Centrální vysavač: vysávejte hadicí, která vede přímo ze zdi

Centrální vysavač: vysávejte hadicí, která vede přímo ze zdi

19. 5. 2021
6 min. čtení
Inspirace

Pokud plánujete stavbu domu nebo máte rádi vychytávky pro usnadnění domácích prací, zvažte centrální vysavač. Funguje jednoduše a vydrží vám roky. Vytáhnete vysávací hadici přímo ze zdi, nestrkáte za sebou žádný přístroj ani se nestaráte o výměnu sáčků.

Klasické vysavače připomínají venčení neposlušného psa na vodítku. Tyčové vysavače mají zase nižší výkon a kvůli menšímu zásobníku je musíte častěji vysypávat. Robotický vysavač toho zvládne hodně a sám, ale neobejde se bez ručního čištění.

A pak tu jsou centrální vysavače. Sice stojí víc a instalaci musíte naplánovat, ale tento systém zabudovaný přímo do domu má výhody, se kterými nemůžou ostatní typy vysavačů vůbec soupeřit.


Centrální vysavač se buduje už během hrubé stavby domu

 

Centrální vysavač se instaluje ve dvou fázích. Už při hrubé stavbě domu zabudujete do zdí a do podlah trubky, které později poslouží pro nasávání vzduchu. Jde tedy o řešení na věky věků.

Trubky se pak sbíhají do jednoho místa, kde bude umístěný přístroj – samotný centrální vysavač. Ten už se vizuálně podobá klasickému vysavači, jen je o něco větší. Přístroj by měl být ideálně v nejnižším místě domu, mimo obytné prostory a taky tam, kde v zimě nemrzne. O moc víc toho nepotřebuje, zabydlí se třeba v garáži nebo technické místnosti.

Pokud jste ale hrubou fázi prošvihli a v domě už dávno bydlíte, nevadí to. Centrální vysavač se dá nainstalovat

  • do postaveného zděného domu,
  • do dřevostavby
  • nebo do bytu (existují i speciální malé centrální vysavače, které schováte třeba do skříně).

 

V kuchyni stačí smést drobky k štěrbině

 

Až v domě dokončíte omítky, nainstalují se vysavačové zásuvky. Ty připomínají zásuvky klasické, s tím rozdílem, že se do nich schová celá hadice vysavače, která bývá dlouhá kolem 9 metrů. Zásuvky se umístí všude tam, odkud se vám bude pohodlně vysávat celý pokoj. Na vzhledu interiéru nic neubírají, jsou totiž docela nenápadné.

Můžete si také vybrat, kam chcete nainstalovat takzvané štěrbiny. Jde o otvor přímo ve zdi, do kterého nametete drobky a ony se samy odsají do centrálního vysavače. Štěrbiny se hodí hlavně do kuchyní nebo dílen.

S centrálním vysavačem je snadná manipulace. Nepřenášíte vysavač, ale jen hadici, kterou můžete vytáhnout přímo ze zásuvky.“

Richard Honzovič, expert na centrální vysavače z firmy Newag

 

Z vysavače se nevíří alergeny ani prach

 

Samotné vysávání už probíhá snadno. Abyste vysavač spustili, vytáhnete hadici ze zásuvky a propojíte ji s trubicí, která se podobá klasické trubici běžných vysavačů. Nemusíte se tedy bát, že by v hadici proudil vzduch permanentně. Trubice můžou mít všemožné nástavce, třeba na chlupy domácích mazlíčků nebo mop na mokré vysávání.

Vzduch s nasátými nečistotami putuje do srdce systému, centrálního vysavače. Tady se nečistoty přefiltrují a uloží do nádoby na vysavači. Nádoba může být opravdu velká (klidně až okolo 43 litrů), takže stačí, když ji vyměníte jednou za čas.

Přefiltrovaný vzduch se vyfoukne vývodem mimo dům a už se u vás nevíří alergeny, prach ani viry jako u klasických vysavačů.

Veškerý vzduch, který systém nasaje, je potrubím odvedem k vysavači, kde je přefiltrován a vyfouknut mimo dům. Centrální vysavač je ideální pro alergiky, protože nevíří prach ani alergeny.“

Richard Honzovič, expert na centrální vysavače z firmy Newag

 

Můžete vysávat i po desáté večer

 

Jednou z největších výhod oproti klasickým vysavačům je to, že skoro nejde slyšet. Díky tomu, že vysavač nemáte při vysávání vedle sebe, vás neobtěžuje jeho hučení. Při vysávání tedy nevzbudíte dítě ani psa, takže můžete vysávat klidně až pozdě večer, protože jste to dřív nestihli.

I když je centrální vysavač tichý, má mnohem větší výkon než běžný vysavač. Na rozdíl od něj totiž nepodléhá regulaci Evropské unie a vysajete s ním tedy mnohem rychleji.

Centrální vysavače mají vysoký výkon, protože nepodléhají nařízení Evropské unie o omezení výkonu. To je u klasických vysavačů stanovené na maximální hodnotu 900 W. Centrální vysavače proto vysávají opravdu silně a i díky tomu šetří čas. Jedním přejetím vysavače po podlaze vysajeme daleko větší množství prachu a nečistot.“

Richard Honzovič, expert na centrální vysavače z firmy Newag

 

Propojte vysavač s robotem, který se sám vyčistí

 

S centrálními vysavači se lehce pracuje, protože v podstatě držíte jenom trubici s nástavcem. Pokud by se vám nechtělo dělat ani to, můžete centrální vysavač propojit s robotickým, který uklidí kompletně za vás.

U robota propojeného s centrálním systémem je velká výhoda, že ho nemusíte ručně čistit. Sám se zaparkuje do speciální nabíjecí stanice, která se s ním prodává, a tam vypustí nachytaný prach. Prach se odsaje bez vašeho zásahu a robot se může znovu používat.
 

Jeden centrální vysavač vám vydrží třeba jako pět obyčejných

 

Centrální vysavače jsou navíc ekologické. Nemusíte neustále kupovat a vyhazovat plastové spotřebiče. Na vysavače kanadské firmy Husky totiž platí záruka 25 let. To je tak dlouho, než se z nemluvněte stane vysokoškolák.

Vysavače této značky jsou vyrobené z recyklované oceli a hliníku, což jsou dva nejvíce recyklované materiály na světě.

 

Cena je v průměru 40 tisíc Kč


Existují různé druhy centrálních vysavačů, od čehož se odvíjí cena. Vyberete si například z vysavačů na mokré vysávání, na větší domy nebo na menší byty.

Cena se pohybuje od 20 tisíc Kč do zhruba 50 tisíc Kč s DPH. Cena je na klíč, tedy včetně příslušenství a osázení zásuvek. Počítejte ale s tím, že si připlatíte ještě kolem 10 tisíc Kč (bez DPH) za instalaci potrubí.