Vaše děti a spoření: jaký typ rodiče jste?

Vaše děti a spoření: jaký typ rodiče jste?

1. 9. 2020
3 min. čtení
Mýma očima

Pokud doma máte mladého dospěláka, nejspíš už jste se rozčilovali nad tím, že bezmyšlenkovitě utrácí. Jak své děti ale vedete ke spoření? Pomáháte jim, nebo je necháváte, aby si na všechno přišly sami? Najděte se v naší typologii rodičů a zjistěte, jak děti naučíte spořit pro pohodovou budoucnost.

Děti ve věku kolem 20 let mají své nešvary. Ale tím nejhorším je, že se vůbec neohlížejí na budoucnost. Peníze z brigády hned utratí za značkové oblečení, příspěvek od babičky zase za herní konzoli a naditou obálku k narozeninám vyhodí za předraženou kosmetiku. A to je ještě ta lepší varianta.

Možná se vám to nebude líbit, ale děti často jednají podle toho, k čemu byly vedené právě rodiči. Spousta rodičů jim totiž nepředá ani základy finanční gramotnosti a nevede potomky ke spořivosti. Když pak dítě vkročí do dospěláckého světa, neumí v něm chodit a může spadnout do dluhů. Pak si třeba vzpomene, že by chtělo vlastní byt, ale nemá na něj ani potřebný základ.

Pojďte se na chvíli zamyslet, jak ke svým čerstvě dospělým dětem v otázkách financí přistupujete. A pak si přečtěte, co byste jim navíc mohli do života předat. Přitom samozřejmě platí, že dobrá rada je nad všechny prachy.

Mladí dospělí. Teď se možná ještě usazovat nechtějí, ale za pár let nejspíš změní názor a stavební spoření by se jim mohlo hodit.

 

Rodič přísňák: mně taky nikdo nic nedal zadarmo

 

Pokud jste rodič přísňák, své dvacetileté děti ve spoření podporujete spíš pasivně. Říkáte jim, že by měly spořit, ale do základu jim nic nedáte. Proč byste měli, když vám taky nikdo nic zadarmo nedal. Nebo zastáváte názor, že dítě nejvíc naučí sparťanská výchova.

Zkuste se zamyslet nad tím, jestli na dítě nejste moc přísní. Pokud mu žádné peníze nedáváte, má spoření opravdu těžké. Výplata brigádníka nebo juniorního zaměstnance totiž často stačí jenom na pokrytí životních nákladů.

Pokud nebude mít žádné peníze, o které by se mohl starat, může mít tendence v budoucnu všechno navíc rozfofrovat. Čistě proto, že na spoření není zvyklý.

Lepší než držet studenta na uzdě je dát mu malý obnos navíc, a to na spořicí účet. Podporujte ho, aby sem přidával peníze z brigády či od babičky a jednou za čas ho taky trochu motivujte.

 

Rodič podporovač: jen ať si užijí

 

Rodič podporovač jste, pokud svým potomkům dáváte úplně všechno. Při studiu mají tak štědré kapesné, že ani nemusí brigádničit, a kupujete jim, na co si vzpomenou. Spořicí účet jste jim založili, když byli ještě v plenkách, a spoříte jim bohatě dál i v dospělosti.

U takových dětí hrozí, že si peněz nebudou dostatečně vážit, protože dobře neznají jejich hodnotu. Podporujte je i dál, ale zvažte jak moc. Vysvětlete jim, čím jim brigáda prospěje. V momentě, kdy jim na účet přijde první vydřená výplata, pochopí cenu peněz.

Raději než abyste dětem vedli spořicí účet, tak jim na něj občas něco málo pošlete. Pokud byste jim akorát předali cílovou částku, je možné, že ji celou rozfofrují. Když si sem budou samy přidávat tisícovku po tisícovce, dá jim to do života mnohem víc.

 

Rodič fifty-fiftař: něco ti dám a zbytek si vydělej

 

Jako rodič fifty-fiftař volíte zlatou střední cestu. Dětem na spoření přispíváte, ale vedete je, aby si k naspořenému základu velkou měrou pomohly samy. Díky tomu nemají spoření tak těžké, ale zároveň si peněz váží.

Buďte jen opatrní, aby se vaše dospělé děti na peníze jednou nedívaly dvojím metrem. Možná finance od vás vnímají jako ty na spoření, ale samostatně vydělané koruny rozfofrují. A až jim na účet přestanete cokoliv posílat, nemusí ve spoření samy pokračovat. Vhodné je, když dítě i rodič přispívají na spořicí účet půl napůl.

 

Jak děti vést k tomu, aby naspořené peníze nerozfofrovaly

 

Při výchově je s dětmi nutné hlavně mluvit. A to rozumně a jako rovný s rovným. Zkuste to bez pocitu nadřazenosti nebo bez nepříjemného poučování. Koneckonců, ve dvaceti už jsou z nich dospělí, i když z nich třeba ten pocit ještě nemáte.

Vysvětlete potomkům, proč by se o své peníze měli víc starat a jak funguje stavební spoření. Možná nebudou hned chápat, z jakého důvodu by měli dávat peníze někam, odkud je dostanou až za několik let. Zkuste jim ale argumentovat tak, že:

  • získají státní příspěvek, což je až 2 000 Kč ročně,
  • peníze se jim pěkně zúročí
  • a jako mladí mají při spoření výhody, třeba založení účtu zdarma.

Připravte se také na to, že vám děti mohou oponovat jinými investicemi, třeba do bitcoinů. A klidně ať to s nimi zkoušejí. Můžou na nich zbohatnout, ale výdělek je to nejistý. Ze spoření se z nich sice milionáři nestanou, ale zase budou mít skálopevnou jistotu.

Dobrá zpráva pro ně bude, že i když si peníze vloží na stavební spoření, naspořenou sumu můžou po 6 letech utratit jakkoliv. A to nejenom na stavění. Pokuste se ale dětem vysvětlit, že za startovací sumu do vlastního bydlení jednou budou rády.

 

Základ pro budoucí bydlení

 

Spousta mladých vám řekne, že se nikdy nechce usadit nebo že je děsí nákup vlastního bytu. Taky kvůli tomu, že nevědí, v jakém městě by měli bydlet. A nebo proto, že sní o životě v Norsku nebo v Americe.

Za několik let se ale jejich situace pravděpodobně šmahem změní, budou chtít založit rodinu a koupit si pěkný domek nebo byteček na kraji města. K tomu, aby vůbec dostali hypotéku, musí mít dopředu naspořených 10 % z ceny nemovitosti. U domečku za 5 milionů je to tedy 500 tisíc korun, což už není sranda. A právě tady se jim bude stavební spoření hodit.

V Modré pyramidě máme pro mladé do 26 let stavební spoření Start. Jeho založení je při cílové částce do 150 tisíc korun zdarma a vaši novopečení dospěláci si sem můžou převést peníze ze spoření v dětství. Obnoví si tím nárok na příspěvek od státu, který jim po 6 letech na původním účtu zaniká. Ke stavebnímu spoření navíc získají věrnostní kartičku SPHERE Young, která jim ušetří dost peněz za cestování, zábavu a další každodenní výdaje.