Co mě za 5 let naučilo 5 stěhování plných přešlapů

Co mě za 5 let naučilo 5 stěhování plných přešlapů

12. 11. 2020
3 min. čtení
Mýma očima

Během pěti let jsem se přestěhovala pětkrát. Díky tomu se ze mě stal minimalista, který myslí 3 kroky dopředu. Stěhování už neberu jako horor, ale jako další výzvu, jak tenhle proces zdokonalím. Na začátku mě to ale stálo hodně peněz i nervů. Vás ale nemusí. Stačí, když se u ranní kávy zasmějete nad mými zážitky a odnesete si z nich pár užitečných poznatků.

První stěhování bylo nejnáročnější. Dodnes ho používám jako ukázkový příklad, jak se stěhování nedělá. Byla jsem 18leté mládě, které toužilo po spolubydlících. Rodiče mi sice nebránili, ale ani s mým opuštěním hnízda nesouhlasili. A tak jsme udělali kompromis. Stěhování si zařídím sama. Ať prý zjistím, o čem je život. Až později mi došlo, jak to mysleli.

Představovala jsem si to jako Hurvínek válku. Vždyť nestěhuju celý byt, ale jen svůj pokoj. Autopůjčovny jsou narvané auty k pronájmu. Sbalení jednoho pokoje do pár krabic zabere jen chvíli. A cesta autem z Černého Mostu na Nové Butovice? Ta mě nemůže zastavit. Realita byla ale úplně odlišná.

 

Stěhování bylo odsouzeno k neúspěchu už v první minutě

 

8:00 Nastává den D. Probouzím se plná optimismu. Do 13 krabic a 3 pytlů naházím oblečení, učení, kosmetiku a další nezbytnosti. Za hodinu mám hotovo. Pustím si seriál a v klidu vyčkávám. Po obědě přijede kamarád, zavoláme do autopůjčovny a ve dvě už bydlím v novém.

12:00 Kamarád je přesně ve dvanáct na značkách. Obvoláváme jednu autopůjčovnu za druhou. Nikde nemají volnou dodávku. „Jó slečno, takovýhle věci musíte řešit minimálně dva dny předem. A hlavně ne v sobotu,“ vysmívají se mi.

14:30 V jedenácté autopůjčovně máme kliku. Tedy, jak se to vezme. Standardní cena za pronájem dodávky je 600 korun. Pán na druhé straně telefonu vycítil příležitost a mou nouzi vyčíslil na patnáct stovek. Peníze obrečím, ale nemám na výběr.

15:15 Kamarád vyzvedl auto. Stěhujeme. Můj pomocník je sice korba, ale ani ve dvou neutáhneme postel a skříň. Nábytek rozmontujeme a odneseme po kusech. Pěkně nás to zdrželo.

16:15 Konečně jedeme. Kéž bychom v roce 2008 používali mobilní navigace. Věděli bychom, že u Štěrbohol je kvůli nehodě kolona. Půlhodinová cesta se protáhla na dvě hodiny.

18:15 Konečně jsme doma. S kamarádem si věnujeme jen vyčerpané sbohem.

19:00 Z tahání nábytku mě bolí záda, ze stresu hlava. Beru si růžovou tabletku. Na nic dalšího mi nezbývají síly. Usínám na matraci a spím až do oběda.

Ani další dny ale nebyly projasněné sluncem. Hledání kartáčku na zuby mezi 13 krabicemi se změnilo v dobrodružnou bojovku. Oblečení do posledního kousku volalo po žehličce. Po výletu v pytlích totiž vypadalo, jako kdyby ho přežvýkala kráva. Schytal to taky nábytek, který během cesty utržil pár škrábanců.

Když se stěhujete, nepodceňte časový plán. Začněte už ráno, ať máte čas na řešení nečekaných situací.

Pohodové stěhování není mýtus. Chce to jen rozum

 

S prvním stěhováním jsem podcenila, co se dalo. S každým dalším to už ale bylo méně stresující. Přesto jsem si ještě párkrát nabila čumák.

Během druhého stěhování mě vypekli nespolehliví kamarádi. Když jsem se stěhovala potřetí, zapomněla jsem v původním bydlišti křečka. Čtvrté stěhování bylo nejdražší. Ztratila jsem klíče od nového bytu, a tak jsem v deset večer o víkendu volala zámečníka.

A páté stěhování? To už byla brnkačka.

Tři dny před stěhováním volám do autopůjčovny a rezervuju si dodávku. S prosbou o pomoc oslovím dva kamarády, kteří mě už stěhovali.

Den před stěhováním demontuju nábytek. Obalím ho papírem a pak ještě ochrannou fólií. Za dvě hodiny mám hotovo. Pustím se také do balení věcí. Dám si za cíl maximálně čtyři krabice. Díky Marii Kondo sbalím svůj život dokonce jen do tří. Stěhuju jen to, co potřebuju, takže mi rozhodování zabere málo času a obejde se bez kompromisů.

8:00 Přijíždí pomocníci. U snídaně otevíráme Google Maps a plánujeme cestu. Jeden kamarád jede do autopůjčovny. S druhým mezitím odneseme nábytek a krabice před dům.

9:30 Máme naloženo. Jedeme. Cestou žádné kolony ani jiná zdržení.

10:30 Jsme tu. Před obědem složíme nábytek. Kluci vrací dodávku. Odpoledne strávím vybalováním. Večer otvírám víno a knihu a užívám si nový domov.

Tohle stěhování nese značku Ideál. Samozřejmě, pokud stěhujete celý byt nebo početnou rodinu, průběh bude trochu jiný. Postupy však zůstávají stejné a vždy fungují.