Na skok od moravské metropole. Jak se žije ve 3 městech, která jsou půl hodinky od Brna

Na skok od moravské metropole. Jak se žije ve 3 městech, která jsou půl hodinky od Brna

14. 1. 2022
6 min. čtení
Mýma očima

Představte si, že cestujete do práce ve velkém městě bez dopravních kolon, platíte mnohem méně za bydlení a kdykoliv chcete, můžete si zaběhnout do lesa. Taková je realita v menších městech, ze kterých je navíc i dobré vlakové spojení do Brna.

Místo cinkajících šalin na České vás čeká křik ptáků a houkání přijíždějícího vlaku. V něm si po cestě přečtete dobrou knížku (jen pozor, ať nepřejedete), zdřímnete nebo vyřídíte e-maily. Psychická újma vám hrozí jen tehdy, když má vlak narůstající zpoždění. To ale naštěstí není tak časté jako trápení v kolonách na silnicích.

Navíc máte brněnské platy, ale za bydlení platíte méně než v Brně. Obchody, knihovny, kurty nebo kina také nejsou jen brněnskou výsadou – i v menších městech v okolí najdete všechno, co potřebujete. A pokud jste se doteď marně přemlouvali do běhání, s výmluvami bude v malém městě utrum. Čerstvý vzduch a spousta tras lesem i městem ve vás probudí nadšení.

Vyrazte s námi hledat svůj vysněný domov.

 

V Tišnově už jste jednou nohou na Vysočině

 

Malým městem s 9 tisíci obyvateli protéká řeka Svratka. Z jedné strany Tišnov stráží hora Květnice a z druhé strany kopec Klucanina s rozhlednou. Ne nadarmo se Tišnovu a okolí říká brána Vysočiny – když si za sychravých podzimních dní stoupnete po větru, možná ucítíte vůni brambor pečených v popelu a zaslechnete hlasy sběračů na vysočinských polích.

Tolik romantický úvod, který se pokusil nastínit náladu obrazů slavného vysočinského malíře Josefa Jambory. Ten část svého života žil a tvořil i v Tišnově, kde má dodnes vystavené obrazy v místní galerii.

Pěkné bydlení najdete na sídlištích (třeba pod Květnicí, ale pozor – až odpoledne půjdete z vlaku domů, budete to mít do kopce) i v bytovkách. Nové byty a domy se postupně staví třeba směrem na Železné. Tišnov není pozadu ani s dopravní obslužností.

Vlakové spojení z Tišnova do Brna je dobré. Můžete si vybrat zastávku Tišnov nebo přilehlé Hradčany – podle toho, ve které části města bydlíte a co máte blíž. Na brněnském hlavním nádraží jste za necelých 40 minut, a když jedete jen do Králova Pole, zvládnete to do 25 minut.

Jediná věc, která může narušit vaše plány, jsou časté výluky – třeba když procházela modernizací trať na trase od Žďáru nad Sázavou do Křižanova. Tehdy se vlaky do Brna zpožďovaly i o 15 minut.

„Skvělé je, že ve školním roce vlaky jezdí ve špičce i 4× za hodinu. Na druhou stranu ale vlak bývá často plný k prasknutí, protože do Brna jezdí opravdu hodně lidí nejen do práce, ale i do školy,” popisuje třicetiletá Eva, která žije v Tišnově od svých 8 let a chodila tam i na základní školu a gymnázium.

Nicméně s autem je to horší. „Když jedete odpoledne, typicky kolem 16. hodiny, z Brna do Tišnova, většinou si postojíte před Kuřimí. Buď můžete jet po silnici s důmyslným systémem kruhových objezdů před Kuřimí, nebo po vzdálenější a také ucpané rychlostní silnici na Svitavy. Je to nepříjemná volba,” doplňuje.

Tišnovskou dominantou je rozhledna na Klucanině, ze které máte město jako na dlani. Zdroj: oficiální facebooková stránka Tišnova.

Židlochovice oplývají vynikajícím vínem

 

Když se podíváte na znak města, je vám všechno jasné. Zlaté hrozny vinné révy na červeném podkladu ráz Židlochovic nezapřou. Ten tam je studený vítr z Vysočiny, v Židlochovicích už jste v takzvané Velkopavlovické vinařské podoblasti – a dokonce v obci s mnohasetletou vinařskou historií.

Kromě toho jsou Židlochovice s 3,5 tisíci obyvateli i takovou malou českou mekkou hudby. Místní rodáci bratři Valentiniové totiž založili značku Supraphon, která se z firmičky na elektrické gramofony stala symbolem českého gramofonového průmyslu.

Jenže nejen vínem a dobrou hudbou živ je člověk.

Židlochovice mají moderní nové nádraží, které otevřeli v roce 2019. Odtamtud se pohodlně dostanete vlakem do Brna za asi 25 minut. Výhodou nového nádraží jsou boxy na kola, takže se k nádraží klidně projeďte na kole a zaparkujte ho tam.

Vlaky jezdí v tomto směru ve všední dny dvakrát za hodinu. „Někdy taky jezdím z Králova Pole vlakem do Rajhradu nebo Hrušovan a tam přestoupím na autobus,” popisuje další možnosti mladá maminka Monika. S kočárkem je ale podle ní nejlepší využít nízkopodlažní vlaky, které do Židlochovic jezdí.

„Děti mají vyžití ve velké oboře, kde se procházíme a pozorujeme zvířátka. Častým turistickým cílem je rozhledna, chodíme i k rybníku. Každoroční oblíbenou akcí jsou hody, je tu dost obchodů. U Robertovy vily kousek od nádraží jsou moc pěkné domky, je to krásná nová část,” říká Monika.

Obora se zvířaty patří k židlochovickému baroknímu zámku.Takhle to vypadalo při otevření parku před zámkem v roce 2019. Foto: oficiální web města Zidlochovice.cz

Blansko vám otevře dveře do světa tajemných jeskyní

 

Jestli se Tišnovsku říká brána Vysočiny, tak v Blansku procházíte bránou Moravského krasu. Kromě známé propasti Macocha nebo Sloupsko-šošůvských jeskyní se dostáváte do oblasti, kde jsou lesy poseté malými jeskyněmi a kde na vás dýchne doba lovců mamutů.

„Blansko je skvělý výchozí bod pro cyklistické výlety. Vyrážím třeba na rozhlednu Babí lom, projedu si celý Moravský kras, mám rád singletrail mezi Jedovnicemi a Křtinami, kde je i krásný kostel,” popisuje 25letý programátor Tomáš.

Charakter 21tisícového Blanska utváří kromě řeky Svitavy nebo zámku třeba i stará huť a další pozůstatky historické industriální slávy města i současný průmysl. Pokud vás baví sport, jste v Blansku správně – čekají na vás kurty, squashové centrum, baseballové hřiště nebo kuželna. A pořád jste jednou nohou v lese a kousek od Brna.

Pěkné a klidné bydlení je třeba kolem základní školy Erbenova nebo u vodní nádrže Pálava.

Doprava vlakem je rychlá – rychlíkem jste na hlavním brněnském nádraží za 20 minut, osobním vlakem do půl hodinky. Díky tomu, že je Blansko na železniční trase Brno–Praha, svezete se z Blanska několikrát denně rychlíkem a osobním vlakem i 5× za hodinu.

V Modré pyramidě vám pomůžeme s lepším bydlením třeba kousek za Brnem. Naši poradci se s vámi rádi kdekoliv setkají, abyste probrali představy o bydlení.

V okolí blanenského zámku si můžete udělat pauzu a zpříjemnit si den krátkým posezením a kocháním. Foto: oficiální web města Blansko.cz