Tapety místo malování: dají se omývat a na zeď si klidně dáte fotku široké rodiny

Tapety místo malování: dají se omývat a na zeď si klidně dáte fotku široké rodiny

6. 12. 2021
6 min. čtení
Inspirace

Tapety se na chvíli z českých domácností vytratily, ale dneska už se zase vracejí. Většinou jsou samolepicí, mají šmrnc i vzory, které vám budou návštěvy závidět. Kromě designérských lahůdek si na zeď můžete dát třeba svoji fotku z dovolené nebo motiv cihel. Čtěte, jaké jsou výhody a druhy moderních tapet.

Možná je znáte z interiérů svých babiček, ale tapety pocházejí už ze staré Číny. Vyráběly se z velmi tenkého rýžového papíru a byly známkou luxusu.

Když se dostaly do Evropy, byly vytvořené z kůží natažených do rámů a měla je na stěnách šlechta – zdobily interiér a zateplovaly místnosti, protože mezi kamennými stěnami hradů a zámků byla pořádná zima.

Tapety se vyráběly také z dřevorytů, těmi proslul i malíř Albrecht Dürer. V 17. století byly oblíbené tapety z textilu. A ty z papíru se začaly vyrábět na Britských ostrovech, protože Angličané během válek s Francií ztratili přístup k cenným gobelínům a hledali za ně náhradu.

Také dnes jsou tapety zajímavou a originální dekorací na stěnu, kterou si oblíbili interiéroví designéři i lidé, kteří si interiérové designéry nemohou dovolit. Tapety ale mají mnohem zajímavější vlastnosti než kdysi.

 

Izolují, nedělají nepořádek a skryjí praskliny

 

Hodně lidí tapety vybírá podle vzhledu. Ten je důležitý, ale napřed si ujasněte, co od tapet očekáváte.

Moderní tapety totiž lidem a jejich běžním patáliím dokážou vyjít vstříc. Můžete je snadno vyčistit, což se hodí třeba v dětském pokoji, když doma máte malého umělce. Omyvatelné tapety uvítáte i v kuchyni, kde z nich smyjete nechtěně vystřelený kečup.

Tapety jsou oblíbené zejména z těchto důvodů:

 • Dokážou rychle proměnit místnost.
 • Existuje velmi mnoho designů.
 • Můžete si vytvořit vlastní design.
 • Oproti malbě neblednou.
 • Některé druhy jsou prodyšné, takže pod nimi nevzniká plíseň.
 • Když se instalují, není z nich zdaleka takový nepořádek jako při malování.
 • Tepelná izolace: částečně izolují teplo a zabraňují přehřívání zdí v létě.
 • Akustická izolace: tlumí zvuk.
 • Skryjí nedostatky zdí, jako třeba praskliny, díry po hmoždinkách nebo nerovnosti.
 • Přilnou na spoustu povrchů (samolepicí třeba i na kov).

Z čeho se vyrábějí běžně dostupné tapety

 

Jejich vlastnosti vycházejí z materiálu. Můžete je totiž mít například z

 • papíru,
 • vinylu,
 • vliesu,
 • textilu,
 • ze skleněných vláken…

Asi nejklasičtější, papírové tapety patří mezi ty levnější. Můžete je pořídit jednovrstvé nebo dvouvrstvé. Je ale asi jasné, že se nedají omývat a můžou se snadněji poškodit.

Do kuchyně se dobře hodí vinyl. Odolá páře, nedá se poškrábat, nalepíte ho všude a je omyvatelný i běžnými čisticími prostředky. Počítejte ale s tím, že nejsou prodyšné. Vinylovou tapetou ozvláštníte desku za pracovní linkou a oživíte starou kuchyni.

Zajímavý materiál v tapetovém světě je vlies, který se vyrábí z netkané textilie. Vliesové tapety jsou sice dražší, ale snadno se lepí i sundávají, dají se omývat, jsou prodyšné a přilnou na různé typy povrchů, a to i na sádrokarton. Akusticky dobře izolují a pokud je budete chtít vyměnit, strhnete je, aniž by na zdi zanechávaly části.

Do dětského pokoje vybírejte omyvatelné tapety, kterým neuškodí umělecké tendence vašich dětí.

Inspirace: jak to bude vypadat?

 

A teď už se dostáváme k tomu hlavnímu, proč si lidé tapety pořizují. Jejich schopnost vtisknout pokoji originální vzhled.

Dbejte na to, abyste to s tapetami moc nepřehnali. Když do nich obalíte všechny stěny, může být výsledný efekt rušivý a přehltí vzhled nábytku a dalších součástí interiéru. U výrazných tapet naopak vypadá skvěle, když je použijete jen na jednu stěnu. Můžete při tom odhodit zábrany a vybrat si klidně divoký obrázek.

Co se týče samotných motivů, neexistuje snad nic, co byste nesehnali. Výrobci nabízejí veselé motivy pro děti, minimalistické geometrické vzory, tapety ilustrované oblíbenými ilustrátory, tapety z fotografií…

Zajímavé ilustrace využijete nejen v dětském pokoji, ale i v ložnici. Vybírejte barvy, které budou lichotit ostatnímu vybavení, ale i odstínu podlahy.

Aktuálně frčí hlavně rostlinné motivy. Ty vám doma pomohou vytvořit efekt květinové džungle nebo příjemného relaxu. Pořiďte si na zeď mix tropických rostlin v sytě zelené barvě, případně tapetu hustého lesa, který se zrovna probouzí z mlhy.

Rostlinné tapety mají podobný efekt jako opravdové květiny v interiéru.

Pokud chcete něco opravdu zajímavého, vsaďte na napodobení materiálů, které byste na svou stěnu jinak nedostali. Například:

 • mramor,
 • dřevo,
 • písek,
 • kámen,
 • cihly.

Také v moderní novostavbě můžete mít díky tapetám industriální vzhled. Volte motiv cihel.

Populární jsou také 3D tapety. Ty využívají optický klam a nevypadají ploše, ale naopak vystouple či hluboce. Dokážou tak vizuálně zvětšit místnost.

A pokud si ani tak nevyberete, můžete si tapetu jednoduše vyvolat ze své fotky a získat tak takzvanou fototapetu. Tuto službu nabízejí některá copycentra. Do obýváku tím dostanete kus ze své dovolené nebo fotku babiččiny chalupy. Podobnou tapetu nikdo další mít nebude.

Dětský pokojíček si zaslouží veselé obrázky. Vybírejte je klidně se svým potomkem. Pokud má rádo kosmonauty, určitě seženete motiv vesmíru. Pokud zvířata, můžete mít doma celou zoo.

 

Nanášení tapet se liší podle jejich druhu. Pokud nemáte samolepicí, využijete speciální lepidlo na tapetování. U papírových tapet se musí lepidlo nanést na zeď i na tapetu, u vliesových zase jenom na zeď. Zvládnete to sami, ale pokud si na to nevěříte a lepení velké plochy vás děsí, nechejte si klidně pomoct od odborníků.