Návod, jak odvzdušnit topení. Nejdřív v domě roztopte radiátory, pak povolte ventily

Návod, jak odvzdušnit topení. Nejdřív v domě roztopte radiátory, pak povolte ventily

23. 9. 2023
5 min. čtení
Inspirace

Topíte, ale doma je stále zima? Přijde vám, že část radiátoru nehřeje? Možná se v topení udělala vzduchová bublina, a proto přestává efektivně hřát. Poradíme, proč topení odvzdušnit před topnou sezonou a vysvětlíme, jak postupovat.

Jak poznáte zavzdušněné topení

Sáhnete na něj. Pokud je teplo jen u regulačního ventilu a na druhé straně topení nehřeje, dostal se do něj nejspíš vzduch. Ten se neprohřívá stejně jako voda a část radiátoru proto nehřeje.

 

Dalším indikátorem je, že z topení slyšíte bublání nebo šplouchání – přívod pouští vodu do vzduchové bubliny. Kdyby byla v topení jen voda, tento zvuk neuslyšíte.

 

K nahromadění vzduchu v topení obvykle dochází při napouštění vody do otopné soustavy, opravách radiátorů a u starších radiátorů je často důvodem koroze nebo nedokonalé těsnění.

 

Kdy je nejlepší čas na odvzdušnění radiátoru

Před začátkem topné sezony (což je klidně už konec srpna nebo začátek září) zkontrolujte celý topný systém, který doma máte. Vizuálně ověřte kamna, pozvěte kominíka na povinnou revizi kotle a komína, dopusťte vodu do otopné soustavy a odvzdušněte radiátory.

 

„Když v komíně vzplanou saze, volejte hasiče“, radí kominík. 

 

Pokud chcete jistotu, že radiátory jedou na plný výkon po celou topnou sezonu, která v Česku končí okolo května, zkontrolujte vzduch v topení během zimy vícekrát. Starší topení totiž nemusí dobře těsnit, a ačkoliv ho před sezonou odvzdušníte, vzduch se do něj postupně vrátí.

 

Topíte, ale doma je zima? Do radiátoru se možná dostal vzduch.

Čtěte, jak v zimě větrat, ať neuteče teplo a netvoří se plísně. >>

 

Jak odvzdušnit radiátor v 5 krocích

Než se dáte do práce, připravte si:

  • nádobu, do které odpustíte vodu (např. misku, hrnek nebo menší kýbl)
  • hadr na utření vody,
  • šroubovák nebo odvzdušňovací klíč (seženete v železářství) na povolení ventilů u starších radiátorů, modernější povolíte obvykle ručně.

 

A jak na odvzdušnění? Tady je postup krok po kroku:

  1. Nejdřív v celém domě nebo bytě zapněte všechny radiátory a regulační ventily otočte, ať se topí naplno – vodu nechte v radiátorech proudit přibližně půl hodiny.
  2. Poté u roztopeného topení ventil trochu povolte (buď ručně, šroubovákem, nebo odvzdušňovacím klíčem) – měl by z něj začít unikat vzduch. Pod radiátor nezapomeňte položit misku a hadr, z topení totiž začne i vytékat voda. Protože v ní je i vzduch, může směs prskat a syčet; buďte opatrní, ať nezašpiníte stěnu, podlahu a nebo se neopaříte.
  3. Počkejte, dokud z ventilu nevytéká jenom voda – znamená to, že vzduch je pryč a radiátor odvzdušněný.
  4. Ventil uzavřete.
  5. Pokud jste před odvzdušněním vypnuli oběhové čerpadlo, znovu ho zapněte a zkontrolujte, jestli je tlak vody v otopné soustavě dostačující.

 

Pokud bydlíte ve vícepatrovém domě, začněte s odvzdušněním jednotlivých radiátorů dole a postupujte nahoru. Posléze zkontrolujte tlak v otopné soustavě a případně dopusťte vodu – poté ale musíte radiátory znovu odvzdušnit, protože se do nich mohou při dopuštění vody dostat vzduchové bubliny. Počítejte tedy s tím, že pro dokonalé odvzdušnění budete muset proces ještě jednou zopakovat.

 

Víte, jak připravit dům na zimu, ať zbytečně neutratíte za energie? >>

 

Co se stane, když topení neodvzdušníte

Pokud v topení zůstane vzduch, radiátor nebude efektivně hřát. Doma bude zima, budete muset topit víc a výsledkem bude vyšší faktura za energie. Topení odvzdušňujte pravidelně, patří to ke správné péči o topný systém a radiátor vám doma vydrží déle.

 

Pokud jste radiátory odvzdušnili, ale topení stále nehřeje, jak by mělo, zkontrolujte tlak a případně dopusťte vodu. Pokud nevíte, jak na to, pozvěte si domů specialistu. Dohlédne na to, aby byly hodnoty správně nastavené a případně vás upozorní, že nastal čas topení vyměnit za novější.