Na sběrný dvůr noste nábytek, textil i elektroodpad. Usnadníte tak recyklaci

Na sběrný dvůr noste nábytek, textil i elektroodpad. Usnadníte tak recyklaci

7. 4. 2023
4 min. čtení
Inspirace

Když se doma rozhodnete udělat velký úklid a zbavit se nepotřebných věcí, nevyhazujte je automaticky do popelnice. Většinu odpadu můžete odevzdat do sběrného dvora, kde materiály i předměty získají druhý život. Čtěte, co všechno do sběrného dvora nosit.

Nejprve upřesnění – skladba věcí, které do sběrného dvora můžete odevzdat, se liší město od města. Proto si vždy ověřte dopředu, co všechno váš sběrný dvůr přijme: zavolejte tam, podívejte se na jeho web (či web obce), ať se nestane, že do dvora pojedete zbytečně.

 

Kontakt a adresu vašeho sběrného dvora najdete třeba tady. Stačí zadat, jaký druh odpadu vyhazujete, a mapa vás nasměruje na nejbližší odběrné místo.

 

Sběrný dvůr, sběrné místo nebo sběrné středisko?

Sběrný dvůr najdete téměř v každém městě a obci. Někdy se můžete setkat také s názvem sběrné středisko nebo sběrné místo – fungují úplně stejně jako sběrný dvůr, liší se jen jejich administrativa, ta se vás jako běžného návštěvníka ale nedotkne. Pro zjednodušení budeme dál mluvit jen o sběrných dvorech, využít ale můžete kterékoliv ze zmíněných míst.

Přečtěte si také, jak uklidit garáž či sklep, abyste i za rok měli ve věcech pořádek. >>

 

Co patří do sběrného dvora

Sběrný dvůr slouží ke svozu odpadu, který se vám nevejde do popelnice (např. nábytek, vánoční stromek) nebo věcí, které do běžného odpadu nepatří – zejména nebezpečné odpady. Narozdíl od vyhazování odpadu rovnou do popelnice usnadňujete recyklaci.

 

„Nejhorší varianta je hodit všechen odpad bez rozmyšlení do popelnice, protože skončí ve spalovně nebo na skládce. Když ale odpad vyhodíte do nádob na tříděný odpad, případně odnesete do sběrného dvora, tak se s ním dál pracuje. Například elektrospotřebiče se předávají firmám, které se zabývají jejich recyklací, nábytek se zase podrtí a použije buď jako tuhé alternativní palivo nebo jako příměs do kompostu,“ říká vedoucí třídící linky AVE CZ v Benátkách nad Jizerou Jaroslav Židlický.

Platí, že do sběrných dvorů mohou zdarma odpad svážet jen místní obyvatelé, kteří mají v obci (v případě Prahy konkrétního katastrálního území, třeba Praha 3) trvalý pobyt. Na provoz sběrných dvorů totiž přispíváte poplatkem, který každoročně obci odvádíte za komunální odpad. Přespolní si za odevzdání starého gauče či stolu v jiném sběrném dvoře připlatí. A poplatek zaplatí také právnické osoby, jako živnostníci a firmy.

„Odpad do sběrného dvora předávejte nejlépe roztříděný – zvlášť papír, plast, dřevo. Nábytek je dobré rozebrat, protože se toho pak do sběrných nádob vejde více a nemusí se tak často vyvážet,“ radí Židlický. Co všechno do sběrného dvora můžete nosit? Vedoucí třídící linky zdůrazňuje, že klidně i nebezpečné látky jako ředidla či staré barvy. „Do sběrného dvora patří i stavební odpad, který mají lidé někdy tendenci vysypat do prvního příkopu,“ doplňuje Židlický.

Zjistěte, v čem stavební suť odvážet a jak ji do sběrného dvora správně předat. >>

Co na sběrný dvůr nepatří

Ačkoliv platí, že na sběrném dvoře se postarají prakticky o jakýkoliv odpad, jsou věci, které nepřijmou. Patří k nim například uhynulá zvířata, použitý zdravotnický materiál nebo třeba munice. V každém případě je nejlepší do sběrného dvora zavolat, ověřit, který odpad berou a případně se nechat přesměrovat na jiné odběrové místo – existují například speciální odběrná místa pro staré hasicí přístroje nebo rtuťové teploměry.

TIP: Pokud při úklidu narazíte na prošlé léky, můžete je odevzdat ve kterékoliv lékárně.

 

Jak se liší sběrné dvory a sběrné suroviny?

Sběrné suroviny provozují soukromé firmy vykupující suroviny, jako různé druhy kovů, autobaterií či papír. Tyto materiály můžete tedy namísto do sběrného dvora odevzdat ve sběrných surovinách a ještě na nich vyděláte.

 

Druhý život věcem dávají ReUse pointy i dobročinné obchody

Sběrné dvory shromažďují i věci, které ještě poslouží někomu dalšímu. Najdete v nich třeba kontejnery na textil, jejichž obsah putuje lidem v nouzi. V některých městech existují i tzv. ReUse pointy, kam můžete nosit nevyužívané předměty denní spotřeby. Třeba nádobí, knihy, hračky, sportovní náčiní i nábytek. Předání nepotřebných věcí je pro občany zdarma, jiní je pak mohou za symbolickou cenu odkoupit.

 

Výtěžek z prodeje putuje na smysluplné projekty, například údržbu květinových záhonů ve městě či ekologickou výchovu. Například v Brně funguje projekt Jsem zpět, zaměřený na předání dosud funkčních spotřebičů ze sběrného dvora potřebným – do dětských domovů nebo třeba azylového bydlení.

 

Pokud se vám nebude chtít kvůli jednomu tričku nebo pár knížkám běhat do sběrného dvora, můžete je darovat také do dobročinných obchodů ve vašem městě. Například do nadačních obchodů brněnské Nadace Veronica můžete darovat oblečení, boty nebo knihy, které si tu může koupit někdo další. Výtěžek pak nadace rozděluje na ekologické, komunitní i kulturní projekty v Brně. A obdobně funguje v Česku mnoho dalších projektů, tak je využívejte. Každá věc, kterou pošlete do oběhu místo do popelnice, snižuje množství odpadu, a tím i nápor na životní prostředí.