Jak vybrat záložní zdroj nebo elektrocentrálu, aby domácnost běžela i bez proudu

Jak vybrat záložní zdroj nebo elektrocentrálu, aby domácnost běžela i bez proudu

16. 2. 2022
6 min. čtení
Názorně

I když vypadne proud, potřebujete topit nebo se přes automatická vrata dostat do garáže. U některých způsobů vytápění hrozí vlivem náhlého výpadku elektřiny poškození zařízení nebo dokonce výbuch. Jan Melichar se náhradními zdroji zabývá už více než 30 let. Zeptali jsme se ho, jak se zorientovat v nabídce a vybrat správně.

Náhradní zdroj energie přichází v úvahu, zejména pokud máte:

  • automatický nebo plynový kotel s oběhovým čerpadlem,
  • krbová kamna s výměníkem a oběhovým čerpadlem,
  • solární systém pro ohřev vody nebo přitápění,
  • elektricky poháněná garážová vrata, vjezdovou bránu či jiné dveřní systémy,
  • akvária se vzduchováním nebo vytápěná terária.

Z hlediska náhlého poklesu napětí je nejohroženější plynové topení nebo kotel na pevná paliva„Jde o situaci, kdy máte rozhořená kamna, plně naložená dřevem, na ně jsou napojené dva radiátory a vypadne proud. Výměník kamen se stále zahřívá a přitom dojde k porušení potrubí. Nahromaděná pára může potrubí roztrhat a domácnost je vytopená vroucí vodou. U kondenzačních plynových kotlů zase hrozí poškození řídicí elektroniky, která špatně zvládá krátké výpadky. Stačí takové, při kterých vám párkrát problikne žárovka,“ popisuje Jan Melichar, zakladatel firmy Jan Melichar - BATERIE, která se zabývá prodejem akumulátorů, baterií a záložních zdrojů od roku 1990.

 

Pro běžnou domácnost pořiďte záložní zdroj s baterií, případě elektrocentrálu

 

Záložní zdroje i elektrocentrály mají buď jednofázový typ napájení, nebo třífázový. V běžné domácnosti vyjdete s jednofázovým náhradním zdrojem energie.

Záložní zdroj s vestavěnou nebo externí baterií je připojený na rozvod neustále a ve chvíli výpadku bez jakéhokoliv přerušení převezme zásobování spotřebičů energií.

Elektrocentrála je přenosný stroj, který generuje elektrický proud. Je poháněná benzínem nebo naftou. Když proud vypadne, vytáhnete spotřebič nebo zařízení ze zásuvky a ručně ho na elektrocentrálu připojíte. Existují ale i dražší elektrocentrály, které se spouští automaticky.

Kvalitní bateriové záložní zdroje i elektrocentrály v běžné obchodní síti nesou označení CE (potvrzení, že výrobek splňuje legislativní požadavky EU) a bez problémů se vyrovnají i s kolísáním napětí v rozvodné síti.

 

Baterie řeší krátkodobé výpadky, elektrocentrála pokryje i několik dní

 

„Většinou řešíte zajištění nouzového napájení, kdy běží jenom to nejnutnější, například topení. K tomu využijete bateriový zdroj, který zároveň zajistí plynulý přechod na náhradní dodávku. Baterie se používají u výpadků, které trvají v řádu hodin. U delších výpadků potřebujete větší baterii, a ty už jsou poměrně drahé,“ vysvětluje Jan Melichar.

Delší výpadky potkávají třeba horské oblasti, kde proud nejde i dva dny. V domech se pak často budují dva okruhy a využívá se bateriový zdroj i elektrocentrála. Na jednu větev se napojí to, bez čeho se neobejdete. Použije se záložní zdroj s dostatečným výkonem a baterií, která vystačí například půl hodiny až hodinu. Mezitím stačíte nastartovat elektrocentrálu. Ta běží, dokud máte dostatek benzínu nebo nafty.

„Kombinace s elektrocentrálou je lepší vzhledem k ceně větších baterií. Pokud nemáte obojí a zároveň musíte zajistit plynulý přechod na náhradní zdroj, potřebujete elektrocentrálu s automatickým startem,“ doplňuje Jan Melichar.

V případě, že chcete zálohovat celý dům, měla by mít elektrocentrála příkon, který odpovídá velikosti hlavního jističe.

Náhradním zdrojem zajistíte v době výpadku to nejnutnější, například vytápění a ohřev vody.

Nejdřív spočítejte potřebný výkon záložního zdroje

 

Abyste pořídili zdroj s dostatečným výkonem, sečtěte příkon všech zařízení (v jednotce Watt), která nezbytně potřebujete udržet během výpadku v provozu. Údaj o příkonu najdete na energetickém štítku, který bývá nalepený na přední nebo vrchní straně výrobku. K výsledné hodnotě připočítejte rezervu alespoň 10  %.

Některé spotřebiče či zařízení ale vyžadují při spuštění nebo během provozu nárazově vyšší příkon, jde o tzv. přetížení při rozběhu. A s tím musíte při výpočtu počítat. „Z běžných spotřebičů je na tom nejhůř lednice, která má elektromotor s kompresorem. Přetížení při rozběhu je minimálně 5násobné. Když si vezmete lednici, která má příkon motoru 100  W, tak víte, že potřebujete zdroj alespoň o výkonu 500  W.“

Vyšší výkon při rozběhu mají všechny točivé stroje, například čerpadla, topení, spalinové ventilátory u kotlů, oběhová čerpadla u krbových vložek a krbových kamen nebo ventilátory pro chlazení výpočetní techniky.

„Existuje mnoho typů přístrojů, každý se používá trochu jinak a údaj o přetížení při spuštění většinou nikde nenajdete. Jen občas bývá na štítku informace o tzv. maximálním či mezním příkonu. Proto je lepší se zeptat prodejce zařízení nebo specialisty na záložní zdroje,“ vysvětluje Jan Melichar.

 

U bateriového záložního zdroje promyslete kapacitu

 

Kapacita baterie se uvádí v hodnotě Ah (ampérhodina). U prodávaných zdrojů byste měli najít orientační informaci o tom, kolik hodin vám baterie o různé kapacitě a při určitém výkonu vydrží.

Zdroj: himalaj.cz.

U elektrocentrál dejte pozor na zplodiny

 

U benzínových a dieselových záložních zdrojů vezměte v úvahu hlučnost a vylučování spalin. Podle toho zvolte jejich umístění. Často se dávají do garáže nebo sklepa. Zároveň zajistěte kvalitní odvětrávání, vyvedení výfuku nebo odtahového ventilátoru. V případě venkovního umístění je zase potřeba zastřešení.