Odborník na zabezpečování radí, jak ochránit chatu před zloději mimo sezonu

Odborník na zabezpečování radí, jak ochránit chatu před zloději mimo sezonu

6. 10. 2021
6 min. čtení
Mýma očima

Přichází čas zazimování rekreačních objektů. Lidé, kteří v létě obývají chaty nastálo, se po prázdninách vrací domů a chatařské oblasti zejí prázdnotou. A na to čekají zloději. Bezpečnostní dveře, petlice a mříže záškodníkům znepříjemní cestu do chalupy. Avšak opravdu spolehlivou ochranou jsou alarmy a kamery.

Odcizení majetku není zdaleka to jediné, co vás jako majitele chaty nenechá klidně spát. Jsou to i nezvaní nocležníci, kteří hledají místo k přespání v teple nebo něco k jídlu.

Naštěstí existuje spousta možností, jak chatu během neobydlených měsíců zajistit. Můžete sáhnout po mechanickém či elektronickém zabezpečení. A nejlépe uděláte, když zkombinujete všechny metody dohromady.

 

1. Nejlepší ochranou je prevence


Zdá se to jako banalita, ale i pouhé zkontrolování zámků, důkladné dovření oken a dveří před odjezdem z chaty vás může ochránit před nevítanou návštěvou.

Dejte si také pozor na:

  • nářadí, které se válí kolem chaty – uložte ho na uzamykatelné místo, aby ho zloději nevyužili při dobývání se do objektu,
  • náhradní klíč schovaný pod rohožkou, na okně nebo v květináči – když ho najdou vaši známí, najdou ho i zloději.

Pokud máte na chatě obzvlášť drahé vybavení – třeba TV, horská kola či motorovou pilu – zvažte, jestli je před zazimováním neuskladníte raději v garáži nebo ve sklepě.

2. Mechanické zabezpečení chaty


Ztrouchnivělé dřevo a špatně těsnící okna nejsou u starých chalup výjimkou. Nejlepší je chatu během léta důkladně prohlédnout a zhodnotit, zda by si některé prvky nezasloužily vyměnit za nové.

Zaměřte se na dveře a nahraďte je bezpečnostními s kovovou konstrukcí. Jakékoliv jiné investice do zvýšení odolnosti dveří (např. oplechování), jsou peníze vyhozené z okna, protože bitvu s páčidlem prohrají.

Rezavé visací zámky si také koledují o výměnu za novější a certifikované. A pokud máte okna opravdu nízko, zvažte, že je zabezpečíte mřížemi.

Zloději jsou vynalézaví. Panu Josefovi před deseti lety vykradli chalupu ve Ždárských vrších, do které se vloupali okny ve druhém patře. „Využili k tomu sousední budovu, ze které se dostali na naši střechu a rozbili horní okna. Zamřížovaná jsme ale měli jen ta spodní,“ líčí svoji zkušenost.

 

3. Zamezte pohledu dovnitř aneb co oči nevidí...


Nedávejte zlodějům žádnou záminku pro vniknutí do budovy. Nechlubte se za okny plazmovou televizi nad krbem, zlatým jídelním setem nebo novým vysavačem. Klasické záclony poslouží dobře, ale ještě lepší jsou folie nebo rolety. Kromě soukromí totiž mají i dobré termoizolační vlastnosti, díky kterým v zimě chatu snáz prohřejete (a v létě zase ochladíte).

Drahé vybavení chalupy zbytečně nevystavujte na odiv. Pokud jste ho na zimu neodvezli domů, zavřete alespoň okenice.

4. Simulujte přítomnost


Domluvte se s majitelem vedlejší chalupy, že vám v zimě odklidí sníh u příjezdové cesty. Díky tomu budou mít všichni procházející dojem, že je pozemek udržovaný i po dobu vaší nepřítomnosti.

Pokud ale na chalupu znovu zavítáte až na jaře a žádné sousedy okolo nemáte, zapněte alespoň rádio nebo lustr v kuchyni pomocí časovače. Je velmi pravděpodobné, že lupiče rozsvícená okna a hluk odradí.

 

5. Navoďte pocit, že je objekt kvalitně zabezpečený


Atrapy kamer ve skutečnosti nemonitorují okolí chalupy, ale to zloději neví. Od klasických bezpečnostních kamer jsou těžko rozpoznatelné – dokonce jsou opatřeny blikající LED kontrolkou. Stojí pár stovek a vybírat můžete mezi napájením ze solárního panelu nebo na baterie. Rozhodně je však nepoužívejte samostatně bez řádného zabezpečení interiéru.

Když už se rozhodnete pro levné náhražky, dejte ale pozor na nechtěné důsledky. Chatař Josef si bezprostředně po krádeži pořídil levný alarm. „Několikrát se stalo, že si nám sousedi stěžovali, že alarm houkal celou noc. Problém byl, že jsme o tom neměli ani tušení, nechodilo nám žádné upozornění. Zjistili jsme, že se spouštěl samovolně kvůli vysoké vlhkosti vzduchu,“ vysvětluje Josef.

 

6. Bezpečnostní systém i pro chatu bez elektřiny


Zabezpečovací systémy rekreačních objektů jsou stále více žádané, protože představují jedinou účinnou a spolehlivou metodu před krádežemi.

Pokud máte na chalupě zavedenou elektřinu a dostupný mobilní signál, máte vyhráno. O něco hůře jsou na tom majitelé chalup bez elektřiny, ale s mobilním signálem. Nejméně možností mají místa bez signálu, protože se o poplachu nedozvíte,“ říká Jan Novotný, odborník na zabezpečovací systémy.

Oblíbené jsou hlavně GSM alarmy, které vás v mobilu upozorní, že se něco děje. „Přijde vám SMS nebo na vás vyskočí upozornění v aplikaci. Zabezpečovací systém s GSM bránou samozřejmě také můžete napojit na zabezpečovací službu nebo přímo na policejní stanici, která tam vyšle jednotku a místo zkontroluje,“ uvádí možnosti.

Takové zabezpečení malé chaty včetně montáže, detektorů a foťáků se pohybuje v rozmezí od 35 do 80 tisíc korun včetně DPH. K tomu je ale potřeba přičíst měsíční poplatky za mobilní aplikaci nebo výjezdy bezpečnostní agentury. Ty se řádově pohybují ve stokorunách,“ vysvětluje odborník.

Prostřednictvím zabezpečovacích systémů můžete dálkově ovládat (SMS nebo aplikací) i některé elektrické spotřebiče na chatě – třeba osvětlení nebo elektrické přímotopy, takže v zimě přijedete do krásně vyhřáté chalupy.

Absence elektřiny se dá řešit pomocí fotovoltaiky. Chalupáři bez elektřiny často na chatě už minimálně jeden solární panel mají – chtějí si ohřát teplou vodu nebo nabít telefon. Zpravidla postačí, když na střechu umístí dodatečný panel. Ten slouží jako zdroj pro zabezpečovací systém, který jede nonstop,“ popisuje odborník běžnou praxi.

V chatě bez mobilního signálu můžete vyzkoušet jedině alarmy, které spustí sirénu. Často se však míjí účinkem, protože zloději na odlehlých místech dobře vědí, že široko daleko nikdo není a nehrozí, že je někdo chytí.

 

 

Je zbytečné za zabezpečovací systém zaplatit víc, než kolik stojí samotné vybavení chaty. Ale pozor – pokud si říkáte, že v chalupě máte jen staré krámy a harampádí, možná budete překvapení jakou hodnotu mají poklady z rodinného dědictví. Třeba starožitné gramofony, šperky, sklo a nábytek.