Stavař radí: jak odhlučnit byt rekonstrukcí nebo drobnými úpravami

Stavař radí: jak odhlučnit byt rekonstrukcí nebo drobnými úpravami

26. 1. 2022
7 min. čtení
Mýma očima

Slyšíte od sousedů každé kýchnutí? Bytové úpravy řešte drobnými změnami, které hluk částečně utlumí, nebo rekonstrukcí, která vás nežádoucích zvuků zbaví úplně. Neuslyšíte pak ani ťuk.

Tipy, jak na rekonstrukci, jsme prošli s Josefem Benešem, který staví domy už 21 let a založil aplikaci Stavario. Radí pořízení akustických materiálů a vysvětluje principy, jak odhlučnit stěnu, podlahu a strop.

 

Když je od sousedů všechno slyšet

 

Nedobrovolně víte, jaké seriály váš soused sleduje, a také máte přehled, o čem se s manželkou hádají. Snaha o domluvu se sousedem nezabírá a možná je zbytečná – vaše bydlení je špatně navržené.

Pokud vám hluk není příjemný, řešte ho dvěma způsoby:

  1. Menšími úpravami v bytě: rychlé a levnější řešení, které však neutlumí zvuky úplně.
  2. Rekonstrukcí bydlení: ideálně úpravou stěn, podlah a stropu, dokáže téměř úplně pohltit veškerý hluk a zlepšit akustiku.

 

Ledové ticho nebo utlumení hluku: vyberte si

 

Než se do úprav bydlení pustíte, řekněte si, čeho chcete dosáhnout. Úplného ticha, nebo vám postačí okolní hluk snížit?

Drobnými bytovými úpravami zvuk zcela neutlumíte. Bude se šířit konstrukcí stropu, která je propojená. Železo a výztuž jsou pro zvuk nejlepším vodičem.

„Stavební zásahy vyřeší 70 až 80 % odhlučnění, nejvíc pomůže kompletní rekonstrukce podlah, stropu a stěn,“ radí odborník.

Největší změnu uvidíte po stavebních úpravách celého bytu. Bydlení lze i zcela odhlučnit, stojí to však peníze a přijdete o pár centimetrů bytu. Josef Beneš podotýká, že pokud chcete mít doma akustickou pohodu, souseda odhlučníte vždycky.

„Musí se upravit podlaha, stěna i strop. Snížením stropu nebo zvednutím podlahy přijdete třeba o pět centimetrů prostoru. Možná se to nezdá moc, ale nasčítá se to. Počítejte s tím.“

 

Drobné úpravy: stěny polepte akustickým materiálem

 

Pokud se nechcete pouštět do stavebních úprav, zkuste akustiku v bytě řešit tlumícími prvky.

Stěny odhlučníte pěnovým materiálem či tzv. chytrými zdmi, kterými stěny polepíte. Materiál pořídíte i v designovém provedení, které lahodí oku a není je třeba překrývat další vrstvou. Hluk pohltí a utlumí – vždy však částečně.

Zvuk procházející podlahou částečně pohltí hutný koberec. Chytrým řešením jsou i zátěžové záclony, které zabrání šíření zvuku a ozvěn.

„Akustiku v místnosti vylepší i závěsy, což mnoho lidí překvapí. Nejedná se o klasické jemné záclony, ale ty, které seženete v prodejnách zaměřených na akustiku. Zátěžové závěsy brání šíření zvuku, setkáte se s nimi třeba v tanečních sálech,“ radí Beneš.

 

Podlahu odhlučněte akustickou vatou

 

Základním principem stavebních úprav je přerušení šíření zvuku, který se pohybuje ve vibracích.

Josef Beneš to vysvětluje na příkladu podlahy: „Podlaha stavebně funguje tak, že na ni položíte akustickou vatu. Ta se poté překryje OSB deskami či jinou vrstvou. Důležitým principem je podlahu plošně utlumit a přerušit přenos zvuku. To uděláte tak, že se vrstva, kterou na akustickou vatu položíte, nedotýká stěn.“

Ke zvukové izolaci doporučuje použít akustickou vatu, která bývá tvrdá a vyrábí se od šířky dvou centimetrů. Lze použít i jiné prvky jako třeba polystyren.

„S akustickou vatou mám nejlepší zkušenosti, instalovali jsme ji i na tanečních sálech, kde se dupalo, a dole byla restaurace, ve které nebylo nic slyšet.“

Pro utlumení hluku polepte stěnu pěnovým materiálem, například chytrou stěnou. Pro maximální snížení hluku zrekonstruujte celý pokoj.

Stěny izolujte modrým akustickým sádrokartonem

 

U stěn se příčky často řeší sádrokartonovou předstěnou, u které je důležité použít akustické prvky.

„Hodně lidí má pocit, že za sádrokarton dají vatu a bude jim to fungovat. Na ukotvení sádrokartonových předstěn jsou důležité i speciální příchytky, kterými se spojují profily se zdí,“ uvádí Beneš.

Běžně se stěny propojí drátem nebo šroubem, ale protože je nutné přerušit přenos zvuku, musíte přerušit styk konstrukcí. Vhodné je použít tlumící prvky, které oddělí železný profil od podlahy, stěny a stropu. Jde například o:

  • akustickou vatu,
  • akustickou pěnu,
  • molitan.

K úpravám stěny se hodí akustický sádrokarton. Obvykle se vyrábí ve čtyřech barvách, bílé, červené, zelené a modré. Pro úpravu akustiky je nejlepší modrý sádrokarton – ze všech desek je nejtěžší a zvuk utlumí nejlépe.

„Přidanou hodnotou modrého sádrokartonu je, že pohlcuje formaldehyd. Ten škodí zdraví a člověk ho najde úplně všude, je vlepený v nábytku nebo ve vinylových podlahách,“ dodává odborník.

 

Strop se nesmí dotýkat stěn

 

Úpravy stropu vychází ze stejného principu, jako je tomu u stěn. Pamatujte však na drobné rozdíly.

„Strop funguje stejně jako sádrokartonová stěna, akorát má jiné železné profily. Je třeba oddělit ocelovou konstrukci a použít správnou akustickou vatu. Ne každá vata je vyráběná na akustiku, některá tlumí víc teplo a na akustiku se tolik nesoustředí. Je vhodné se poradit s výrobcem nebo dodavatelem stavebního materiálu,“ doporučuje Beneš.

 

S odhlučněním bytu vám poradí projektant

 

Přestavbu řešte s projektantem. Řekněte mu své požadavky, počet decibelů, kterých chcete dosáhnout, a on podle toho navrhne řešení.

S měřením decibelů vám pomůže odborník na měření akustiky. Řekne vám současné hodnoty decibelů v bytě, co změnit a jak dosáhnout hodnot, které budou pro lidské ucho zanedbatelné.

Hygienické limity hluku uvnitř bytů jsou 40 dB přes den a 30 dB v noci.

Příjemná akustika v bydlení souvisí s hygienou a duševní pohodou. Josef Beneš radí, abyste na akustiku nezapomněli ani před stěhováním do nového.

„Předtím než si koupíte dům nebo se přestěhuje do nového bytu, nechte si v něm udělat akustické měření. Odhalíte tím chyby, na které byste jinak nepřišli. Ve stavařině se toho často zneužívá u novostaveb. Projektant navrhne decibely podle norem, ale realita může být jinde.“

Po návrhu řešení projektantem je klíčová volba materiálu. Ten má přesně určený útlum decibelů a podle toho, kolik ho tam dáte, zvuk utumíte.

 

Na kolik rekonstrukce vyjde?

 

Cena rekonstrukce je vždy individuální.

Záleží na typu a velikosti bydlení, vašich očekáváních i prostoru, který pro lepší odhlučnění bytu obětujete.

Josef Beneš uvádí, že závisí také na místě, kde v Česku bydlíte, ceny skáčou napříč kraji i městy. A speciální akustické materiály jsou násobně dražší. Počítejte, že se přestavba bude orientačně pohybovat v desítkách tisíc korun.

Na rekonstrukci a modernizaci bydlení využijte Rychloúvěr od Modré Pyramidy, který vám rychle vyřídíme na jakékoliv naší pobočce.