Proč se nestydět, když si domů pozvete hodinového manžela

Proč se nestydět, když si domů pozvete hodinového manžela

21. 4. 2020
2 min. čtení
Mýma očima

S prosbou o pomoc mi volají nejen mladé slečny bez přítele nebo starší dámy, ale také muži nebo jejich manželky. Nemyslím si, že je to trapas. Každý jsme šikovní a nešikovní v něčem jiném. Já jsem třeba marný na počítače. Když mám ale přivrtat polici, nezbořím kvůli tomu půlku zdi.

Práci hodinového manžela bych přirovnal k romantice plné překvapení. Nikdy nevíte, co vás čeká. Mnozí lidé si myslí, že má práce spočívá v přivrtání poliček a výměně žárovek. Někdy ano. Většinou je to ale kombinace elektrikářských, zednických, instalatérských a někdy dokonce zahradnických prací. Taky proto píšu blog, ať mají lidé představu, o čem má práce je.

Zákazníci bývají trochu nedůvěřiví, když se u nich ve dveřích zjevím poprvé. Jakmile je ale zakázka hotová, za pár týdnů až měsíců se často vidíme znovu. Někdy mě lidé naopak překvapí svou absolutní důvěrou. Třeba když mi dají klíčky od bytu a odejdou do města na nákup nebo vyzvednout děti z kreslení.

Výsledek ale je, s důvěrou i bez důvěry, vždy stejný: dveře konečně nevržou, okna těsní a do bytu nejde zima, voda z umyvadla odtéká a zákazníci jsou vděční, že se zbavili nepříjemností. Nestráví půl soboty tím, že se trápí s něčím, co opravím za hodinu. A navíc jim ušetřím starosti s nákupem nářadí a materiálů, které si přivezu sám a jsou osvědčené.

Některé údržbářské práce se zdají snadné, ale amatérům mohou zabrat celé odpoledne.

 

Největší kámen spadne ze srdce dámám, které od partnera zaslechly: „To nejde.“ Na tuhle větu jsem alergický a ve svém slovníku ji nemám. Věřte, dámy, že vždy existuje řešení. Chce to jen člověka, který to umí. Někdy je to váš zákonitý manžel, ale ve většině případů spíše ten hodinový.

Stává se totiž, že mě zavolají k nepovedeným pokusům. Někteří se pustili do oprav se znalostmi z internetu. Jiní chtěli ušetřit, a tak koupili nejlevnější materiál. Jestli vám můžu doporučit jednu věc: nešetřete na něm.

Nemusíte kupovat to nejdražší, ale příliš levná izolace, kabel nebo hmoždinka se vám opravdu nevyplatí. Dílo se pak nevydaří a oprava zabere mnohem víc času. Musím nejprve zlikvidovat následky nepovedeného pokusu, až potom řeším příčinu.

Ale ten hlavní důvod, proč se na mě obrátit, je bezpečnost. On totiž i zdánlivě banální úkon jako přivrtání poličky nemusí dopadnout dobře. Stačí, aby se vrtačka potkala s elektrickými kabely. V lepším případě, a pokud nejdřív vypnete proud, vás čeká „jen“ rozbourání omítky, výměna elektroinstalace a nová výmalba.

Sám mám vyzkoušeno, že nejlepší je hodit ego na smeťák a přiznat si, že něco neumím. Nebudu si prostě zbytečně lámat hlavu s Excelem nebo se trápit při instalaci komplikovaného softwaru. K tomu si rád přizvu odborníka. Hodinový manžel nesoudí, ale pomáhá k pohodovému bydlení. A za kafe a milé povídání bude vždy vděčný.