Klady a zápory mobilheimu: proč je tak oblíbený a jak ho vybrat

Klady a zápory mobilheimu: proč je tak oblíbený a jak ho vybrat

27. 10. 2021
6 min. čtení
Mýma očima

Mobilní domy neboli mobilheimy jsou levnější než klasické domy, nepotřebujete pro ně stavební povolení a když vás dané místo omrzí, přestěhujete se i s domem někam jinam. Domy pro pár nebo skromnou rodinu se přitom prodávají za cenu kolem 1,5 milionu korun. Čtěte, proč ještě zvážit bydlení bez pevných základů.

Mobilní dům, někdy označovaný jako mobilhome nebo mobilheim, u spousty lidí evokuje synonymum pro karavany (obytné přívěsy) či obytné domy uzpůsobené pro častý přesun. Současné mobilheimy však nabízejí všestranné využití, které se od pojízdných vozů se kterými jste projeli půlku Evropy podstatně liší. Nacházejí se na pomezí obytného automobilu a domu.

Přestože jsou i mobilheimy někdy vybaveny kolečky, nepředpokládá se u nich, že je budete často přesunovat z místa na místo. Pevně zabudovaná kolečka se hodí pro přesun v rámci pozemku nebo na kratší vzdálenosti. Nicméně pokud se jednoho dne rozhodnete mobilní dům přemístit, jde to.

Moderní mobilheimy jsou pouhým okem těžko rozpoznatelné od klasických zděných domů či dřevostaveb. A to stejné platí i pro interiér.

K jejich umístění na pozemek navíc nepotřebujete stavební povolení ani kolaudaci, stačí vám schválený územní plán. A pokud by byl dům umístěný blíže než dva metry od hranice parcely, musíte mít od majitelů sousedních pozemků písemný souhlas.

Mobilhome je ve srovnání s klasickým domem úspornější variantou z hlediska nákladů na bydlení.

Jeden dům, mnoho podob

 

Mobilní domy se od sebe liší svojí mobilitou, velikostí, vzhledem a možnostmi využití. Setkáte se s typickými, i méně profláklými typy mobilheimů – třeba s původně lodními kontejnery předělanými na stylové místo k bydlení nebo se starými vyřazenými trupy letadel. Výjimkou nejsou ani dvoupodlažní mobilní domy.

Moderní mobilheim v dánském Copenhagenu vyrobený ze starých přepravních kontejnerů.

Drobné mobilní domy s vlastní nápravou se dají snadno připevnit k automobilu a převézt na nové místo.

U rozměrově větších domků to s jejich mobilitou až tak horké není – k umístění do nové lokality se zpravidla neobejdete bez nákladního vozu a jeřábu, ale stále je relativně snadno přemístíte bez složité demontáže. U domu s pevnými základy máte smůlu.

 

Mobilní domy k celoročnímu bydlení

 

Z hlediska využití se rozlišují domy vhodné k sezónnímu a celoročnímu bydlení. Rozdíl mezi nimi spočívá v zateplení.

Rekreační mobilheimy neumožňují příjemný pobyt v zimních měsících, a proto jsou atraktivní zejména pro milovníky teplého počasí, výletů do přírody a vodních aktivit. Mobilnímu domu s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi nic nebrání k všestrannému využití během celého roku.

 

Největší klad: stěhujete se s domem, ne za domem

 

Za hlavní výhody mobilních domů se považují především:

  • cenová dostupnost a finanční úspora – přestože moderní mobilheimy nejsou vyloženě levnou záležitostí, oproti klasickým domům za ně zaplatíte zlomek ceny, stejně jako za jejich provoz a údržbu,
  • rychlá výstavba – oproti stavbě klasického domu vás nečeká zdlouhavé papírování, ani nekonečně dlouhá realizace stavby,
  • ekologická náročnost a šetrnost vůči přírodě – jsou vyráběny z ekologických materiálů, staví se jako ekologicky úsporné, ničím neohrožují přírodu a nenarušují vzhled krajiny,
  • přemístění domu – v případě potřeby je možné dům přesunout na nové místo, ale zpravidla vám k tomu nebude stačit osobní automobil,
  • variabilita – spousta výrobců dnes nabízí tzv. modulový systém se kterým si poskládáte a smontujete dům podle svých představ.

 

Jsou tu i zápory: ztráta komfortu a nižší nároky na bydlení

 

Mobilní domy ale také mají svá úskalí, která byste měli vzít v potaz:

  • ztráta komfortu a omezené rozměry – Mobilní domy nenabízí stejné pohodlí jako klasické zděné domy. Hlavní problém je jejich menší velikost, což se ale dá vyřešit složením mobilního domu ze dvou a více části do tvaru „U“ nebo „L“.
  • nutnost slevit z nároků – Pokud odjakživa máte jasnou představu o perfektním domově, je možné, že mobilhome nebude splňovat všechny nároky a individuální požadavky.
  • dlouhé dodací lhůty – Po mobilních domech je teď zvýšená poptávka. Proto se může stát, že se dodací doba prodlouží (běžně se čeká dva měsíce).
  • náročný proces stěhování domu – Přestože se dům může přemístit, pravděpodobně se jeho přesun nezařadí mezi vaše oblíbené činnosti. Celý proces komplikují úzké silnice, mosty s nízkou nosností, nízké výšky podjezdů, nepřístupné příjezdové cesty, ostré zatáčky, ale i vysoké stromy, ploty či příkopy v místě vykládky. To znamená, že větší domy bez koleček přemístí jen specializované firmy.
  • problémy s financováním – Získat úvěr na mobilní dům můžete jedině tehdy, když splníte požadavky na stavbu rodinného domu, což v praxi někdy způsobuje potíže.

 

Mobilní domov je vhodný pro ty, kteří hledají útulné útočiště

 

Nejvíce poptávaným dispozičním řešením jsou 2+kk o rozměrech zhruba 50 m².

Mobilheim se hodí pro ty, kteří raději než do bytu půjdou do menších prostorů na svém pozemku. Bydlet v něm můžete i dočasně, než si našetříte na výstavbu klasické nemovitosti.

Stejně tak mobilhome oceníte, pokud vás s příchodem důchodu láká opečovávat zahrádku a dopřát svým domácím mazlíčkům dostatek prostoru a čerstvého vzduchu. Ať už celoročně nebo o víkendech.

Mobilhome je skvělým řešením pro víkendový odpočinek v přírodě.

Jestliže ale víte, že byste v budoucnu rádi vytvořili místo k setkávání pro svou početnou rodinu, mobilní dům pro vás nejspíš nebude to pravé ořechové.

Mobilní dům není určený jen pro ty, kteří chtějí za každou cenu ušetřit – lze jej umístit na lukrativní místo a krátkodobě ho pronajímat. V létě ho přesunete k vodě a v zimě třeba k lyžařskému vleku.

Pokud si dáte záležet na vzhledu a vybavení domku, můžete si být téměř jisti, že bude zarezervovaný na měsíce dopředu.

Před pořízením si v něm zkuste bydlet

 

Před finálním rozhodnutím si bydlení v mobilheimu vyzkoušejte třeba během letní dovolené, nebo ještě lépe – během zimní dovolené.

Na papíře mohou znít všechny výhody skvěle, ale může vás překvapit cokoliv od stísněného prostoru až po vysokou hlučnost.

 

Zaplatíte zlomek ceny klasického domu

 

Za nový mobilní dům o rozměrech zhruba 30 m² zaplatíte zhruba 300–400 tisíc korun, ale svou velikostí a vzhledem bude připomínat spíše rekreační chatu než plnohodnotné bydlení.

Cena pochopitelně záleží na dispozici a rozměrech, použitých materiálech (fasádě, podlaze), kvalitě zateplení, zdroji vytápění či venkovním stínění. Za mobilhome určený k celoročnímu bydlení o rozměrech nad 50 m² zaplatíte zhruba 1,5 milionu korun. Není to sice zanedbatelná částka, ale oproti cihlovým domům se stále jedná o cenově dostupnější variantu.

Pozor si dejte na mobilní domy z bazaru a extrémně levné nabídky nových domů. Jakkoliv výhodná se vám může nabídka zdát, věřte, že nízká pořizovací cena zpravidla znamená, že spousta peněz padne na rekonstrukci. A ta může udělat pěknou čáru přes rozpočet.

Použité mobilheimy z bazaru však nezatracujte úplně – mohou být ve skvělém stavu a navíc plně vybavené kuchyní, WC, sprchou, úložnými prostory a radiátory. A často je seženete za přívětivou cenu.

K ceně musíte připočítat ještě náklady s spojené s napojením do inženýrských sítí, nebo dokonce s jejich vybudováním. Jedná se o zavedení vody, elektřiny a zajištění kanalizace. Zřízení inženýrských sítí není levná záležitost – ceny se pohybují řádově mezi desetitisíci až statisíci korun. Pokud už pozemek inženýrské sítě má, náklady vzniknou pouze na jejich napojení. To vás vyjde minimálně na 50 tisíc korun.

 

Co se může prodražit

 

Pokud dům plánujete obývat celoročně, při výběru si ověřte, jestli je dům opatřený zateplením obvodových zdí a dvojitými skly. To se samozřejmě dá vyřešit i dodatečně, ale pohodlnější je koupit dům s již kvalitní izolací, který jednoduše postavíte na pozemek a hned začnete bydlet.

Zároveň se ujistěte, jestli výrobce zajišťuje kompletní dopravu mobilheimu včetně jeho usazení na pozemek a poskytuje na domek záruku.

 

Získejte peníze do tří dnů od Modré

 

Rychloúvěrem od Modré získáte až 800 tisíc korun bez zajištění a pořídíte si své vysněné bydlení bez námahy.