Návod: jak třídit odpady a jak to zvládnout v malém bytě

Návod: jak třídit odpady a jak to zvládnout v malém bytě

19. 8. 2021
6 min. čtení
Inspirace

U třídění odpadů už není otázkou jestli, ale jak. Vybrali jsme problematické typy odpadů, u kterých vám poradíme, jak je třídit správně. A protože není snadné mít na každý druh zvláštní odkládací místo, přidali jsme tipy, jak to vyřešit i v malém bytě.

Třídění má smysl. Díky recyklaci odpadů se nezvětšují skládky a také šetříte přírodu, kterou nehyzdí třeba odhozené pneumatiky nebo šrot. Odpad navíc může do půdy uvolňovat jedovaté látky. A když třídíte, nemusí se obaly vyrábět znovu a pomáháte tak zdravější planetě.

 

Kontejnery jsou i na elektroodpad, jedlé tuky nebo na léky


Aby třídění bylo efektivní, existují různé typy kontejnerů. Vedle svaté trojice papír-plast-sklo, která stojí snad v každé druhé ulici, najdete nádoby třeba i na bioodpad nebo na textil. Pokud nevíte, kde ve vašem okolí je nějaký z těch méně obvyklých kontejnerů, dají se dohledat ve speciálních mapách:

Mapy si vytvářejí také obce. Třeba Praha má přehlednou mapu pro všechny typy kontejnerů (včetně elektroodpadu nebo tuků).

Kontejnery podle barev. Než něco vyhodíte do směsky, zamyslete se, jestli neexistuje vhodnější kontejner.

Zapomenout nesmíte ani na sběrný dvůr či sběrné místo, kam patří třeba

 • starý nábytek,
 • pneumatiky,
 • nebezpečný odpad,
 • kovový šrot
 • či velký objem odpadu, který do kontejneru nevejdete, jako spousta větví ze zahrady nebo suť ze stavby.

Pokud v obci sběrné místo nemáte, měla by vaše obec dvakrát do roka organizovat mobilní sběr – poptejte se na radnici.

 

Problematické odpady: použité kapesníčky nepatří do papíru ale do směsky


Některé typy odpadu jsou matoucí. Kam třeba vyhodit sáček od brambůrek? A kam s krabičkou od jídla? S tím vám poradí recyklační symboly, které mají podobu trojúhelníku se šipkami a jsou uvedené přímo na výrobku nebo na obalu. Když je u těchto trojúhelníků napsáno

 • PP, jedná se o polypropylen, který patří do plastů.
 • Když PAP, je to papír
 • a když C/PAP, vyhledejte kontejner na nápojové kartony.

Recyklační symboly najdete pohromadě na přehledné infografice od samosebou.cz.

Staré zrcadlo nepatří do skla kvůli tenké vrstvičce kovu, hoďte ho do směsného odpadu.

Tohle jsou typy odpadu, se kterým si lidé nejčastěji neví rady:

 • Žárovky, televize, lednice apod. – do sběrného dvora (ano, ani žárovky do kontejneru na elektroodpad nepatří).
 • Baterky – nejsou elektroodpad a recyklují se, vyhoďte je do speciálních sběrných boxů, které bývají nejčastěji v obchodech, na poštách apod. (seznam sběrných míst najdete tady).
 • Léky – využijte kontejner v lékárně, případně sběrný dvůr.
 • Plexisklo – není sklo, patří do sběrného dvora.
 • PET lahve – patří samozřejmě do plastů, ale sundejte z nich rukávek s etiketou, který znemožňuje recyklaci.
 • Použité kapesníčky, papírové pleny – do směsky (do papíru vhazujte jen neznečištěný papír).
 • Rulička od toaletního papíru, plato od vajec – máme zažité, že patří do směsky – to však již neplatí. Mohou být znovu recyklované, dávejte je do papíru.
 • Zrcadlo – není sklo, kvůli kovové vrstvě patří do směsky.

Kam s dalšími jednotlivými typy odpadů najdete na trideniodpadu.cz.

Dávejte ale pozor, pokud je na výrobku uvedený symbol přeškrtnuté popelnice nebo výstražný symbol v červeném kosočtverci. Jde o nebezpečný odpad, který nepatří do žádného kontejneru, ani do směsky. Doneste ho do sběrného dvora.

 

V malém bytě využijte košů, které se skládají na sebe


Třídění zvládnete i v malém bytě. Tady je pár osvědčených tipů:

 • Využijte koše, které se skládají na sebe a nezabírají tolik místa do šířky. Seženete je v řetězcích s nábytkem, online i offline.
 • Používejte tašky z obchodů: do plastové dávejte plasty, do papírové papír. Vše schovejte třeba pod dřez nebo do šuplíku v lince.
 • Nebo si pořiďte plastovou skříňku se šuplíky (takovou, jaká se dává do koupelny) a do každého šuplíku třiďte něco jiného.

Do domácího tříděného odpadu vyhazujte pokud možno čisté obaly. Když je opláchnete, nezačnou zahnívat a vy je tak vynesete až po naplnění nádoby.

Co se týče bioodpadu, ten si doma sami klidně zkompostujete. I když nemáte zahradu, kompost využijete při hnojení pokojovek nebo truhlíků s bylinkami.

Na kompostování se prodávají speciální a klidně i stylové kompostéry, které můžete mít i v bytě nebo na balkoně. Stačí do nich nasadit pár kalifornských žížal, které už se postarají o proměnu ohryzků, ruliček od toaleťáku a banánových slupek na kompost.

Bioodpad můžete zkompostovat sami. Pomohou vám s tím žížaly, kterých se nemusíte bát ani v garsonce.

Jednorázové pleny se rozkládají 250 let


Na závěr pro vás máme jeden důležitý tip. Než něco vyhodíte, zamyslete se, jestli odpad vůbec potřebujete vytvářet. Existuje spousta bezobalových obchodů, kde si naberete rýži třeba do přinesené sklenice od okurek a nepoužíváte tak žádný zbytečný obal.

Vlastní kapitolou jsou jednorázové produkty, které se většinou dají nahradit za dlouhodobější řešení. Třeba na kávu z kavárny si pořiďte stylový to-go hrníček a dětské pleny na jedno použití nahraďte látkovými (ty jednorázové se totiž rozkládají 250 let).

Před vyhozením nějakého kusu se také zamyslete, jestli s ním nemůžete ještě něco podniknout. Buď ho někomu věnujte (dětské oblečení darujte sestře, která má mladší dítě, nebo ho odneste charitě), nebo vyměňte za něco jiného (tzv. swap, děje se například na Facebookových skupinách).

Případně věc takzvaně upcyklujte (opravte a použijte k jinému účelu). Jasně, na slupku od banánu to zrovna neplatí, ale třeba by ten noční stolek po babičce šel přetřít a opravit. Nebo zapojte svého kreativního ducha a z plechovky od fazolí vytvořte svícen. Vyhazování by mělo být až jako vaše poslední možnost.

A pokud už přeci jenom něco musíte vyhodit, nezapomeňte třídit. Kdo se stará o své okolí, může mít o něco klidnější svědomí a tím pádem i pohodovější život.