Zachyťte duši interiéru: fotografové radí, jak na focení bytu k prodeji

Zachyťte duši interiéru: fotografové radí, jak na focení bytu k prodeji

27. 1. 2021
6 min. čtení
Inspirace

Lidé vybírají nové bydlení v prvé řadě očima, a proto je kvalita fotografií v inzerátu důležitá. Krásné fotky přitom pořídíte i mobilem. Klíčem k úspěchu totiž není jen kvalitní fototechnika, ale také příprava interiéru, kompozice a světlo. Přečtěte si, co radí profesionální fotografové, a oslovte kupující dechberoucími fotkami.

Prostor perfektně ukliďte a odstraňte rušivé elementy

 

Tu správnou atmosféru zachytíte, když fotíte pěkně uspořádaný interiér. Proto začněte generálním úklidem. Byt připravte, jako by byl nový. Samozřejmě se nemusíte zbavovat nábytku nebo elektroniky. Důležité je, aby na fotkách nebyl

 • nepořádek,
 • prach,
 • špinavá okna,
 • šmouhy na podlaze,
 • pohozené oblečení,
 • hračky,
 • jídlo,
 • vaše osobní potřeby (šampóny, krémy, šperky atd.)
 • nebo uschlé květiny.

„Koupelnu vykliďte, vyleštěte zrcadla a odstraňte vodní kámen. V obývacím pokoji posbírejte kabely i dálkové ovladače. V kuchyni všechny věci ukryjte do skříněk a z lednice sundejte magnetky či nálepky,“ doporučuje profesionální fotograf Lubomír Buchta.

Taková čistka je potřeba z jednoho jediného důvodu: zájemci nechtějí vidět, jak bydlíte vy. Chtějí si představit, jak by v bytě mohli bydlet oni. Proto jejich fantazii nerozptylujte vašimi osobními věcmi.

Pokud přemýšlíte o zpestření interiéru rekvizitami, dětmi nebo domácími mazlíčky, dejte na doporučení profesionálního fotografa Marka Topoláře. Podle něj je lepší tohle nedělat.

„U focení interiérů platí pravidlo, že méně je více. Fotka by měla být decentní. Rekvizity jako láhev šampaňského patří spíše na focení hotelových pokojů. Nezapomeňte, že prodáváte nemovitost a ne zážitek,“ doplňuje fotograf.

To samé platí pro nábytek. „Bytům sluší spíše minimalismus, než zahlcení nábytkem. Když je byt přeplněný, nevyhnete se přesouvání věcí mezi místnostmi. O to je pak focení náročnější,“ vysvětluje fotograf Martin Šandera.

 

6 tipů, jak na focení interiéru mobilem

 

 1. Zapněte si mřížku v mobilu

  Funkci má většina chytrých telefonů. Jakmile spustíte foťák, najdete ji pod ozubeným kolečkem nebo dalšími možnostmi. Až mřížku zapnete, uvidíte na displeji čáry, které vám pomohou s kompozicí. Nestane se vám, že byste nábytek nebo podlahy vyfotili křivě.

 2. Dodržujte pravidlo zlatého řezu

  Zlatý řez je pomůcka pro správnou kompozici obrazu. S jejím dodržením vám pomůže zapnutí mřížky. Podle pravidla neumisťujte horizont ani ústřední motiv do středu. Horizont se snažte dostat do horní třetiny fotky, ústřední motiv spíše ke kraji.

 3. Nepoužívejte zoom

  Dostaňte se co nejblíže k objektu, který chcete vyfotit. Zoomováním se připravíte o kvalitní ostré snímky a vyfocený detail by stejně neoslovil.

 4. Vypněte blesk

  Fotky interiéru vyfocené bleskem postrádají jakoukoliv atmosféru. Raději v místnosti rozsviťte nebo klepejte na různá místa obrazovky mobilu. Tím foťáku říkáte, odkud má brát světlo. Na displeji pak vidíte, jak bude fotka po vyfocení vypadat.

 5. Opřete lokty o břicho

  Získáte stejnou oporu, jako kdybyste použili stativ. Budete mít jistotu, že fotka nebude rozmazaná, ale ostrá.

 6. Odolejte použití filtru

  Fotografie vylepšené filtrem, duhou nebo vinětací patří spíše na Instagram. Když fotíte interiér, potřebujete docílit co nejvěrohodnějších barev.

Umístěte objekt do správné třetiny, pomůže vám v tom mřížka.

Přirozené světlo někdy bývá více na škodu než k užitku

 

Venku svítí slunce a paprsky se derou do vašeho obýváku. Teď si možná říkáte, že je ideální doba na focení interiéru. Jenže ono to je spíše naopak.

„Slunce bych nazval dobrým sluhou, ale zlým pánem. Když prosvítá skrz okna, vznikají výpaly (přesvětlená místa) a podpaly (příliš tmavá místa) vlivem příliš velkého kontrastu ve scéně,“ vysvětluje Marek Topolář. Zamračené počasí je podle něj jistotou, hlavně pokud jste začínající fotograf.

Problémům se světlem se vyhnete, když

 • zatáhnete žaluzie,
 • nebudete fotit proti oknu
 • nebo posunete focení na méně slunný den.

Pokud je zrovna nebe samý mrak a interiér působí ponuře, nepomáhejte si zabudovaným bleskem ve fotoaparátu. Pokud světlo blesku dopadá ze stejného směru, kde je fotoaparát, bude kompozice plochá a nezajímavá. Jinak řečeno objekty nebudou mít ostré rysy.

Pokud zrcadlovkou už nějaký ten pátek fotíte, půjčte si externí systémový blesk a postupujte podle Marka Topoláře: „Pokud má interiér bílý strop, máte vyhráno. Blesk nasměrujte ke stropu, světlo se od něj odrazí a krásně rozptýlí po místnosti.“

Půjčte si externí blesk, který nasadíte na fotoaparát. Získáte lepší snímky, než když použijete vestavěný blesk.

Nezapomeňte na exteriér

 

Cenu nemovitosti zvyšuje i atraktivita okolí či výhled z okna. Takové výhody prodáte lépe fotografiemi než textem. „Ukažte, jaké to je v těsné blízkosti nemovitosti, jak vypadá nemovitost z ulice nebo jaký je výhled z oken, balkonu či terasy,“ doporučuje Lubomír Buchta.

Focení exteriéru naplánujte na slunný den, ideálně v období, kdy je kolem nemovitosti zeleno a méně aut (například v době, kdy jsou lidé v práci). Holé stromy bez listí ani rozblácený trávník fotografiím nepomůžou.

 

Kolik stojí profesionální focení a jak dlouho trvá?

 

Pokud focení svěříte do rukou profesionálního fotografa, určitě neprohloupíte. Zatímco vy možná 2 hodiny štelujete fotoaparát, fotograf má za dvě hodiny hotovo. A vy pak získáte kolem 10 až 15 snímků, které vám s jistotou přinesou vážné zájemce.

„Dobře nafocenou nemovitost pronajmete nebo prodáte dříve a pravděpodobně i za více peněz. Focení svěřte do rukou někoho, kdo tomu rozumí. Není to nutně člověk, který má drahou techniku – na té až tak nezáleží. Porozhlédněte se na internetu a rozhodujte se na základě portfolia, ne ceny,“ radí fotograf Lubomír Buchta.

Každý fotograf se na něco zaměřuje, vyberte si tedy toho, který rozumí interiérům.

Druhou možností je tzv. home-staging, který je časově a finančně náročnější. Taková investice se vyplatí, pokud prodáváte dražší byt třeba za deset a více milionů korun. Je to jednoduše řečeno načančaní interiéru před focením.

Firma dá byt do pucu, zajistí opravy drobných závad, vymaluje, uklidí a přinese ty správné dekorace či nábytek. Nelekněte se, pokud výsledek nebude v souladu s vaším vkusem. Většina firem dobře zná vaši cílovku a ví, jak jí váš byt či dům prodat.