Při stavbě terasy myslete na budoucí rozšíření i na bezpečnost, radí architekt

Při stavbě terasy myslete na budoucí rozšíření i na bezpečnost, radí architekt

28. 3. 2023
5 min. čtení
Rozhovory

„Terasy u nás často vznikají nekoncepčně – nejdřív postavím posezení, pak přidám místo pro gril, za rok si vzpomenu, že chci i kuchyňskou linku. Jenže ta už třeba nepůjde přidat,“ popisuje svou zkušenost architekt Quang Vu Dinh ze studia Bárka. Přečtěte si, co Quang doporučuje promyslet, než terasu k domu přistavíte.

Mám domek se zahradou a zvažuju přístavbu terasy. Co všechno si musím promyslet, než začnu stavět nebo oslovím specialistu?
Zamyslete se hlavně nad tím, k čemu budete terasu využívat. Možná jen chcete trávit víc času venku a užít si hezký výhled. Pak vám stačí nějaký základní komfort jako rovná podlaha a místo k sezení. Nebo by se vám hodila třeba i kuchyňská linka s vodou a elektrické zásuvky pro zapojení grilu nebo počítače. Je lepší, když takové detaily promyslíte hned na začátku.

Na kterou světovou stranu mám terasu umístit?
Opět záleží, co od terasy očekáváte. Nejvýhodnější je umístění na jih případně na západ, ať si užijete hodně sluníčka i odpoledne po práci. Terasa má ale i další využití. Projektoval jsem třeba terasu navazující na velké francouzské okno v přízemí. V letních měsících se oknem dostávalo hodně slunce a dům se přehříval. Zastřešenou terasou jsme potíž vyřešili, protože zastínila i vnitřní prostor.

Jaký je rozměr základní terasy pro posezení 4 lidí a na kolik mě stavba vyjde?
U klasického stolu pro čtyři lidi potřebujete dostatek místa na sezení, plus nějaké místo za židlemi, ideálně tedy prostor 3×5 metrů. Za základní konstrukci od tesaře, tj. 6 sloupků spojených trámy, které jsou dole přikotvené k jednoduchému betonovému základu s dřevěným roštem, zaplatíte kolem 35 000 Kč. Pokud byste na zem chtěli přidat třeba dřevěný rošt s prkny, připočítejte tak 15 000 Kč – bavíme se o cenách z března 2023. Cena závisí i na regionu a do jaké míry si terasu postavíte svépomoci.


Za jak dlouho bude terasa hotová?
Samotná terasa nepotřebuje nijak zvláštní základy, postačí dobře připravený betonový podklad pod terasou, na který položíte betonové dlaždice s výškově nastavitelnými terčíky. Ty drží nosný rošt, který se pokryje pochozí vrstvou – dřevěnými prkny. Schnutí betonu trvá minimálně 4 dny, samotnou konstrukci terasy smontujete za den. Samozřejmě je spousta jiných způsobů, jak terasu postavit, tento je jeden z nejčastějších.
 

Co pořídit, pokud se chcete stát kutilem? Čtěte naše tipy >>

Je nějaký typ terasy, který projektujete nejradši?
Nejradši mám, když terasa propojuje obě klíčové výhody – pobyt venku i komfortní posezení. Proto se mi líbí třeba jednoduché konstrukce ze dřeva nebo kovu, které mají lanka místo střechy na popínavé rostliny. Ty pak v letních suchých obdobích poskytují stín i vlhkost nejen na terase, ale i pasivně zastiňují prostor v domě. A naopak v zimě, kdy listy opadají, projde skrze terasu i do domu dostatek světla.
 

S propojením terasy a zahrady poradí zahradní architekt, třeba z Ateliéru Bárka.

Jak pracovat se zastíněním u terasy?
Odpíchněte se od vaší zkušenosti s používáním domu – vysledujte trasu slunce a celkové teplotní klima v domě. Můžete tedy využít třeba zmíněné stínění z rostlin. Jediný problém je, že chvilku trvá, než rostliny vyrostou. Do té doby poslouží třeba zastínění z plachet, které se snadno udržují a můžete je kdykoliv odepnout. Pevnější variantou jsou například dřevěné konstrukce s roštem z lamel.

Zvládnu postavit terasu svépomocí? O čem se mám případně poradit s odborníky?

Určitě se to dá zvládnout svépomocí, ale je nutná alespoň základní znalost statiky a stavařiny. Bezpečnost se při stavbě teras podceňuje nejčastěji. Důležitý je hlavně tzv. systém zavětrování, který zaručí, že bude terasa stabilní a nezřítí se, když se do ní opře vítr nebo člověk. Proto bych doporučoval oslovit zahradního architekta nebo architekta, který to vyřeší za vás. Pomůže s vizí a případně i s projekcí.
 

Pomůže mi architekt vyřešit i prostor kolem terasy?

Ano, terasa je totiž pro něj takový filtr mezi soukromým (vnitřek domu) a veřejným (zahradou). Architekt vám pomůže tyto zóny navázat, zasadí okolo terasy třeba „plot“ z vysokých trvalek nebo travin, takže budete mít na terase více soukromí. V Ateliéru Bárka se často inspirujeme u zahradního architekta Pieta Oudolfa – navrhuje přirozené zahrady, které se v průběhu roku různě proměňují a zároveň jsou nenáročné na údržbu.

Zjistěte také, jaký vybrat gril na zahradu. >>
 

V Modré vám pomůžeme s financováním vysněné terasy

Ať už uvažujete o pořízení menší terasy s posezením pro hosty, nebo o velké letní relaxační zóně s letní kuchyní, v Modré pyramidě vám pomůžeme s financováním práce architekta i nákupem materiálu. Podívejte se třeba na náš Rychloúvěr. Peníze budete mít do 3 dnů na účtu a splácet je můžete až 20 let.