Máte stavební spoření od rodičů? Vydělávejte na něm dál

Máte stavební spoření od rodičů? Vydělávejte na něm dál

6. 10. 2020
3 min. čtení
Názorně

I když se mu říká stavební spoření, nemusíte ho použít jenom na stavění. Ale postavíte se s ním na vlastní nohy, když se čerstvě pouštíte do dospěláckého života. Čtěte, kdy si stavebko z dětství můžete vybrat, jestli se to vyplatí a jak na něm dál vyděláte.

Proč jsou vaši rodiče ti nejlepší na světě

 

Ne každý měl tak osvícené rodiče nebo prarodiče, aby mu od malička spořili. Jestli zrovna vy máte to štěstí, můžete být rádi. Začínat dospělácký život s plnou peněženkou je pohoda.

Pokud vůbec nevíte, kolik na spořicím účtu máte, poproste rodiče o nahlédnutí do dokumentů. Od spořitelny by jim totiž mělo chodit roční vyúčtování v papírové nebo elektronické formě. Najdou ho také přímo v aplikaci banky. Záleží, jak získávání informací nastavili.

 

Kdy si peníze vyberete a na co je použijete?

 

Abyste nad penězi ze stavebka získali naprostou vládu, musí vám být 18 let. V den 18. narozenin přebíráte nad penězi plnou zodpovědnost a můžete si je vybrat, i když ještě nebyla naplněná cílová částka. Nemusíte je přitom použít jenom na stavění, ale i na cestování nebo na koupi závodního horského kola. Je to jenom na vás.

Zároveň si ale dejte pozor, abyste spoření neukončili dřív než po 6 letech od založení účtu. Pokud na něj chodily státní příspěvky, o všechny byste přišli. Když jsme se zeptali dnešních třicátníků, jak s penězi z dětského stavebka naložili, někteří se nad sebou zastyděli. „Chtěla jsem objevovat svět a jela jsem za ně do Asie. Což bylo super, ale teď bych je uvítala na koupi bytu, protože s přítelem čekáme miminko,“ říká 31letá Petra.

Ve dvaceti hodně lidí říká, že vlastní bydlení snad ani nechtějí, protože by se vázali k jednomu místu. Pokud to tak máte i vy, mějte na paměti, že se vaše priority nejspíš s věkem změní. Je to úplně normální.

Koneckonců rodiče vám stavebko nejspíš zakládali s tím, aby vám jednou pomohli s vlastním bydlením. Hypotéku totiž nedostanete v plné výši, v polovině roku 2020 musíte z vlastních zdrojů zaplatit 10 % z kupní ceny.

Třeba na byt za 6 milionů, což za nový 3+kk na kraji Prahy nebo Brna není až takový luxus, musíte složit 600 000 Kč. A právě stavebko z dětství vám s tím výrazně pomůže.

Peníze tedy ještě vybírat nemusíte a můžete spořit dál. Má to totiž víc výhod než impulzivní utrácení.

 

Získáte státní příspěvek a úroky

 

Pokud vás rodiče už po maturitě nutí, abyste si na stavební spoření dál přispívali sami, není to problém. U stavebního spoření je jedno, z jakého účtu peníze chodí.

Když budete spořit dál, na účtu vám pravidelně přistanou peníze navíc:

  • úrok od banky
  • a státní příspěvek.

Se stavebním spořením pro mladé Start od Modré pyramidy spořte alespoň půl procenta z cílové částky. Když to zvládnete, dostanete pěkný úrok 1 %. Pokud ne, nastřádané peníze se vám zúročí polovinou, tedy 0,5 %. Pokud byste chtěli státní podporu 2 000 Kč ročně, spořte každý měsíc 1 700 Kč.

Jen pozor, když se budete blížit k nastavenému limitu cílové částky. Pro další spoření si ho totiž musíte navýšit. „Stačí přijít do banky a společně se domluvíme na navýšení cílové částky,“ říká oblastní ředitelka Modré pyramidy Zdeňka Zemanová.

Na aktivní spořicí účet vám také jednou ročně přistane příspěvek od státu. Abyste státní příspěvek získali, spoření nesmíte ukončit dřív než po šesti letech od založení. Příspěvek bude představovat 10 % z částky, kterou jste na účet daný rok vložili. Nejvíc ale 2 000 Kč.

Příspěvek od státu nedostáváte jen prvních 6 let po založení účtu, ale po celou dobu trvání smlouvy o stavebním spoření.

 

Mladí mají ve spoření výhody

 

Když budete pokračovat ve spoření, získáte možná menší výnos než z investice do komodit, ale zato je jistý. Pokud je vám méně než 26 let, využijte stavební spoření Start u Modré pyramidy, kde za vedení účtu neplatíte. A pokud jste starší, můžete si založit Moudré stavební spoření.