Odborník na zahradní techniku: Zahradní traktor vyberte podle rozlohy pozemku a terénu

Odborník na zahradní techniku: Zahradní traktor vyberte podle rozlohy pozemku a terénu

16. 4. 2022
6 min. čtení
Rozhovory

Projížďka po zahradě, při které zároveň posečete, je oblíbenou představou nejednoho majitele zahrady. Na některé pozemky se ale lépe hodí sekačka. Poradili jsme se s Milanem Páralem, který se v oboru zahradní techniky pohybuje více než 20 let, kdy se zahradní traktůrek vyplatí, jak s ním zvládnete péči o trávník a kdy použít jiný stroj.

Nejprve zvažte velikost sečené plochy, svah a terén

Podle čeho se máme rozhodnout, jestli traktor, nebo sekačka?

Záleží na velikosti sečené plochy a jejím charakteru. Na zahradu do 1 000 m², kde máte záhonky, jezírko, stromy nebo bazén, raději použijte vhodný typ rotační sekačky. 

 

Obecně můžeme říct, že zahradní traktor se vyplatí od 1500 m². A pak zvažte terén. Na rovinatou plochu např. o 3 000 m², kterou sečete pravidelně, vystačí základní modely zahradních traktorů. Ale jiné je to u kopcovitých terénů, velkých ploch nebo tam, kde trávu sečete jednou za čas. Tam už je potřeba výkonnějších strojů, které bývají také dražší. Od velikosti sečené plochy se odvíjí také záběr stroje –⁠ čím širší, tím rychleji posečete.

Jak je to tedy s výkonností traktorů?

Firmu Zahradní technika Páral jsem založil před 11 lety a za tu dobu se nabídka na trhu docela změnila. Dnes už většina základních modelů používá alespoň dvounožové žací ústrojí. Tyto modely mívají jednoválcové motory. 

 

Stroje s širším záběrem a vícenožovým žacím ústrojím už potřebují výkonnější, dvouválcový motor. Objevují se u modelů, jejichž cena začíná na 80 tisících. 

 

Pokud se chystáte na sečení svahů a prudkých kopců, podívejte se také na to, jestli má motor tlakové mazání. Bez něho se při náklonu přelije olej k jedné straně a motor se může zadřít. 

V čem lidé při výběru nejčastěji chybují?

Podcení velikost plochy nebo charakter terénu a neporadí se s odborníkem. Zahradní traktor je snem mnoha majitelů domů. Jako laici ale lidé často pořídí poddimenzovaný stroj.

 

Setkávám se s představou zákazníků, že jim bohatě postačí nejlevnější model traktoru. Ale musíte si uvědomit, že například na zdolávání travnatých strání potřebujete pohon 4×4. Sečení obrovského sadu traktorem s úzkým záběrem zas bude trvat zbytečně dlouho, a to se podepíše na životnosti stroje.

 

Čtěte, jak naplánovat zahradu, aby vás nepřekvapily nároky na její údržbu >>

Na kopcovitý terén potřebujete výkonnější stroj s náhonem na všechna čtyři kola.

Zahradní traktor je na pravidelné zastřihování trávníku

Pro jaké pozemky se zahradní traktor vyloženě nehodí?

Zahradní traktor se vůbec nehodí pro zarostlý terén s nálety. Na to jsou určeny jiné stroje, především mulčovače. To je mohutnější typ sekačky, která je speciálně upravená, aby dokázala rozsekat nálety, plevel nebo vysokou trávu.

 

Takže na vysokou trávu traktor nevyužijeme?

Žací ústrojí traktoru nedokáže najednou zpracovat velký objem trávy. Jednou za čas přerostlou trávu zvládnete, ale musíte jet pomalu. Čím více hmoty musí žací ústrojí rozsekat a tunelem vyhodit do koše, tím více času potřebuje na práci. Jinak hrozí, že se výhozový komín ucpe. Případně můžete sekat užší pás trávy, takže nevyužijete celého záběru traktoru, a tím snížíte objem trávy ke zpracování.

 

Můžeme sekat i mokrou trávu?

Obecně je lepší, bez ohledu na druh žacího stroje, sekat trávu oschlou. Mokrou trávu posečete, ale bude lepit. Tím snadno ucpete žací ústrojí, výhozový tunel nebo koš.

 

Jak tedy funguje mulčování u zahradního traktoru?

V první řadě musí být traktor vybavený mulčovací záslepkou. Mulč pak funguje jako přírodní hnojivo. Abyste měli pěkný trávník, doporučuju sečení se sběrem do koše a mulčování střídat. 

 

Dbejte na to, abyste zastřihli nanejvýš 1/3 délky stébla. Při mulčování nejde ustřižená tráva do sběrného koše, ale žací ústrojí ji rozseká na kousíčky, které zapadnou do trávníku. Pokud ustřihnete trávu delší, bude se trávník pod masou mulče dusit.

Na zahradu se sběrným košem, na velké plochy je deflektor

Kdy použijeme sběrný koš a kdy spíš deflektor?

Při sečení padá tráva do sběrného koše, takže máte čistou zahradu a nemusíte trávu shrabávat. Při sečení s deflektorem se vyhazuje tráva ven. To se využívá třeba na loukách a jiných větších pozemcích, kde můžete trávu nechat ležet.

 

Jak na to, abyste vybudovali zahradu přesně podle vašich představ >>

 

K čemu je dobré elektrické vyklápění koše?

Elektrickým vyklápěním jsou vybavené vyšší řady traktorů. Funkci určitě oceníte u sběrného koše, který má objem přes 400 litrů. Obzvlášť vhodná je pro ženy nebo staršího člověka, který nechce tahat těžká břemena. I koš s objemem 300 litrů plný trávy něco váží a na sklopení pákou je potřeba určité zdatnosti. 

 

TIP: Při dokoupení příslušenství zvládnete se zahradním traktorem i další práci:

  • provzdušnění trávníku,
  • setí, hnojení nebo rozprašování posypu v zimě s rozmetadlem,
  • odklízení sněhu s radlicí,
  • přepravu nákladu na přídavném vozíku.

Aby vám traktor dlouho vydržel, nezapomeňte na posezónní servisní prohlídky.

Před koupí se zajímejte o výrobce, náhradní díly a servis

Co se nejčastěji poškodí u méně kvalitních strojů?

Nejčastější je porucha náhonu žacího ústrojí, typicky prasklé či opotřebené klínové řemeny. Počítejte s tím, že méně kvalitní stroj nevydrží tak dlouho jako stroje od renomovaných výrobců.

 

Před pořízením traktoru se také ptejte na dostupnost a cenu náhradních dílů a služby, které vám prodejce poskytne. Například jestli vám doveze traktor na zahradu, ukáže jeho ovládání, provede případný servis u vás nebo zajistí odvoz do opravny a zpět. Pro životnost stroje jsou také důležité posezónní servisní prohlídky, které mohou být zdarma.