Kácení stromů na vlastním pozemku: jaká jsou pravidla a kdy potřebujete povolení

Kácení stromů na vlastním pozemku: jaká jsou pravidla a kdy potřebujete povolení

20. 3. 2023
5 min. čtení
Inspirace

Stíní vám na zahradě jabloň a smrk dorostl do nebezpečné výšky? Čtěte, za jakých podmínek můžete stromy na vlastním pozemku kácet – kdy potřebujete razítko a kdy jen stačí vzít pilu do ruky. Vysvětlíme, co uvést do žádosti o kácení, a poradíme, jak postupovat, když vám překáží sousedův strom.

Kácení stromů: ne vždy potřebujete povolení

Povolení ke kácení stromů na zahradě nepotřebujete, pokud se zbavujete ovocných stromů. Jabloní, třešní nebo třeba ořešáků. Výjimka platí pro chráněné a památné stromy.

 

Když nejde o ovocný strom (ale třeba o smrk, jedli, borovici), povolení potřebujete jen pokud má strom obvod delší než 80 cm – při měření ve výšce 130 cm nad zemí.

 

Za nedodržení pravidel vám hrozí pokuta až 20 tisíc korun a při pokácení větší skupiny dřevin se může vyšplhat až na 100 tisíc korun.

 

Pokud si nejste jistí, jestli je váš pozemek opravdu vedený jako zahrada, v rychlosti to zkontrolujete na katastru, který je k dispozici online.

 

Žádost o povolení kácení podáte na úřadě

Povolení ke kácení stromů dostanete až po podání žádosti a při uvedení jasného důvodu – ten vyhodnotí příslušný orgán ochrany přírody.

 

Se žádostí proto zamiřte na obecní nebo městský úřad. Do 15 dnů od doručení by měl úřad o žádosti rozhodnout.

 

Každá žádost o povolení kácení obsahuje:

  • Označení katastrálního území, číslo parcely, popis umístění dřevin a jejich zákres.
  • Doložení vlastnického nebo nájemního práva pozemku (případně i souhlas vlastníka).
  • Informace o dřevinách, které plánujete kácet – druhové jméno, ideálně i rodové, počet stromů či keřů a obvod jejich kmene (ve výšce 130 cm nad zemí).
  • Důvod žádosti (např. při větru padají větve, strom zastiňuje třetinu zahrady).

Na vlastním pozemku můžete kácet bez povolení, pokud splníte podmínky a nejde o památný strom.

Kácíte, aby bylo místo na bazén? Čtěte, jak na zapuštěný bazén podle řemeslníka >>

 

Když hrozí, že strom ublíží nebo způsobí škodu

Kácet bez povolení při nesplnění podmínek můžete jen ve chvíli, pokud by měl strom ohrozit člověka na zdraví, životě nebo by způsobil jiné velké škody. Podle Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky se větší stromy kácí bez povolení hlavně po živelných pohromách. Třeba po ničivé vichřici.

Návštěvě úřadu se ale nevyhnete. Žádost (i s řádným důvodem) musíte doložit zpětně, nejdéle do 15 dnů od kácení.

Při kácení stromů buďte obezřetní, pokud jich porazíte více bez povolení, hrozí pokuta až 100 tisíc korun.

Stromy se kácí přes zimu: v době vegetačního klidu

Kácení stromů i jiných dřevin se provádí přes zimu – v období vegetačního klidu, konkrétně od začátku listopadu do konce března. Stromy jsou v tento čas v přirozeném útlumu. Listnaté koruny opadají, nehnízdí v nich ptáci ani nesídlí veverky.

 

Žádost o kácení podáte kdykoliv během roku a v povolení dostanete informaci, v jakou dobu můžete stromy porážet. Zajistěte si úřední razítko včas, ať se můžete v dané období bez prodlení pustit do kácení.

 

Čtěte, jak na rekonstrukci zahrady podle odborníka >>

3 rady pro kácení stromů na zahradě

Při kácení zajistěte, aby poražený strom padal tak, že nic nepoškodí, nikoho nezraní a jeho další zpracování (jako odvětvení nebo krácení) bude co nejjednodušší.

 

Následujte tyto rady:

  1. Pokud má strom níže položené větve, před kácením je ořežte.
  2. Odhadněte směr pádu stromu (poradí vám náklon kmene, růst koruny, stav okolí i směr větru) a kácejte v tomto směru.
  3. Při kácení udělejte do kmene zářez ve tvaru V – přibližně do poloviny průměru kmene a ve směru, kterým bude strom padat. Vyříznutý klín vyrazte a strom nařízněte z druhé strany.

 

Jakmile se oba řezy spojí, strom začne sám padat. Pokud se jedná o náročnější kácení, na které si netroufáte, přizvěte odborníky. Kácením se zabývají specializované firmy zaměřené na lesnickou a dřevorubeckou činnost a také arboristé.

 

Poté, co pokácíte na zahradě stromy a získáte více prostoru, vyhrajte si – předělejte zahradu na útulnou relaxační zónu (poradí architekt) nebo pořiďte vysněný bazén.

 

Veškeré práce na zahradě vám pomůže financovat Rychloúvěr, který založíte při rychlé návštěvě poradenského místa Modré Pyramidy.

Stromy kácejte ve vegetačním období, od 1. listopadu do 31. března.

Co když vám překáží sousedův strom?

Představte si situaci. Třešeň roste u souseda, ale její větve spadají na vaši zahradu, příliš na ni stíní a vám to vadí.

 

Podle občanského zákoníku patří celý strom sousedovi (tedy vlastníkovi pozemku), koření totiž na jeho zahradě. Problém vyřešíte tak, že souseda nejdřív požádáte, aby větve odřezal on. Výzvu můžete doručit i písemně.

 

Až poté, co vám soused nevyhoví, můžete převis stromu odstranit sami – vždy ale v době vegetačního klidu a šetrně.