Malá domácí větrná elektrárna. Pořiďte si na střechu zdroj čisté energie

Malá domácí větrná elektrárna. Pořiďte si na střechu zdroj čisté energie

2. 7. 2023
6 min. čtení
Inspirace

Energii z větru můžete čerpat i doma. Vhodně s ní doplníte fotovoltaiku, která na střeše sbírá paprsky, jen když svítí slunce. Větrná elektrárna běží i v noci a za každého počasí. Čtěte, jak funguje a kdo všechno ji využije.

Polsko pokrývá z větru 11 % své spotřeby energie, Rakousko 12 % a Česko jen 1 %. Využití větrné energie je u nás v plenkách, to se ale mění.

 

Studie Akademie věd ČR (AVČR) ukazuje, že už v roce 2040 by větrné elektrárny v Česku mohly zajistit čtvrtinu až třetinu celkové roční spotřeby. Větrné elektrárny rychle přibývají i ve světě, velké i ty na rodinných domech.

 

Jak vypadá domácí větrná elektrárna

Masivní stožár s vrtulí, který stojí na otevřené pláni, hlučně rotuje a hlava nehlava se zbavuje okolního ptactva a netopýrů. Pokud je tohle vaše představa o větrné elektrárně, z hlavy ji vymažte.

 

Moderní elektrárny fungují docela jinak a ty domácí už úplně jinak. Na dům stačí nainstalovat malou vrtuli, speciálně navrženou pro obydlí, která nezabere polovinu střechy. Nejčastěji připomíná klasický větrník nebo vertikální turbíny.

 

Z čeho se malá větrná elektrárna skládá

K větrné elektrárně potřebujete větrný regulátor, který převádí napětí vyráběné větrnou elektrárnou na napětí, kterým se bezpečně dobíjí baterie – tu potřebujete také. Často jde o olověné baterie typu GEL, AGM či se zaplaveným elektrolytem. Vedle turbíny potřebujete i stožár, ten je obvykle vhodné vyrobit na míru, ať vyhovuje rozměrům konkrétní elektrárny.

 

Mikrozdroj čisté energie pro rodinný dům

Z větru získáte čistou energii šetrnou k okolnímu prostředí. Vítr roztáčí vrtuli a ta pohání generátor, který vyrábí elektřinu. S tou pak doma svítíte, vysáváte nebo perete a nikomu za spotřebu neplatíte.

 

Domácí větrné elektrárny se běžně dělí na malé a mikrozdroje:

  • Malé zdroje mají výkon do 6kW.
  • Mikrozdroje v domácnostech převažují a tyto mini elektrárny mají výkon do 2,5 kW a rotor o průměru 2 až 3 metry.

 

Kombinace solární a větrné elektrárny

Větrná elektrárna je dobrý doplněk k fotovoltaice – funguje totiž také v noci, za mlhy i deště. Pokud doma nebo na chalupě vyrobíte víc elektřiny než spotřebujete, můžete ji navíc odprodat do distribuční sítě.

 

Větrnou elektrárnu paralelně připojíte na stejnou baterii, která je součástí solárního systému. Součet proudů ze solárních panelů a větrné turbíny ale nesmí převýšit maximální nabíjecí proud dané baterie. Pokud to hrozí, pořiďte větší baterii.

 

Čtěte, jak probíhá instalace solární elektrárny. >>

 

Energie z větru získáte v místě, kde dostačně fouká

Nejdřív zjistěte, jestli ve vaší lokalitě větrnou elektrárnu vůbec využijete. Svůj pocit, že u vás ve městě nebo na vesnici dost fouká, ověřte čísly. Na pozemku můžete nějaký čas zaznemenávat intenzitu větru tzv. anemometrem, zařízením, které změří rychlost i směr větru.

 

Užitečným pomocníkem je také mapa větrných podmínek v Česku, kterou vytvořili vědci z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a pravidelně ji aktualizují.

Mapa větrných podmínek pro výrobu energie malou větrnou elektrárnou.

Zjednodušeně řečeno jsou k instalaci větrné elektrárny ideální volná prostranství, kde větru nic nebrání – lesy, kopce ani hustá zástavba města. Rychlost větru by v lokalitě měla dosahovat rychlosti alespoň 3 až 4 m/s – je mírný vítr, při kterém se lehce hýbou větve a špičky stromů, vlajky se nadouvají.

 

Odborníci uvádí, že v Česku existují tisícovky míst vhodných pro výstavbu klasických větrných elektráren, třeba na Českomoravské vrchovině či v Krušných horách.

 

Výhody a nevýhody domácí větrné elektrárny

Výroba elektřiny z větru nic nestojí a elektrárna je šetrná k životnímu prostředí. Vítr patří mezi obnovitelné zdroje (nikdy ho nevyčerpáte) a při výrobě nevzniká oxid uhličitý, který vede ke zrychlenému oteplování zeměkoule a klimatické krizi.

 

Na rozdíl od fotovoltaiky pracuje větrná elektrárna i v noci a za špatného počasí, samozřejmě za předpokladu, že fouká vítr.

Energie z větru se získává z velkých větrných elektráren, ale i domácích mikrozdrojů.

Častým argumentem proti výstavbě velkých větrných elektráren je jejich hlučnost. Hlučnost domácí elektrárny je obvykle nižší než 60 dB – hlasitost stejnou, jako když se s někým bavíte. Vždy záleží na rychlosti větru, a tedy otáčkách turbíny, v běžném provozu počítejte s hlukem okolo 40 dB.

 

Ačkoliv je energie získávaná z větru budoucností, v Česku jí zatím schází společenská a politická podpora. Meteorolog a odborník na větrné elektrárny z AV ČR David Hanslian to pro iRozhlas vysvětlil následovně: „Největší bariéra je v hlavách lidí. Je to o tom, jakým způsobem se o větrné energii mluví a jaká témata jsou v této souvislosti zdůrazňována. Bývají slyšet hlavně negativa. Úplně vymizela ta okolnost, že větrné elektrárny jsou jedním z nejčistších zdrojů elektrické energie.“

 

Jistou nevýhodou je nutnost průběžné údržby. Vítr roztáčí rotor, který pohání generátor elektrického proudu a někdy může logicky dojít k poruše. Při dobré péči systém vydrží přes 20 let.

 

Zatímco v Česku solární elektrárnu instalují desítky firem, u větrných elektráren je výběr omezenější. Na trhu seženete větrné elektrárny, které si lidé nejčastěji instalují sami. Pokud vás to také láká, můžete se s nadšenci do větrné energie poradit na online fórech nebo skupinách na Facebooku.

 

Jak ušetřit za energie? Připravte dům na zimu včas. >>

 

Před instalací elektrárny zajděte na stavební úřad

Ke stavbě malé větrné elektrárny (se stožárem do výšky 10 metrů nad zemí a výkonem do 20 kW ) vám stačí jen ohlášení. Zajděte na místní stavební úřad, kde vám s náležitostmi ohlášení poradí.

 

Pokud chcete podrobnosti, projděte stavební zákon 183/2006 Sb. – konkrétně paragrafy § 103 a § 104.

 

Cena malé větrné elektrárny

Domácí větrná elektrárna (s kapacitou s 2,5 kW, průměrem vrtule do 3 m) vás vyjde od 10 000 do 100 000 korun. U těch nejmenších elektráren se vám náklady vrátí přibližně za tři roky.

 

S financováním čistého zdroje energie vám rádi pomůžeme. S Rychloúvěrem máte peníze na účtu za pár dnů.