspirace

Nářadí úhledně zavěšené na stěně, rezervní pneumatiky ve skříni, stojan na vánoční stromeček, lyže, nafukovací člun a další sezónní věci v poličkách. Pořádek v garáži a ve sklepě vám ušetří místo i čas. Poradíme vám, jak na to. A přidáme pár tipů, jak si prostory chytře přeměnit. Třeba na posilovnu nebo kancelář.

Úklid odstartujte plánem

 

Představte si, jak chcete, aby vaše prostory po úklidu vypadaly.

 • Chcete si lépe roztřídit garáž, ať má vlastní místo vaše kolo, nářadí i sezónní kabáty?
 • Chcete garáž uspořádat tak, aby si v ní mohly hrát děti a vy po večerech kutit?
 • Je vaším cílem přebrat zbytečné věci, kterých máte plný sklep?
 • Chcete uklidit garáž a udělat v ní místo na fotbálek?
 • Nebo se rovnou pustíte do kompletní přestavby prostor?

 

Pokud máte jasno, naplánujte si kroky, které vás k cíli dovedou.

 1. Stanovte termín úklidu. Nechte si na uklízení dostatek času, ideální bude víkend nebo jeden z prodloužených víkendů. Termín si s předstihem zaškrtněte v kalendáři.
 2. Rozmyslete si, co všechno budete k úklidu potřebovat. Prostředky na úklid, odpadkové pytle, krabice na třídění odpadu, vysavač, barvu na stěnu. Zvažte, jestli budete uklízet sami, zapojíte partnerku nebo děti.
 3. Včas si pořiďte regály, pořadače nebo nové krabice, do kterých budete věci ukládat či třídit. Níže v textu se dozvíte, co přesně vybrat.

 

Šikovní pomocníci: regály, pořadače a závěsné systémy

 

Do regálů narovnáte vše, co potřebujete – krabice s nářadím nebo letní pneumatiky na auto. Pořiďte si takový regálový systém, který má vysokou nosnost a je bytelný. Ve sklepě nebo garáži vám vytvoří prostor navíc a za dostupnou cenu. Regály upevníte ke stěně i postavíte do prostoru.

Užitečnou vychytávkou jsou tzv. závěsné systémy. Umístíte je na stěnu nebo na strop. Jedná se o různé háky, držáky, závěsné skříňky nebo police. Pomohou vám prostor hezky zorganizovat a k věcem se snadno dostanete. Na držáky si pověsíte třeba jízdní kolo nebo raketu na squash.

Organizéry, krabice, krabičky, bedýnky. Před úklidem si jich připravte zásobu. Do krabic si přehledně roztřídíte nářadí, sezónní výzdobu nebo třeba malířská plátna a štětce. Nezapomeňte ani na štítky – těmi krabice polepíte, popíšete a od sebe rozeznáte. Pokud chcete hned vědět, co v krabici najdete, pořiďte si průhledné krabice. Pokud ve sklepě skladujete sezónní oblečení, nezapomeňte na uzavíratelné boxy nebo pytle – oblečení ochrání od prachu a vlhkosti.

 

Nejdřív musí všechno ven

 

Na začátku prvního uklízecího dne vyprázdněte místnost.

Veškeré nářadí, krabice se starým oblečením nebo vánočními ozdobami musí z místnosti ven. Vykliďte regály, vyprázdněte skříně. Věci můžete rovnou třídit do krabic či boxů, které v uklizené místnosti dostanou nové místo. Předtím, než věci srovnáte do krabic, očistěte je od prachu nebo umyjte. Po ruce mějte i pytel, do kterého zamíří odpad nebo rozbité věci, které skladujete zbytečně.

Hodit se může i krabice na charitu – do té naskládejte nářadí nebo věci, které dlouhodobě nepoužíváte a které by mohly udělat radost i někomu dalšímu.

Až budete mít uklizeno, vysajte a vyčistěte podlahu. Umyjte veškerý nábytek nebo regály, které již máte ve sklepě nebo garáži nainstalované.

Zorganizujte si nářadí díky nové závěsné stěně.

Jak uspořádat všechny věci

 

Místnost rozdělte na několik zón. Například podle:

 • Sezóny: zimní i letní věci budou mít své místo.
 • Osoby: kutilský koutek pro partnera a malířská dílna pro partnerku.
 • Tématu: jinde budou věci na úklid, kutilství, sport a pro děti.

Uspořádejte staré i nové regály, zavěste závěsné systémy a připravte si pořadače. Případně smontujte nový nábytek.

Pak uložte nářadí, jízdní kolo nebo kutilské náčiní na nová místa. V čistém a uspořádaném prostoru se budete cítit příjemně. Po stojánku na vánoční stromek už nebudete pátrat hodinu – najdete ho ve vánoční sekci sklepa.

 

11 tipů pro rekonstrukci sklepa nebo garáže

 

S trochou šikovnosti přeměníte sklep nebo garáž na:

 • hernu pro děti,
 • zašívárnu (stačí přidat fotbálek nebo kulečník),
 • jednoduchou kancelář (přidáte stolek),
 • posilovnu,
 • domácí kino,
 • tvořivou dílnu,
 • hudební zkušebnu.

Pokud se pustíte do rozsáhlejší rekonstrukce, můžete z místností vytvořit:

 • vysněnou kancelář,
 • pokoj pro hosty,
 • bar či vinný sklípek,
 • prádelnu.

S trochou šikovnosti přeměníte prostorný sklep na stylový pokoj pro hosty.

Máte sklep?

 

Věříme, že až se vás někdo zeptá, jak to u vás doma (nebo ve sklepě) vypadá, ohromíte ho. Využijte naše tipy a zorganizujte si garáž, ať v ní máte pořádek po celý rok a místo na auto i domácí dílnu. Nebo si přeměňte sklep na kancelář či posilovnu.

Při vylepšování bydlení využijte rychloúvěr od Modré Pyramidy. Vyřídíme vám ho rychle a s minimem potřebných dokladů. Za 785 Kč měsíčně budete mít po ruce třeba 100 000 Kč.